Plamienie implantacyjne nazywane jest często krwawieniem implantacyjnym. Jest ono jednym z pierwszych objawów ciąży. Pojawia się wtedy, kiedy zarodek zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy, uszkadzając przy tym naczynia krwionośne. Należy jednak wiedzieć, że nie jest to konieczny objaw ciąży. Może on wcale nie wystąpić. Często jest mylony z miesiączką. Jakie są różnice pomiędzy plamieniem implantacyjnym a okresem? Jak wygląda plamienie implantacyjne i kiedy występuje? Ile trwa krwawienie / plamienie implantacyjne? Ile dni po stosunku może się pojawić? Czy może ono występować w postaci skrzepów? Odpowiedzi na te pytania poznasz czytając poniższą treść naszego artykułu.
Kiedy pojawia się krwawienie implantacyjne?
Wiele kobiet pyta, kiedy występuje plamienie i jak wygląda plamienie implantacyjne. Szacunkowy czas jego wystąpienia przypada od 6. do 12. dnia po zapłodnieniu, czyli wtedy, kiedy powinna nastąpić miesiączka. Stąd też pojawia się błędne myślenie, że jest to miesiączka i kobieta nie jest w ciąży. Jak wygląda krwawienie implantacyjne? Jest ono mniej skąpe aniżeli miesiączka, stąd też wzięło się określenie – plamienie. Czasami może wystąpić w postaci kilku kropli krwi i być niezauważonym przez kobietę. Wiesz już, jak wygląda krwawienie implantacyjne, ile dni po stosunku występuje i kiedy się pojawia. W dalszej części dowiesz się, ile trwa..
Jak długo trwa plamienie implantacyjne?
Krwawienie/ plamienie implantacyjne trwa zazwyczaj do 3 dni. Zdarza się, że jest ono znacznie krótsze i trwa tylko kilka godzin. To, ile trwa plamienie implantacyjne jest kwestią indywidualną każdej kobiety.
Jakie są różnice pomiędzy plamieniem implantacyjnym a miesiączką?
Różnica pomiędzy plamieniem implantacyjnym a okresem jest choćby w odczuwaniu dolegliwości. Miesiączki zazwyczaj dają o sobie znać, są bolesne, nastrój znacznie się obniża, jest zachwiany, można być rozdrażnionym, osłabionym. Krwawienie implantacyjne ma zabarwienie zbliżone do brązowego. Okres jest czerwony, mogą występować skrzepy. Podczas plamienia nie tworzą się skrzepy. Podczas plamienia mogą występować mdłości, wymioty, wahania nastroju, senność, zmęczenie, nadwrażliwość na zapachy, bolesność piersi. Znajomością różnicy pomiędzy plamieniem implantacyjnym a okresem powinna wykazywać się każda kobieta, ponieważ ułatwia to rozpoznanie tego, czy jest się w ciąży. Jeśli masz takie podejrzenia, należy udać się do lekarza ginekologa w celu potwierdzenia lub wykluczenia ciąży.
Jakiego rodzaju krwawienia mogą towarzyszyć ciąży?
Plamienie może występować w przypadku ciąży pozamacicznej. Jest to ciąża, podczas której komórka jajowa zagnieżdża się poza macicą, w bańce jajowodu, w obrębie jajnika, jajowodu, szyjki macicy, otrzewnej. Zarówno w przypadku ciąży pozamacicznej, jak i tej rozwijającej się w macicy, następuje zatrzymanie miesiączkowania. Objawami ciąży pozamacicznej jest także ból brzucha, krwawienie z dróg rodnych w drugim tygodniu ciąży, osłabienie, tachykardia (przyspieszone bicie serca), stan podgorączkowy.
Rozróżnia się dwa rodzaje ciąży pozamacicznej : ostra i przewlekła. Ta pierwsza charakteryzuje się tym, że następuje zapalenie otrzewnej, wstrząs, co kończy się trafieniem na blok operacyjny i interwencją chirurgiczną. Przewlekła ciąża pozamaciczna objawia się krwawieniem do jamy otrzewnej. Jest ona trudniejsza w rozpoznaniu, dlatego nie od razu istnieje wskazanie do operacji.
Kolejnym powodem do wystąpienia krwawienia w ciąży może być poronienie. Najczęściej wynika na skutek nieprawidłowości w rozwoju płodu, błon płodowych, pępowiny i łożyska. Poronienie może wynikać także z chorób narządów rozrodczych, braku pępowiny, łożyska, kosmówki, doczesnej, zaburzeń w tworzeniu się organów dziecka. Nieprawidłowości u kobiety wynikają przede wszystkim z nieodpowiedniego położenia macicy, niedorozwoju macicy, wad rozwojowych macicy, guzów jajników, mięśniaków, zaburzeń hormonalnych.
Najważniejszą rolę wśród hormonów w trakcie ciąży pełni progesteron i to on ma za zadanie wpływać na prawidłowy rozwój płodu i przebieg ciąży. Kolejnym ważnym hormonem jest gonadotropina kosmówkowa (beta -HCG), która produkowana jest przez błonę płodową. Zaburzenia w produkcji tych hormonów są częstą przyczyną poronienia.
Charakter krwawienia wynikający z poronienia może być różny. Niektóre kobiety doświadczyły tylko niewielkiego krwawienia, inne silnego krwotoku. Zarówno krwawienie po poronieniu, jak i implantacyjne jest kwestią indywidualną.