Strona głównaPoradyWpływ hałasu na zdrowie człowieka

Wpływ hałasu na zdrowie człowieka

Hałas to nic innego, jak drgania akustyczne o wysokiej częstotliwości. Tak można o nim powiedzieć w aspekcie fizycznym. Z punktu widzenia psychologii to dźwięk powodujący nieprzyjemne, drażniące doświadczenia. Dźwięki są nieodłącznym elementem naszej egzystencji. Jego źródłem jest przyroda, np. szum wiatru, odgłosy zwierząt, krople spadającego deszczu. Dźwięki wydobywają się także na skutek działalności człowieka, czy to w trakcie codziennych obowiązków domowych, czy wynikających z pracy zawodowej. Dźwięki są tak naprawdę wszędzie. Jaka jest szkodliwość i skutki hałasu? Na czym polega szkodliwe oddziaływanie hałasu na organizm ludzki ? Jaki jest wpływ hałasu na organizm człowieka? Przy ilu decybelach dźwięk może spowodować uszkodzenie słuchu? Czy hałas nie wpływa na działanie zmysłu równowagi? To najczęściej spotykane pytania w temacie hałasu. Jeśli jesteś ciekawy odpowiedzi na powyższe zagadnienia, zostań z nami. W treści artykułu poznasz najbardziej przydatne informacje w tym zakresie.

Jaki poziom hałasu powoduje dyskomfort?

O ile lubimy słyszeć różne dźwięki, np. śpiew ptaków, piękną muzykę, to nieprzyjemne i zbyt głośne odgłosy mogą spowodować wiele nieprzyjemnych skutków. Za natężenie dźwięku, które jest bezpieczne dla człowieka uznaje się poniżej 36 dB. Dźwięki blisko tej granicy mogą jednak powodować już dyskomfort. O szkodliwości hałasu można zacząć mówić już, kiedy jest on w zakresie od 35 do 70 dB. Wpływ hałasu na zdrowie człowieka jest ogromny. Może on spowodować zmiany w układzie nerwowym, zmęczenie, zmniejszyć wydajność w pracy. Przy ilu decybelach dźwięk może spowodować uszkodzenie słuchu i na czym polega szkodliwe oddziaływanie hałasu na organizm ludzki? Uszkodzenia słuchu możliwe są już przy 85 dB. Przy tak wysokiej częstotliwości dźwięków może także dojść do zaburzeń układu krążenia, nerwowego. Niektórzy uważają, że hałas nie wpływa na działanie zmysłu równowagi. Jest to jednak myślenie błędne.

Hałas powyżej 85 dB może do tego doprowadzić. Trwałe dolegliwości bólowe i uszkodzenia powoduje hałas w zakresie 130 – 150 dB. Wpływ hałasu na organizm człowieka powyżej 150 dB i przebywanie 5 minut w takich warunkach powoduje paraliż, mdłości, zaburzenia równowagi, a nawet stany lękowe. Choć wydawałoby się, że hałas nie jest dla nas dużym zagrożeniem, to jak wynika z powyższej treści, może on być przyczyną wielu dysfunkcji organizmu. Warto więc dbać o to, w jakiej atmosferze przebywamy na co dzień. Jeśli jesteś narażony na hałas każdego dnia, zainwestuj w słuchawki dźwiękoszczelne. W pracy powinien zapewnić Ci je pracodawca. Staraj się jak najwięcej przebywać w ciszy lub w otoczeniu dźwięków o niskim natężeniu. Wiesz już przy ilu decybelach dźwięk może spowodować uszkodzenie słuchu, teraz warto dowiedzieć się, na czym polegają owe uszkodzenia.

Działanie hałasu a na słuch

Na czym polega szkodliwe oddziaływanie hałasu na organizm ludzki? Co dzieje się ze słuchem? Gwałtowne podniesienie natężenia dźwięków może spowodować okresową utratę czułości słuchu. To, czy słuch wróci po minucie, dwóch, po dziesięciu, czy po kilku dniach, zależy od tego, ile czasu trwała ekspozycja na hałas, a także jakie było jego natężenie. Długotrwałe i regularne przebywanie w akompaniamencie hałasu powoduje trwałe uszkodzenia słuchu. Zamiast dźwięków można słyszeć szum, pisk bądź dzwonienie. Fachowo takie skutki nazywa się szumami usznymi. 

Warto także wiedzieć, że szkodliwość hałasu należy rozpatrywać nie tylko w aspekcie aparatu słuchu, ale także układu nerwowego. Hałas podnosi poziom stresu, dekoncentruje, podnosi adrenalinę, która prowadzi do uwolnienia glukozy z wątroby, a także kwasów tłuszczowych, które stanowić miały energię dla pracy organizmu. W takim przypadku, kiedy człowiek pomimo podniesionej adrenaliny, nie używa jej do ucieczki, czy wyrażenia silnych emocji, uwolnione związki nie mają szans na redukcję w mięśniach i są przekształcane w cholesterol, który niestety jest dużym zagrożeniem dla zdrowia człowieka. Może doprowadzić do nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, chorób serca. Jak widzisz, wpływ hałasu na organizm człowieka jest ogromny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE