Strona głównaCiążaKiedy można poznać płeć dziecka?

Kiedy można poznać płeć dziecka?

Ciąża to niezwykłe wydarzenie w życiu każdej rodziny. Często łączy się z długimi oczekiwaniami i planowaniem. Często przyszli rodzice chcą poznać płeć swojego dziecka. Kiedy płeć dziecka jest widoczna podczas badania usg? W którym tygodniu widać płeć dziecka? Jak często zdarzają się pomyłki w rozpoznaniu płci dziecka?

Chłopiec czy dziewczynka?

Powiększenie rodziny zawsze jest ważnym wydarzeniem dla rodziców. Rodzice z niecierpliwością czekają na przyjście ich dziecka na świat. Często ciążą jest bardzo upragniona i wyczekiwana, poprzedzona wcześniejszym leczeniem. Dla każdego rodzica oczywiście najważniejszą kwestią jest zdrowie dziecka. Bardzo istotna jest także płeć dziecka. Płeć dziecka widać podczas badań usg. Często rodzice chcą dowiedzieć się, jaka jest płeć ich dziecka, najszybciej jak to możliwe. Po poznaniu płci można się odpowiednio przygotować do przyjścia dziecka na świat. Jeśli rodzice znają płeć dziecka przed narodzeniem, mają więcej czasu na wybranie imienia. Co więcej, jeżeli chcą, mogą omówić tą kwestię z dziadkami lub rodzeństwem. Informacja czy będzie chłopiec, czy dziewczynka, ma także znaczenie praktyczne. Wielu rodziców ciągle przywiązuje wagę do znaczenia kolorów. Znajomość płci pozwala wybrać odpowiednie kolory do pokoju dziecka, dobrać kolor farby na ściany oraz dodatków i akcesoriów. Pomaga także w skompletowaniu wyprawki dla niemowlaka. Można kupić wózek lub łóżeczko oraz ciuszki w kolorach tradycyjnie uznawanych za dziewczęce, lub chłopięce. Dla noworodka oczywiście nie ma znaczenia, czy będzie ubrany w różowe, czy niebieskie śpiochy, ale dla rodziców może to być istotne.

W którym tygodniu ciąży widać płeć dziecka?

Kiedy można poznać płeć dziecka? Kiedy płeć dziecka jest już widoczna? Warto dowiedzieć się, jak przebiega proces kształtowania się płci i od czego ona zależy. W życiu płodowym wszystkie organy kształtują się i rozwijają w poszczególnych etapach. Jak wiadomo, na płeć dziecka wpływa już samo zapłodnienie. Komórki jajowe kobiety zawierają chromosomy X, natomiast plemniki zawierają chromosom X lub Y. Jeżeli dojdzie do zapłodnienia chromosomem X, urodzi się dziewczynka, a jeśli Y to będzie chłopiec. Oczywiście w trakcie rozwoju płodu zachodzi wiele skomplikowanych zjawisk, do rozwoju męskiego płodu potrzebny jest także testosteron w dużej ilości, który wpływa na procesy tworzenia się męskich narządów płciowych. To co najistotniejsze, to fakt, że wewnętrzne narządy płciowe wykształcają się już w 10. tygodniu ciąży. W którym tygodniu widać płeć dziecka?

Kiedy widać płeć dziecka na usg?

Zatem, kiedy można poznać płeć dziecka? Płeć dziecka lekarz określa podczas badania usg. W przypadku zdrowej ciąży badania usg zaleca się robić kilka razy w ciągu jej trwania. To kiedy na badaniu usg widać płeć dziecka, jest uzależnione od kilku czynników. Na widoczność płci wpływa jakość sprzętu na którym jest wykonywane usg. Wewnętrzne narządy płciowe kształtują się w 10. tygodniu ciąży, natomiast zewnętrzne dopiero po 16. Dlatego zwykle na usg wykonywanym między 17. a 20. tygodniem ciąży lekarz z dużą pewnością może określić płeć. Zdarza się, że w tym momencie określenie płci jeszcze będzie niemożliwe. Wpływa na to ułożenie płodu, zwiększona grubość ścian jamy brzusznej, czy duża ilość płynu owodniowego.

Podsumowując, określenie płci dziecka na usg jest możliwe już w 12. tygodniu ciąży. Prawdopodobieństwo prawidłowego określenia płci w tym okresie wynosi ok, 55%, przy czym wiele zależy od jakości sprzętu oraz doświadczenia lekarza. W którym tygodniu widać płeć dziecka dużo lepiej? Na usg po 17. tygodniu ciąży płeć można określić z prawdopodobieństwem ok. 95-98 procent. Lekarz nie ma obowiązku informowania rodziców o płci ich dziecka. Jeżeli rodzice tego chcą, to informuje ich czy będzie to dziewczynka, czy chłopiec. Lekarz musi poinformować rodziców o płci także wtedy, jeżeli zauważy nieprawidłowości w rozwoju narządów płciowych. Wielu rodziców uznaje, że nie chce znać płci dziecka i woli dowiedzieć się o tym dopiero po urodzeniu się dziecka. Jest to ich decyzja i mają prawo tak zdecydować.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE