Strona głównaDzieckoJak oduczyć dziecko pampersa?

Jak oduczyć dziecko pampersa?

Nauczenie dziecka załatwiania swoich potrzeb w nocniku jest trudne zarówno dla maluchów, jak i rodziców. Ten proces zazwyczaj jest dość długotrwały i wymaga sporo cierpliwości i spokoju. Istnieje kilka sposobów na zakończenie pieluszkowania. Jak oduczyć dziecko pampera? Tego dowiesz się w poniższej treści artykułu.

Jak oduczyć dziecko korzystania z pampersa? Sposoby

Pierwszą metodą, która odpowiada na pytanie – jak oduczyć dziecko pieluch, jest opisywana jako “ poczekaj i wysadź ”. Tutaj potrzebna będzie Twoja uważność. Musisz rozpoznawać sygnały, jakie daje Ci dziecko o tym, że zbliża się czas na siusiu lub kupkę. Nie naciskaj na malucha. Jeśli zaczyna on łapać się za pieluszkę, chować się w swoim ulubionym kącie może to zwiastować, że za chwilę pojawić się kupka. W tym momencie musisz szybko zareagować, zaprowadzić dziecko do łazienki, ściągnąć pampersa i posadzić na nocnik. Pamiętaj o tym, aby ciągle mówić do dziecka spokojnym głosem, tłumaczyć każdy krok. Jeśli uda się zrobić siusiu lub kupkę w nocniku to konieczne pochwal dziecko. Możesz np. bić brawa. Dziecku musi kojarzyć się to z czymś pozytywnym. Jeśli tym razem próba się nie powiedzieć, nie wyrażaj złości, nie gań dziecka. Pamiętaj, że ta metoda jest skuteczna, ale wymaga konsekwencji i dłuższego czasu nauki aniżeli w innych sposobach. Świetnie sprawdza się w przypadku dzieci posiadających starsze rodzeństwo, które chcą naśladować. 

Inną metodą na to, jak oduczyć dziecko pampersa jest “intensywny trening” oraz częste rozmawianie z dzieckiem. Wyznacz kilka tygodni, miesiąc, który poświęcisz tylko na to zadanie. Będzie to dość trudne zadanie, wymagające pełnego oddania i zrozumienia. Potrzebna będzie konsekwencja i cierpliwość. W tej metodzie chodzi o to, aby całkowicie zrezygnować z noszenia przez dziecko pieluchy i sadzać je na nocnik np. co godzinę. Z czasem dziecko przyzwyczai się do tej czynności i pomimo początkowych buntów powinno zrozumieć o co w tym wszystkim chodzi. Wadą tej metody jest to, że dziecku może zaliczyć się sporo wpadek. Zaletą zaś, że efekty pojawiają się dosyć szybko. Świetnie sprawdza się w przypadku rodziców, którzy potrafią trzymać nerwy na wodzy, a dzieci lubią rutynę i w taki sposób szybko uczą się nowych umiejętności.

Kolejną metodą na to, jak oduczyć dziecko pieluch jest tzw. metoda “ w majtkach lub bez ”. W tym przypadku chodzi o rezygnację z pieluch poprzez zakup majteczek treningowych lub tradycyjnej bielizny. Świetnie będzie jeśli dziecko samo będzie mogło wybrać sobie kolor. Fenomen majteczek treningowych polega na tym, że w sytuacji, kiedy dziecko odda mocz lub zrobi w nie kupkę to dziecko czuje chłód. Zaczyna rozumieć, że załatwianie się w majtki nie jest niczym dobrym ani przyjemnym, dzięki czemu powoli przyzwyczaja się do nocnika, który zapobiega dyskomfortowi. Majtki treningowe mają świetną zaletę – wydzieliny nie wydostają się na zewnątrz, dzięki czemu zapobiegnie to bałaganowi. Takie majtki pozwalają na zrozumienie przez dziecko fizjologii, co ułatwia przekonanie do nocnika. Zwykłe majtki nie unikniesz brudnych ubrań i plam na podłodze. Jeśli zdecydujesz się właśnie na nie, warto jest zwinąć na czas nauki dywany, a na kanapie rozścielić pod kocem maty absorbujące mocz. Naukę załatwiania się do nocnika warto jest przeprowadzać wiosną lub latem, kiedy jest ciepło i dziecko może przebywać w samych majtkach. Będziemy mogli je szybko rozebrać i unikniemy tony brudnych ubrań. Ta metoda pozwala na szybką naukę kontrolowania potrzeb i szybkie zrozumienie, co się dzieje, kiedy dziecko załatwia się w majtki. Sprawdza się w przypadku wszystkich dzieci.

Ciekawą metodą na to, jak oduczyć dziecko pampersa i pieluch jest tzw. metoda “pochwała lub nagroda”. Ten sposób będzie wymagał od Ciebie trochę energii. Jeśli dziecko zakomunikuje Ci, że ma potrzebę i usiądzie na nocnik samo lub Ty je posadzisz, a ono będzie grzecznie na nim siedziało to mocno wyraź swoją euforię z tego powodu. Zacznij tańczyć z dzieckiem. Możesz radośnie wykrzyczeć “ hurra”, “brawo”. Chwal dziecko, tak jak nigdy dotąd. Jeśli w domu przebywają w tym czasie inni członkowie rodziny zaangażuj ich w dawanie pochwał dziecku. Dzieci bardzo lubią tę metodę. Pamiętaj, aby nie karać dziecka za nieudane próby.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE