Strona głównaPoradyBól żołądka połączony z bólem pleców

Ból żołądka połączony z bólem pleców

Jednoczesny ból żołądka i pleców może zwiastować poważną chorobę, np. zapalenie trzustki, wrzody żołądka, kamicę żółciową i wiele innych. Ból żołądka połączony z bólem pleców – co to może oznaczać? Zapalenie błony śluzowej żołądka a ból pleców – jak sobie radzić? Ból brzucha, pleców i wzdęcia – o co może chodzić? Czy ból pleców może zwiastować wrzody dwunastnicy? Ból brzucha i żołądka promieniujący do pleców – jak bardzo poważne są takie objawy? Czy od żołądka mogą boleć plecy? Jeśli ciekawią Cię odpowiedzi na te pytania, zostań i przeczytaj poniższą treść artykułu.

Ból żołądka połączony z bólem pleców – jakie mogą być przyczyny?

Ból brzucha i żołądka promieniujący do pleców albo ból żołądka połączony z bólem pleców może zwiastować zupełnie inne choroby, w zależności od rodzaju bólu. Jeśli odczuwasz pieczenie, przeszywający ból żołądka po lewej stronie brzucha i na środku może on oznaczać zapalenie trzustki. Taki ból może utrzymać się wiele godzin. Dodatkowym objawem zapalenia trzustki są tłuszczowe stolce. Zapalenie błony śluzowej żołądka a ból pleców promieniujący w górę może oznaczać kamicę żółciową oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego. Jednocześnie ból może pojawiać się pod żebrami po prawej stronie. W przypadku kamicy nerkowej ból jest odniesiony, co oznacza, że nie występuje tam, gdzie jest ognisko przyczyny. Czy od żołądka mogą boleć plecy? Tak, jest to bardzo częste zjawisko. Jeśli odczuwasz przeszywający ból brzucha, promieniujący do pleców, może on zwiastować wrzody żołądka lub nawet pęknięcie ściany żołądka. Taka przypadłość wymaga operacji chirurgicznej. Jeśli ból brzucha jest bardzo mocny i dotyczy także przestrzeni między łopatkami schodzi w dół między może informować o wystąpieniu rozwarstwienia aorty. 

Wzdęcia a ból brzucha i pleców

Ból brzucha i pleców oraz wzdęcia po posiłku mogą sygnalizować wrzody żołądka bądź zapalenie trzustki. Inne powody tego typu dolegliwości to np. zatrucie pokarmowe wywołane Salmonellą, paciorkowcem lub gronkowcem. Tego typu objawy mogą dotyczyć także problemy gastryczne i refluks.

Czy ból pleców może zwiastować problemy z dwunastnicą?

Ból pleców podczas wystąpienia wrzodów dwunastnicy – czy to możliwe? Jak najbardziej. Wrzody to ubytki w ścianie narządów układu pokarmowego. Pogłębiający się stan zapalny wokół nich wywołuje wiele nieprzyjemnych objawów. Tempo rozwoju wrzodów dwunastnicy zależy od aktywności soku żołądkowego, który chroni ścianę żołądka przed samostrawieniem. Kiedy ta ochrona zostaje zaburzona, następuje uszkodzenie błony śluzowej. Wrzody mogą zająć żołądek, dwunastnicę, rzadziej przełyk. Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori.Cykliczne występowanie wrzodów przyczynia się do trwałej choroby wrzodowej, która objawia się silnym bólem w nadbrzuszu, który może promieniować do pleców. Ból może pojawiać się na czczo lub po jedzeniu.

Zaleca się spożywanie lekkich pokarmów, z małą ilością tłuszczu, unikanie produktów smażonych. Wrzody dwunastnicy czy żołądka mogą dawać przedwczesne uczucie sytości, bądź powodować wymioty. Groźne są także krwotoki. Najczęściej występują one gwałtownie, bez wcześniejszych objawów. Wrzodom żołądka czy dwunastnicy bardzo często towarzyszą wzdęcia, pełność brzucha, nudności, refluks, zgaga. Posiadanie wrzodów może wywołać wiele powikłań, jak np. krwawienie z układu pokarmowego, wymioty, smoliste stolce, niedrożność ujścia żołądka, co może przyczynić się zalegania treści żołądkowej, nudności, perforacji, przetoki, przeszywający, promieniujący ból brzucha aż do pleców, zapalenie otrzewnej, gorączka. 

Jeśli zauważysz u siebie podobne symptomy, nie zwlekaj i udaj się na wizytę do lekarza. Zleci on wszelkie badania, które pozwolą na prawidłową diagnozę i wdrożenie leczenia. Początkowo niegroźne objawy mogą przerodzić się w ciężką chorobę, która utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jeśli zobaczysz krew w stolcu, w wymiocinach, tym bardziej, nie bagatelizuj problemu. Jest to oznaka zaawansowanych wrzodów żołądka. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE