Strona głównaPoradyTelefon dla dziecka - kiedy i jaki?

Telefon dla dziecka – kiedy i jaki?

Telefon to urządzenie mobilne, bez którego ciężko byłoby funkcjonować w dzisiejszym świecie. Jest gadżet, którego pożądają zarówno dorośli, młodzież, jak i dzieci. Prędzej, czy później, każdy rodzic zostanie poproszony o zakup telefonu i będzie musiał zmierzyć się z wyborem. Kiedy najlepiej kupować telefon? Jakie telefon dla dziecka 9 lat / 10 lat kupić? Telefon dla 8 – latka? Czy to nie za wcześnie? Jakie funkcje powinna posiadać komórka dla dziecka? Dziecko z telefonem – jak umiejętnie kontrolować czas i przeglądane treści? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Kiedy jest dobry czas na zakup telefonu dziecku?

Kiedy najlepiej kupować telefon dziecku? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Weźmy pod uwagę fakt, że telefony, czy tablety budzą zainteresowanie już u dzieci poniżej drugiego roku życia, niezależnie od tego jak jest wychowywane. Podczas podejmować decyzji, należy dobrze przemyśleć, czy nie są to kolejne “widzi mi się” dziecka, chęć podążania za modą, czy faktyczna potrzeba. Komórka dla dziecka to nie tylko zabawka, ale także urządzenie, dzięki któremu dziecko będzie mogło mieć stały kontakt z rodzicami, dzięki czemu będzie czuło się bezpieczniejsze. Komórka dla dziecka zapewni także stały kontakt z rówieśnikami. Kiedy najlepiej kupować telefon? Na pewno wtedy, kiedy dziecko ma napięty grafik, dużo zajęć, wraca późno, wyjeżdża na obóz. 

Dziecko z telefonem czy smartfonem? Co wybrać?

Jeśli rodzice zdecydują się na zakup komórka dla dziecka, stają przed wyborem – smartfon czy tradycyjny telefon z podstawowymi funkcjami. Telefon dla dziecka 9 lat – 10 lat, czy telefon dla 8 – latka, mogłoby się wydawać, że powinien posiadać jedynie funkcję dzwonienia i wysyłania SMS- ów. Rzeczywiście byłoby to bardzo bezpieczne rozwiązanie, jednak taki telefon nie posłuży dorastającemu dziecku zbyt długo. Należy także wziąć pod uwagę fakt, że taki telefon, będzie odróżniał się od telefonów rówieśników, co może negatywnie wpłynąć na ich relacje. Koledzy i koleżanki mogą szydzić z dziecka posiadającego zwykły telefon. Smartfony posiadają wiele funkcji, są nowoczesne i spełniają aktualne potrzeby dzieci. Mogą robić zdjęcia, nagrywać, pobierać aplikacje edukacyjne i rozrywkowe. Dotykowe ekrany to dodatkowe udogodnienie. Duży ekran pozwala na oglądanie treści na YouTube. Zakup telefonu dla dziecka 9 lat – 10 lat, czy telefonu dla 8 – latka, powinien być poprzedzony rozmową. W internecie czyha na dzieci wiele niebezpieczeństw. Należy wytłumaczyć dziecku, do czego służy, jak się nim posługiwać, jak bezpiecznie poruszać się po internecie. Należy również otwarcie porozmawiać o zagrożeniach czyhających ze strony pedofilów. Odpowiednie wprowadzenie w świat technologii to bardzo ważny aspekt, którego żaden rodzic nie powinien pominąć. Warto także określić dziecku ramy czasowe korzystania z telefonu, aby zapobiec uzależnieniu. Wirtualny, mobilny świat potrafi niezauważalnie wciągnąć dziecko. Całkowita wolność dziecka w poruszaniu się w internecie jest niebezpieczna. Warto także zainstalować aplikacje, dzięki którym rodzic będzie mógł kontrolować poczynania dziecka i blokować niedozwolone strony.

Jaki smartfon dla dziecka będzie najlepszy?

Kiedyś było trochę prościej, ponieważ zazwyczaj dzieci otrzymywały telefon po rodzicach. Dzisiaj także czasami praktykowany jest ten sposób. Jeśli jednak decydujesz się na zakup nowego smartfona, jak komórka dla dziecka będzie najlepsza? Należy zwrócić uwagę na takie cechy jak: wytrzymałość wyświetlacza, wzmocniona konstrukcja obudowy, pojemny akumulator, lokalizator GPS, funkcja Wi -Fi, mocny procesor, dobry aparat fotograficzny oraz kontrola rodzicielska. Pomimo tego, że dzieci często zapewniają o tym, że będą dbać o telefon jak najlepiej potrafią, to wystarczy chwila nieuwagi, aby telefon wypadł z rąk, dlatego tak ważne jest aby model komórki dla dzieci był wytrzymały. Możesz także dodatkowo wyposażyć telefon w etui, szkło lub folię ochronną na ekran.

Wzmocniona obudowa daje odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo możesz zadbać o to, aby smartfon był wodoszczelny. Żadna kałuża ani deszcz będzie mu niestraszna. Pojemny akumulator daje większą pewność, że kontakt z dzieckiem będzie możliwy niemalże w każdej chwili. Dzieci często zapominają o podłączaniu telefonu do ładowania. Akumulatory powyżej 5000 mAh będą idealne

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE