Strona głównaDietaNajmniej kaloryczne piwo - Tyskie, Lech a może Żywiec?

Najmniej kaloryczne piwo – Tyskie, Lech a może Żywiec?

Piwo, określane w Polsce mianem napoju bogów, piją prawie wszyscy. Wielu z nas nie uznaje go za alkohol i traktuje jako doskonały sposób na nawodnienie organizmu po ciężkim dniu. Zapominamy przy tym, że to bomba kaloryczna jakich mało. Niestety, fakty są bezlitosne, piwo zawiera sporo kalorii i niewiele wartości odżywczych. 

Sprawdźmy zatem, które piwo ma najmniej kalorii. Czy istnieje najmniej kaloryczne piwo albo chociaż najmniej kaloryczne piwo bezalkoholowe? Poniżej przeczytasz: 

  • jakie piwo ma najmniej kalorii
  • ile kalorii ma piwo Tyskie
  • ile kalorii ma Lech
  • ile kalorii ma Żywiec

Zobacz: Najmniej kaloryczne owoce i warzywa – zestawienie

Czy piwa są kaloryczne?

Dietetycy są jednomyślni i na pytanie, które piwo ma najmniej kalorii, odpowiadają, że właściwie takie nie istnieje. Wyniki badań na temat kaloryczności piwa mówią, że:

  • 500 ml jasnego piwa ma od 200 do 230 kcal
  • 500 ml ciemnego piwa ma około 340 kcal
  • 500 ml piwa smakowego ma około 270 kcal
  • 500 ml piwa bezalkoholowego ma około 180 kcal

Uśredniając, mężczyzna spożywa codziennie od 2000 do 2500 kcal, kobieta około 1800 kcal. Jeśli każde z nich wypije codziennie dwa piwa, już samym napojem dostarcza sobie około 20-30% dziennego zapotrzebowania na kcal. 

Do tego trzeba pamiętać, że po piwie zwykle robimy się głodni a piwo najlepiej smakuje w towarzystwie chipsów, orzeszków i grilla. To kolejne kalorie, które odłożą się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Oczywiście nie od razu i nie po jednym weekendzie z browarami. Niemniej jednak osoby, które często sięgają po piwo i towarzyszące mu przekąski, szybko mogą zauważyć, że zaokrągliły się to tu, to tam. 

Czy piwa w diecie mają sens?

Nie ma dietetyka, który poleciłby swojemu pacjentowi picie piwa na diecie. Piwo to puste kalorie, nie dostarcza organizmowi żadnych wartości odżywczych, dlatego na diecie nie pije się piwa. Ci bardziej restrykcyjni głoszą też, że piwo najmniej kcal to jedynie to, którego nie wypijesz. 

Wielu ludzi korzysta jednak z diety 20/80. Polega ona na tym, by w swoim jadłospisie pozwolić sobie na spożywanie około 20% jedzenia niezdrowego/niedozwolonego i w 80% realizować zalecenia dietetyczne. W takiej sytuacji piwo w weekend można uznać za dozwolone. Zwłaszcza że gdyby było zabronione, jeszcze bardziej chcielibyśmy je wypić.

O wiele bezpieczniej jest jednak napić się wina. Wino zawiera mniej kalorii i w niewielkich ilościach ma pozytywny wpływ na organizm (ciśnienie, trawienie). Wracamy jednak do piwa, więc poniżej przeczytasz, jakie piwo ma najmniej kalorii. 

Jasne piwo

Jakie piwo ma najmniej kalorii?

Jeśli chodzi o piwo najmniej kcal mają napoje bezalkoholowe. Jasne piwo bezalkoholowe to najmniej kaloryczne z piw. Pozostaje jedynie zadać sobie pytanie, czy to jeszcze piwo? 

Jeśli mielibyśmy wskazać najmniej kaloryczne piwo zawierające alkohol, również będzie to jasne piwo. 

Wszystkie piwa smakowe, owocowe, kolorowe i z sokiem zawierają więcej kcal od klasycznego piwa. 

Zobacz: Co to jest zero kaloryczne i jak je prosto obliczyć?

Ile kalorii ma piwo Tyskie?

500 ml piwa Tyskiego ma 215 kcal. Ile kalorii ma piwo tyskie bezalkoholowe? Mniej, bo 115 kcal. Sprawdzamy też, ile kalorii ma Lech, a potem piwo Żywiec.

Ile kalorii ma piwo Lech? 

Piwo Lech wygląda całkiem podobnie. Puszka 500 ml to 205 kcal. Ile kalorii ma Lech smakowy bezalkoholowy? 135 kcal w półlitrowej butelce – to, jak na piwo smakowe – całkiem niedużo. 

Ile kalorii ma piwo Żywiec? 

Piwo Żywiec oraz Żywiec Białe to 215 kcal w butelce 500 ml. Dla porównania bezalkoholowy Żywiec to jedynie 95 kcal. Porter z Żywca to z kolei jedno z bardziej kalorycznych piw – zawiera aż 395 kcal w butelce 0,5l. 

Najmniej kaloryczne piwo bezalkoholowe

Każdy gram alkoholu w piwie to 7 kcal. Dlatego piwa bezalkoholowe już z definicji będą mniej kaloryczne. 

Na dziś najmniej kaloryczne piwo bezalkoholowe to piwo Lech Free (21 kcal na 100 ml) oraz bezalkoholowy Żywiec  (19 kcal na 100 ml). 

Źródło: frisco.pl

Odpowiadając na pytanie, które piwo ma najmniej kalorii, można uogólnić, że każde piwo 0% bez dodatków smakowych takie będzie. Różnice na poziomie 1-2 kcal są pomijalne w codziennym bilansie energetycznym. 

Osoby, które sięgają po piwo okazjonalnie, nie powinny martwić się dostarczanymi przez nie kaloriami. Od jednego piwa jeszcze nikt nie przytył. Jeśli jednak dla kogoś piwo stanowi element codziennego rytuału, musi brać pod uwagę to, że piwa są tuczące.

Zobacz: Liczenie kalorii, czyli deficyt kaloryczny podstawą odchudzania!

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE