Kruszonka do ciasta – jak ją zrobić i jak ją urozmaicić?

Kruszonka to jeden z najprostszych i najsmaczniejszych sposobów na udekorowanie ciasta. Jest to warstwa zrobiona z połączenia masła, mąki i cukru, która po upieczeniu staje się chrupiąca i aromatyczna. Kruszonka pasuje do wielu rodzajów ciast, zwłaszcza tych z owocami. W tym artykule dowiesz się, jak zrobić kruszonkę krok po kroku, jak ją urozmaicić różnymi dodatkami i jakie są najlepsze przepisy na ciasta z kruszonką.

Co to jest kruszonka i do czego służy?

Kruszonka to rodzaj dekoracji ciasta, która składa się z drobnych okruchów ciasta. Kruszonka jest zwykle posypywana na wierzch ciasta przed pieczeniem, ale można ją też umieszczać między warstwami ciasta lub owoców. Kruszonka nadaje ciastu chrupkości, słodyczy i smaku. Kruszonka jest często stosowana do ciast drożdżowych, szarlotek, ucieranych i kruchych, ale można ją też używać do innych rodzajów ciast, np. biszkoptowych, jogurtowych czy serowych.

Jakie są zalety kruszonki?

Kruszonka ma wiele zalet, które sprawiają, że warto ją stosować do ciast. Oto niektóre z nich:

 • Kruszonka jest łatwa i szybka w przygotowaniu. Nie wymaga specjalnych umiejętności ani sprzętu. Wystarczy połączyć składniki i rozetrzeć je palcami lub widelcem.
 • Kruszonka jest tania i ekonomiczna. Nie potrzeba do niej dużo produktów ani drogich składników. Można ją też zrobić z resztek ciasta, które zostały po wycięciu foremek lub po przygotowaniu spodu ciasta.
 • Kruszonka jest uniwersalna i elastyczna. Można ją dopasować do różnych rodzajów ciast, zmieniając proporcje składników, dodając aromaty lub inne dodatki. Można ją też stosować do różnych owoców, np. jabłek, gruszek, śliwek, wiśni, malin, borówek czy rabarbaru.
 • Kruszonka jest smaczna i apetyczna. Dodaje ciastu słodyczy, chrupkości i aromatu. Podkreśla smak owoców i kontrastuje z wilgotnym ciastem. Kruszonka jest też ładna wizualnie, tworzy na wierzchu ciasta ciekawy wzór i kolor.

Jakie są podstawowe składniki kruszonki?

Kruszonka składa się z trzech podstawowych składników: masła, mąki i cukru. Masło nadaje kruszonce tłustości i smaku, mąka zapewnia jej strukturę i konsystencję, a cukier dodaje jej słodyczy i chrupkości. Proporcje tych składników mogą się różnić w zależności od rodzaju ciasta, do którego jest stosowana kruszonka, oraz od osobistych preferencji. Zwykle stosuje się jednak następujące proporcje:

 • 1 część masła
 • 2 części mąki
 • 1 część cukru

Na przykład, jeśli chcemy zrobić kruszonkę z 100 g masła, to potrzebujemy 200 g mąki i 100 g cukru. Możemy też używać innych jednostek miary, np. szklanek, łyżek czy gramów, ale ważne jest, żeby zachować te same proporcje. Jeśli chcemy zrobić więcej lub mniej kruszonki, to wystarczy pomnożyć lub podzielić te proporcje przez odpowiednią liczbę.

Jak zrobić kruszonkę

Proporcje składników na kruszonkę mogą się różnić w zależności od tego, jaką konsystencję i smak chcemy uzyskać. Jeśli chcemy, żeby kruszonka była bardziej wilgotna i miękka, to możemy zwiększyć ilość masła lub zmniejszyć ilość mąki. Jeśli chcemy, żeby kruszonka była bardziej sucha i krucha, to możemy zwiększyć ilość mąki lub zmniejszyć ilość masła. Jeśli chcemy, żeby kruszonka była bardziej słodka i karmelowa, to możemy zwiększyć ilość cukru lub zmienić rodzaj cukru, np. na brązowy, trzcinowy lub muscovado. Jeśli chcemy, żeby kruszonka była mniej słodka i bardziej neutralna, to możemy zmniejszyć ilość cukru lub dodać szczyptę soli.

Jak wymieszać składniki na kruszonkę?

Składniki na kruszonkę należy wymieszać ze sobą, aż powstaną drobne okruchy ciasta. Można to zrobić na kilka sposobów:

 • Ręcznie. Jest to najprostszy i najbardziej tradycyjny sposób. Wystarczy umieścić składniki w dużej misce i rozetrzeć je palcami, aż powstaną okruchy o różnej wielkości. Można też użyć widelca lub noża do rozdrabniania składników.
 • Mikserem. Jest to szybszy i łatwiejszy sposób, ale wymaga sprzętu. Wystarczy umieścić składniki w misce miksera i zmiksować je na niskich obrotach, aż powstaną okruchy. Należy jednak uważać, żeby nie zmiksować składników zbyt długo, bo kruszonka może się zrobić zbyt gładka i zbita.
 • Robotem kuchennym. Jest to najszybszy i najłatwiejszy sposób, ale również wymaga sprzętu. Wystarczy umieścić składniki w misce robota kuchennego i zmielić je na niskich obrotach, aż powstaną okruchy. Podobnie jak w przypadku miksera, należy uważać, żeby nie zmielić składników zbyt długo, bo kruszonka może się zrobić zbyt gładka i zbita.

Jak schłodzić kruszonkę przed pieczeniem?

Kruszonkę przed pieczeniem warto schłodzić w lodówce lub zamrażarce, żeby była bardziej krucha i chrupiąca. Schłodzenie kruszonki sprawia, że masło w niej się zastyga i nie rozpływa się podczas pieczenia. Schłodzenie kruszonki jest szczególnie ważne, jeśli robimy ją ręcznie lub mikserem, bo wtedy masło może się zbyt mocno rozgrzać i zrobić kruszonkę zbyt miękką i tłustą. Schłodzenie kruszonki jest mniej ważne, jeśli robimy ją robotem kuchennym, bo wtedy masło jest zmielone na bardzo drobne kawałki i nie rozpływa się tak łatwo. Schłodzenie kruszonki jest też mniej ważne, jeśli używamy masła z lodówki, a nie z pokojowej temperatury.

Aby schłodzić kruszonkę, wystarczy umieścić ją w szczelnie zamkniętym pojemniku lub woreczku i włożyć do lodówki, lub zamrażarki na co najmniej 15 minut przed pieczeniem. Można też zrobić kruszonkę wcześniej i przechowywać ją w lodówce lub zamrażarce do kilku dni.

Jak posypać kruszonką ciasto lub owoce?

Kruszonkę można posypać na ciasto lub owoce na różne sposoby, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Oto niektóre z nich:

 • Na cały wierzch ciasta. Jest to najprostszy i najczęstszy sposób. Wystarczy równomiernie rozsypać kruszonkę na wierzchu ciasta, tak żeby pokryła całą powierzchnię. Można też lekko docisnąć kruszonkę do ciasta, żeby się lepiej trzymała. Ten sposób jest dobry do ciast drożdżowych, szarlotek, ucieranych i kruchych.
 • Na część wierzchu ciasta. Jest to sposób, który pozwala stworzyć ciekawy wzór na wierzchu ciasta. Wystarczy rozsypać kruszonkę na wybranej części ciasta, np. na środku, na brzegach, na kształt serca, gwiazdy, kwiatka itp. Można też użyć foremek do ciasteczek, żeby wyciąć kształty z kruszonki i ułożyć je na ciastach. Ten sposób jest dobry do ciast biszkoptowych, jogurtowych, serowych itp.
 • Na warstwę owoców. Jest to sposób, który pozwala dodać kruszonkę do ciast z owocami, które nie mają wierzchu, np. do zapiekanek, crumble, krokantów itp. Wystarczy rozsypać kruszonkę na warstwę owoców, która jest ułożona na spodzie ciasta lub w naczyniu żaroodpornym. Można też dodać kruszonkę między warstwy owoców, żeby stworzyć więcej chrupkości. Ten sposób jest dobry do ciast z jabłkami, gruszkami, śliwkami, wiśniami, malinami, borówkami, rabarbarem itp.

Jak upiec kruszonkę?

Kruszonkę należy upiec razem z ciastem lub owocami, w temperaturze i czasie odpowiednim dla danego rodzaju ciasta. Zwykle kruszonka piecze się w temperaturze około 180 stopni Celsjusza przez około 30-40 minut, ale może to się różnić w zależności od wielkości i grubości ciasta, rodzaju i ilości owoców, rodzaju i ilości kruszonki itp. Kruszonka jest gotowa, gdy jest złocista i chrupiąca. Można sprawdzić, czy kruszonka jest upieczona, wbijając w nią patyczek – jeśli jest suchy, to znaczy, że kruszonka jest gotowa. Można też lekko dotknąć kruszonki – jeśli jest twarda i nie klei się do palców, to znaczy, że kruszonka jest gotowa.

Jak urozmaicić kruszonkę?

Jak zmienić rodzaj cukru?

Rodzaj cukru, który używamy do kruszonki, ma wpływ na jej smak, kolor i konsystencję. Możemy używać różnych rodzajów cukru, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Oto niektóre z nich:

 • Cukier biały. Jest to najczęściej używany rodzaj cukru do kruszonki. Nadaje jej neutralny smak i jasny kolor. Jest też najłatwiejszy w połączeniu z innymi składnikami. Możemy używać cukru białego do każdego rodzaju ciasta i owoców.
 • Cukier brązowy. Jest to cukier, który zawiera melasę, co nadaje mu ciemniejszy kolor i intensywniejszy smak. Cukier brązowy sprawia, że kruszonka jest bardziej wilgotna, miękka i karmelowa. Możemy używać cukru brązowego do ciast z jabłkami, gruszkami, śliwkami, bananami, orzechami itp.
 • Cukier trzcinowy. Jest to cukier, który jest mniej rafinowany niż cukier biały i brązowy, co nadaje mu jasnobrązowy kolor i delikatny smak. Cukier trzcinowy sprawia, że kruszonka jest bardziej chrupiąca i lekka. Możemy używać cukru trzcinowego do ciast z owocami cytrusowymi, jagodami, rabarbarem, kokosem itp.
 • Cukier muscovado. Jest to cukier, który jest bardzo ciemny i bogaty w melasę, co nadaje mu głęboki kolor i mocny smak. Cukier muscovado sprawia, że kruszonka jest bardzo wilgotna, ciężka i karmelowa. Możemy używać cukru muscovado do ciast z czekoladą, kawą, przyprawami, daktylami, figami itp.

Jak dodać aromat lub skórkę cytrusową?

Aromat lub skórkę cytrusową można dodać do kruszonki, żeby nadać jej dodatkowego smaku i zapachu. Aromat lub skórkę cytrusową dodaje się do składników na kruszonkę przed wymieszaniem ich. Można używać różnych aromatów lub skórek cytrusowych, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Oto niektóre z nich:

 • Wanilia. Jest to najpopularniejszy aromat do kruszonki. Nadaje jej słodki i delikatny smak i zapach. Wanilię można dodać do kruszonki w postaci cukru waniliowego, ekstraktu waniliowego, pasty waniliowej lub laski wanilii. Wanilia pasuje do każdego rodzaju ciasta i owoców.
 • Cynamon. Jest to aromat, który nadaje kruszonce korzenny i ciepły smak i zapach. Cynamon można dodać do kruszonki w postaci mielonego cynamonu lub kawałka kory cynamonowej. Cynamon pasuje do ciast z jabłkami, gruszkami, śliwkami, bananami, orzechami itp.
 • Cytryna. Jest to skórka cytrusowa, która nadaje kruszonce kwaskowy i orzeźwiający smak i zapach. Cytrynę można dodać do kruszonki w postaci startej skórki cytrynowej lub kilku kropel soku cytrynowego. Cytryna pasuje do ciast z owocami cytrusowymi, jagodami, rabarbarem, kokosem itp.
 • Pomarańcza. Jest to skórka cytrusowa, która nadaje kruszonce słodki i aromatyczny smak i zapach. Pomarańczę można dodać do kruszonki w postaci startej skórki pomarańczowej lub kilku kropel soku pomarańczowego. Pomarańcza pasuje do ciast z czekoladą, kawą, przyprawami, daktylami, figami itp.

Jak zastąpić część mąki innymi składnikami?

Część mąki, która jest używana do kruszonki, można zastąpić innymi składnikami, które zmieniają jej teksturę i smak. Można używać różnych składników, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Oto niektóre z nich:

 • Płatki owsiane. Są to płatki z owsa, które nadają kruszonce chrupkości i ziarnistości. Płatki owsiane można dodać do kruszonki w proporcji 1:1 z mąką, np. jeśli używamy 200 g mąki, to możemy zastąpić jej połowę, czyli 100 g, płatkami owsianymi. Płatki owsiane pasują do ciast z jabłkami, gruszkami, śliwkami, wiśniami, malinami, borówkami, rabarbarem itp.
 • Migdały. Są to orzechy, które nadają kruszonce chrupkości i smaku. Migdały można dodać do kruszonki w postaci mielonych migdałów, płatków migdałowych lub posiekanych migdałów. Migdały można dodać do kruszonki w proporcji 1:2 z mąką, np. jeśli używamy 200 g mąki, to możemy zastąpić jej ćwierć, czyli 50 g, migdałami. Migdały pasują do ciast z czekoladą, kawą, przyprawami, daktylami, figami itp.
 • Kokos. Jest to miąższ z orzecha kokosowego, który nadaje kruszonce chrupkości i smaku. Kokos można dodać do kruszonki w postaci wiórków kokosowych, mąki kokosowej lub oleju kokosowego. Kokos można dodać do kruszonki w proporcji 1:2 z mąką, np. jeśli używamy 200 g mąki, to możemy zastąpić jej ćwierć, czyli 50 g, kokosem. Kokos pasuje do ciast z owocami cytrusowymi, jagodami, rabarbarem, bananami, ananasem itp.

Jakie są popularne dodatki do kruszonki?

Dodatki do kruszonki to składniki, które dodaje się do kruszonki po wymieszaniu podstawowych składników, żeby nadać jej dodatkowego smaku, koloru lub wyglądu. Można używać różnych dodatków, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Oto niektóre z nich:

 • Orzechy. Są to pestki owoców drzew, które nadają kruszonce chrupkości i smaku. Orzechy można dodać do kruszonki w postaci posiekanych orzechów, np. włoskich, laskowych, nerkowca, pistacjowych, pekanowych itp. Orzechy można dodać do kruszonki w ilości według uznania, np. 2-3 łyżki na 200 g mąki. Orzechy pasują do ciast z jabłkami, gruszkami, śliwkami, bananami, czekoladą, kawą, przyprawami, daktylami, figami itp.
 • Rodzynki. Są to suszone winogrona, które nadają kruszonce słodyczy i smaku. Rodzynki można dodać do kruszonki w ilości według uznania, np. 2-3 łyżki na 200 g mąki. Rodzynki pasują do ciast z jabłkami, gruszkami, śliwkami, bananami, orzechami, przyprawami, daktylami, figami itp.
 • Czekolada. Jest to produkt z ziaren kakaowca, który nadaje kruszonce słodyczy i smaku. Czekoladę można dodać do kruszonki w postaci posiekanej czekolady, wiórków czekoladowych, kropelek czekoladowych lub kakao. Czekoladę można dodać do kruszonki w ilości według uznania, np. 2-3 łyżki na 200 g mąki. Czekolada pasuje do ciast z pomarańczą, kawą, migdałami, orzechami, kokosem, bananami, malinami, borówkami itp.

Przepisy na ciasto z kruszonką

Szarlotka z kruszonką

Szarlotka z kruszonką to jedno z najpopularniejszych i najsmaczniejszych ciast z kruszonką. Jest to ciasto z jabłkami, które jest pokryte warstwą kruszonki. Szarlotka z kruszonką jest łatwa i szybka w przygotowaniu, a jej smak zachwyca każdego. Oto przepis na szarlotkę z kruszonką:

Składniki:

 • 300 g mąki pszennej
 • 150 g masła
 • 100 g cukru
 • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
 • 1 jajko
 • 1 kg jabłek
 • 2 łyżki cukru
 • 1 łyżeczka cynamonu
 • 100 g masła
 • 200 g mąki pszennej
 • 100 g cukru
 • 1 łyżeczka wanilii

Przygotowanie:

 1. W dużej misce wymieszać 300 g mąki, 150 g masła, 100 g cukru, proszek do pieczenia i jajko. Zagnieć ciasto na gładkie ciasto. Ciasto podzielić na dwie części, jedną większą, a drugą mniejszą. Większą część ciasta rozwałkować i wyłożyć nią dno i boki tortownicy o średnicy 26 cm. Ciasto nakłuć widelcem i wstawić do lodówki na 15 minut.
 2. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne i pokroić w kostkę. W rondlu zagotować 2 łyżki cukru z 2 łyżkami wody, aż powstanie karmel. Dodać jabłka i cynamon i dusić na małym ogniu, aż jabłka będą miękkie, ale nie rozpadną się. Jabłka odcedzić z nadmiaru płynu i ostudzić.
 3. W dużej misce wymieszać 100 g masła, 200 g mąki, 100 g cukru i wanilię. Zagnieść ciasto na kruszonkę. Ciasto schłodzić w lodówce na 15 minut.
 4. Piec ciasto w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza przez 10 minut. Wyjąć ciasto z piekarnika i wyłożyć na nie warstwę jabłek. Posypać jabłka warstwą kruszonki. Piec ciasto przez kolejne 20-30 minut, aż kruszonka będzie złocista i chrupiąca. Wyjąć ciasto z piekarnika i ostudzić. Smacznego!

Czy mogę użyć margaryny zamiast masła do kruszonki?

Tak, możesz użyć margaryny zamiast masła do kruszonki. Margaryna nadaje kruszonce podobną konsystencję i smak jak masło, ale jest tańsza i mniej tłusta. Ważne jest jednak, żeby używać margaryny przeznaczonej do pieczenia, a nie do smarowania. Margaryna do pieczenia ma wyższą zawartość tłuszczu i lepiej się łączy z innymi składnikami. Jeśli używasz margaryny zamiast masła, zachowaj te same proporcje składników, czyli 1 część margaryny, 2 części mąki i 1 część cukru. Możesz też dodać do kruszonki aromaty lub dodatki, żeby urozmaicić jej smak. 

Jakie są inne przepisy na ciasta z kruszonką?

Oto niektóre inne przepisy na ciasta z kruszonką, które możesz wypróbować:

 • Ciasto drożdżowe z serem i kruszonką. Jest to pyszne ciasto, które łączy w sobie wilgotne ciasto drożdżowe, kremowy sernik i chrupiącą kruszonkę. Możesz dodać do niego także owoce, np. wiśnie, maliny czy borówki.
 • Tarta z gruszkami i kruszonką. Jest to łatwe i szybkie ciasto, które składa się z kruchego spodu, soczystych gruszek i aromatycznej kruszonki. Możesz dodać do niej także migdały, cynamon lub wanilię..
 • Ciasto z czereśniami i budyniem. Jest to smaczne i kolorowe ciasto, które składa się z biszkoptowego spodu, budyniowej pianki i kruszonki z czereśniami. Możesz dodać do niego także czekoladę, kokos lub orzechy.
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE