Wady zgryzu to dość powszechny problem. Na ich pojawienie się ma wpływ wiele czynników, zarówno mechanicznych, fizycznych, chemicznych, środowiskowych, jak i genetycznych. Zależnie od ich etiologii, niektórym z nich można zapobiegać. Jak to robić? Krzywe zęby od smoczka, ssania palca – czy to możliwe? Od czego krzywe zęby? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu. Zostań z nami!
Wada zgryzu – jak zapobiegać?
Zapobieganie wadom zgryzu zaczyna się już w trakcie planowania ciąży. Pierwszy etap to wykonanie badań prenatalnych zalecanych przez lekarza ginekologa. Istotny wpływ na zgryz dziecka ma Twoja dieta oraz odpowiednio dobrana suplementacja. Znaczenie tych czynników jest ogromne. Od czego krzywe zęby u dziecka? Wpływ na to może mieć nieprzestrzeganie higienicznego trybu życia, na co składa się m.in.stosowanie używek. Zaszkodzić może Ci także niepoinformowanie innych lekarzy o swojej ciąży. Zażywanie leków nieprzeznaczonych dla kobiet w ciąży mogą wywołać wiele negatywnych skutków, które mogą być obecne przez całe życie dziecka. Ciężarne kobiety powinny unikać urazów, nie przebywać z osobami chorymi na choroby wirusowe.
Od czego krzywe zęby? – to pytanie często zadaje wiele mam. Na wady zgryzu ma wpływ także sposób, w jaki układa się dziecko do snu. Najlepiej, kiedy dziecko leży na plecach, a pod główkę podłożona jest mała poduszka. Wady zgryzu może spowodować nieprawidłowy sposób karmienia. Pozycja ukośna temu zapobiega, ponieważ wtedy żuchwa jest wysunięta ku przodowi. Od czego jeszcze krzywe zęby? Mogą mieć na to wpływ nieleczone wady postawy, nieodpowiednia dieta i konsystencja podawanych potraw. Odpowiedni zgryz jest uwarunkowany prawidłową pracą mięśni, zębów oraz ich naciskiem na kość. Twarde pokarmy, jak skórka od chleba zmusza dziecko do żucia, które zmniejsza ryzyko powstawania wad zgryzu.
Czy wadom zgryzu można zapobiec? W wielu przypadkach tak. Aspekt, o który nie dba wielu rodziców to próchnica zębów. Rodzice uważają, że skoro są to mleczaki to nie trzeba o nie przesadnie dbać. Jest to błędne myślenie. Próchnica powoduje przedwczesne wypadanie zębów. W celu ukształtowania prawidłowego zgryzu, każdy ząb mleczny musi spędzić w jamie ustnej odpowiednią ilość czasu. Ubytki w uzębieniu powodują przesuwanie się pozostałych zębów, co w przyszłości będzie skutkować wadą zgryz, dlatego warto pójść z dzieckiem do ortodonty. Namawiamy do regularnego odwiedzania gabinetu dentystycznego oraz zachowania codziennej higieny jamy ustnej.
Czy wada zgryzu może powstać przez ssanie smoczka bądź palca?
Krzywe zęby od smoczka i ssania palca to zagadnienie, z którym część mam zupełnie się nie zgadza. Nie jest prawdą, że każdy smoczek powoduje wadę zgryzu. Ma na to wpływ jego kształt. W trakcie karmienia piersią, niemowlę musi sporo się namęczyć, aby ssać mleko, dzięki czemu żuchwa wykonuje wiele ruchów, wpływających na prawidłowość zgryzu. W przypadku butelek ze smoczkami, przepływ mleka w większości smoczków jest na tyle swobodny, że dziecko bez większego wysiłku otrzymuje pokarm. W celu zapobiegania krzywym zębom od smoczka i ssania palca należy zainwestować w grubszy smoczek na końcu i węższy w środkowej części. Poza karmieniem nie stosuj smoczków, ponieważ powodują one ciągły i jednokierunkowy nacisk policzków na szczękę, co skutkuje wadą zgryzu w postaci wydłużenia i zwężenia szczęki.
Krzywe zęby przez ssanie palce to także powszechny problem. Nieprawidłowe nawyki szybko się nabywa, a ciężko się ich pozbyć, tym bardziej w przypadku dzieci. Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko notorycznie ssie palec, od razu reaguj. Jeśli na początku będziesz bagatelizował to zachowanie, a dopiero po czasie zakażesz wykonywania tej czynności, możesz spotkać się z dużym sprzeciwem ze strony dziecka.