Strona głównaPoradyIle dni można nie oddawać stolca?

Ile dni można nie oddawać stolca?

Częstotliwość wypróżnień jest kwestią indywidualną. W dużej mierze zależy to od stanu naszych jelit oraz stosowanej diety. Przyjmuje się jednak, że oddawanie stolca powinno mieć miejsce co najmniej raz na trzy dni. Zatem ile dni można nie oddawać stolca bez konsekwencji dla zdrowia? Odstępy między wypróżnieniami nie powinny przekraczać 72 godzin. Wówczas ma się do czynienia z zaparciami, co po prostu nie jest przyjemnym uczuciem. Zwłaszcza gdy stolce są twarde, wypróżnianie powoduje bóle brzucha, głowy oraz wymioty. W takich sytuacjach trzeba od razu reagować, zamiast zastanawiać się, ile dni można nie oddawać stolca. Oczywiście sporadyczne odstępstwa od normy nie powinny wzbudzać niepokoju.

Przez ile dni można nie oddawać stolca? Podstawowe zależności

Zastanawiając się, ile dni można nie oddawać stolca, warto odpowiedzieć sobie najpierw na pytanie o dietę. Jeśli jest ona lekkostrawna, nie doprowadza się do stanów przejedzenia, to nie powinny występować żadne problemy z wypróżnianiem. Podobnie z zaparciami, istnieje małe ryzyko ich występowania. Trudności mogą pojawić się, gdy spożywane jest tak zwane „śmieciowe jedzenie”, które może wywoływać zaparcia. Wówczas oddanie stolca co 2-3 dni staje się maksymalnie utrudnione. Szkodliwe, ze względu na małą częstotliwość wypróżnień jest również spożywanie posiłków w pośpiechu i brak ruchu. W dzisiejszych czasach może to być nieco utrudnione, ale dla prawidłowego funkcjonowania układu trawiennego zaleca się także unikanie stresowych sytuacji.

Oddawanie stolca

Skutki nierobienia kupy

Zbyt mała częstotliwość wypróżnień może prowadzić do nieprzyjemnych dla zdrowia konsekwencji. W końcu są to zalegające resztki pokarmowe, które mają bardzo zbitą konsystencję. Skutki nierobienia kupy to na przykład uszkodzenie śluzówki odbytnicy oraz zapalenie jelita grubego. Wówczas nierzadko potrzebna jest interwencja chirurgiczna. W takich przypadkach trzeba być czujnym, ponieważ pojawiają się niepokojące objawy, na przykład krwiste wydzieliny, uporczywy ból podczas wypróżnień i po nich. Oczywiście są to skrajnie niebezpieczne skutki nierobienia kupy, ale zdarzają się nierzadko i są ważnym sygnałem od organizmu, że dzieje się w nim coś złego.

Ile dni można nie robić kupy?

To, ile dni można nie robić kupy ma pewne zależności. Wpływ na to ma choćby wiek i prowadzony styl życia. U dzieci częstotliwość wypróżnień powinna być większa, nawet do kilku razy dziennie. U dorosłych sprawa wygląda inaczej, przerwy między oddawaniem stolca mogą wynosić nawet do trzech dni. Jeśli są one dłuższe i towarzyszą im dolegliwości bólowe ze strony układu pokarmowego, trawiennego i wydalniczego należy zgłosić się do lekarza w celu wykluczenia ewentualnej choroby. Pytanie ile dni można nie robić kupy zadaje się najczęściej wtedy, kiedy u kogoś przerwa znacznie się wydłużyła, nie zawsze jednak jest to powodem do wzmożonego niepokoju. Czasami wynika po prostu z mniejszej ilości spożywanych posiłków i co za tym idzie mniejszą ilością pokarmu do wydalenia.

Brak stolca przez tydzień – forum

Czy możliwy jest brak stolca przez tydzień? Forum internetowe jest pełne opisów podobnych sytuacji i związanego z nimi niepokoju. Mają go w sobie szczególnie ci, u których brak stolca jest tożsame z dodatkowymi dolegliwościami. Są to na przykład nudności, wymioty, bóle w dole brzucha, krwawienie z odbytu. Przy czym warto podkreślić, że nie zawsze trzeba się martwić brakiem stolca przez tydzień. Forum jest doskonałym dowodem na to, że czasami takie sytuacje nie świadczą o poważnych schorzeniach. Może to po prostu wynikać z małej ilości przyjmowanych płynów, czy spożywanie posiłków mających w sobie małe ilości błonnika, który zdecydowanie sprzyja wypróżnieniom.

Brak stolca przez tydzień

Powodem braku stolca przez tydzień może być nawet zmiana trybu życia, wystarczy wybrać się w daleką podróż, wybrać się do innej strefy klimatycznej. Jeżeli brak stolca przez tydzień jest sporadyczne, nie powtarza się za często prawdopodobnie nie ma powodów do większych zmartwień. Rytm wypróżnień jest bardzo ważny, ale ewentualne odstępstwa nie muszą zaraz oznaczać poważnej choroby. Chcąc mimo wszystko wesprzeć swój metabolizm i ogólną przemianę materii, warto zażywać suplementy to umożliwiające.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE