Odpowiednia profilaktyka pozwala uniknąć niejednokrotnie ciężkich powikłań dla zdrowia i życia. Niektóre z badań, owiane są jednak złą sławą. Na przestrzeni lat utarło się, że nieprzyjemnym, a wręcz bolesnym badaniem jest kolonoskopia. Przez to właśnie dużo ludzi najzwyczajniej w świecie unika bądź odwleka wykonanie jej w czasie. Jest to istotny błąd, bowiem kolonoskopia pozwala na wczesne wykrycie wszelkich zmian nowotworowych w obrębie jelita grubego. Warto wspomnieć, że otrzymanie skierowania na kolonoskopię świadczyć może, lecz nie musi o różnego rodzaju problemach dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Dobra wiadomość jest taka, że rozwój medycyny pozwala na wykonanie ocenę stanu jelita grubego także w inny sposób.
Dziś skupimy się na tych alternatywnych metodach badania jelit i postaramy rozwiać się wszelkie wątpliwości, a wśród nich:
- Jak zbadać jelita bez kolonoskopii?
- Tomografia zamiast kolonoskopii – czy to skuteczne?
Sprawdź: Kolonoskopia a okres. Iść czy poczekać?
Jak zbadać jelita bez kolonoskopii?
Wiele osób, które dostało skierowanie na badanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego, zastanawia się jak zbadać jelita bez kolonoskopii i czy jest to w ogóle możliwe. Jak się okazuje, alternatyw dla zbadania jelit jest całkiem dużo i wbrew pozorom, nie mają one wyrobionych aż tak wielu negatywnych opinii o sobie. Mówiąc o alternatywach dla kolonoskopii, warto wspomnieć o:
- Enterografii, czyli badaniu polegającym na obrazowej ocenie ścian jelit oraz wszelkich zmian zachodzących w ich zakresie. W przeciwieństwie do kolonoskopii enterografia jest badaniem całkowicie bezbolesnym. Wyniki badania enterografii przekazywane są w formie zdjęć z obszernym opisem lekarskim, jednak dla gastroenterologa, same zdjęcia są wystarczające do właściwej oceny, a także stwierdzenia czy na badanym odcinku jelita występują zmiany w zakresie owrzodzeń, zwężeń czy przekrwień.
- Wlewie doodbytniczym, a więc kolejnej alternatywie dla kolonoskopii, która polega na podaniu przez odbyt środka kontrastującego. Po dokładnym wypełnieniu nim jelita grubego pacjentowi wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, które pozwalają zaobserwować wszelkie niepokojące zmiany na tym odcinku dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Zdarza się, że wlew doodbytniczy przeprowadza się z wykorzystaniem tylko i wyłącznie kontrastu, bądź połączenia kontrastu z gazem. Obie te techniki są tak samo dokładne i bardzo często stosowane są zamiennie.
- Kapsułce endoskopowej, czyli jednemu z najnowszych rozwiązań dotyczących badania jelita. Ze względu na wysoki koszt przeprowadzenia badania w tej formie, zazwyczaj wykorzystywane jest ono w sytuacjach, kiedy wyniki kolonoskopii nie dały jednoznacznego, właściwego ustalenia przyczyn dolegliwości. Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne i polega na połknięciu niewielkiego urządzenia, które wyglądem i wielkością przypomina tabletkę. W rzeczywistości jest to kamera ze specjalną lampką LED, a także posiadająca zasilanie oraz antenę i nadajnik. Kapsułka ta, pokonując drogę przewodu pokarmowego, wykonuje zdjęcia, pozwalające na właściwą jego ocenę na każdym odcinku.
Zobacz: Czy kolonoskopia boli? Bez znieczulenia? Opinie
Tomografia zamiast kolonoskopii?
Czy wykonanie tomografii, zamiast kolonoskopii pozwala właściwie ocenić stan jelita grubego? Jak się okazuje tomografia jelit, zwana także wirtualną kolonoskopią to badanie, które coraz częściej zastępuje tradycyjną kolonoskopię. Na skierowanie pacjenta na to badanie decydują się zarówno sami lekarze, jak i bardzo często sami pacjenci proszą, aby zastąpić kolonoskopię tomografią. Najczęściej głównym powodem, dla którego pada decyzja o zmianie sposobu badania, są różnego rodzaju przeciwwskazania do wykonania kolonoskopii, ale także wcześniejsze problemy z postawieniem właściwej diagnozy za pomocą kolonoskopii czy też trudności w jej przeprowadzeniu. Czy alternatywa w postaci tomografii zamiast kolonoskopii jest skuteczna? Jak się okazuje tak, jednak koszt wykonania takiego badania jest znacznie wyższy. Podczas tomografii wykonywane są zdjęcia w pozycji na plecach i na brzuchu, co pozwala na stworzenie modelu 3D jelita.