Strona głównaDzieckoSkaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa u niemowlaka

Skaza białkowa u noworodka pojawia się w pierwszym roku życia. Wynika to z tego, że dziecko w tym czasie nie posiada jeszcze w pełni wykształconego układu odpornościowego. Skaza białkowa u noworodka to najczęściej spotykana alergia. Jakie są jej objawy? Jak wygląda? Gdzie można znaleźć jej zdjęcia? Odpowiedzi na te pytania oraz wszelką wiedzę w tym temacie znajdziesz w treści naszego artykułu. Zostań z nami i przeczytaj poniższą treść!

Jakie są objawy skazy białkowej u niemowlaka?

Skaza białkowa u noworodków to dość powszechny i znany problem. Występuje ona u ok. 10% wszystkich niemowląt. Jedyną metodą na jej zapobieganie jest eliminacja białka z diety dziecka. Jakie są objawy skazy białkowej u niemowlaka? Objawia się ona zmianami skórnymi w postaci przesuszenia, zaczerwienienia. Najczęściej są one widoczne na policzkach. Im dziecko jest starsze, tym dalszym obszarów ona sięga. Pojawia się na rękach, nogach, tułowiu. Skóra może także wyglądać na napiętą i błyszczącą. Dzieci mogą skarżyć się na swędzenie. Jeśli chcesz zobaczyć, jak wygląda skaza białkowa u niemowlaka to w internecie widnieje wiele zdjęć obrazujących skazę białkową. 

Objawy skazy białkowej u niemowlaka to : bóle brzucha, kolki, ogólne rozdrażnienie, stolec ze śladami śluzu i krwi, biegunki, nudności, wymioty, problemy z wypróżnianiem, kaszel, katar, duszności, łzawienie oczu. Może zdarzyć się tak, że pojawi się infekcja ucha lub układu moczowego. Skaza białkowa może spowodować utratę wagi lub zatrzymanie jej przyrostu. Najgroźniejszym objawem jest wstrząs anafilaktyczny. Wiesz już, jak wygląda skaza białkowa u dziecka i jakie są jej objawy. Teraz czas na poznanie przyczyn.

Jakie są przyczyny skazy białkowej?

Najczęstszą przyczyną powstawania skazy białkowej u noworodka są czynniki genetyczne i środowiskowe. Zazwyczaj wywołuje ją nietolerancja na białka mleka krowiego. Do jej powstawania mogą przyczyniać się także białka z ryb, soi, cielęciny, wołowiny, orzechów. 

Zastanawiasz się, jak wygląda skaza białkowa u dziecka karmionego piersią? Nie różni się ona niczym od skazy wywołanej produktami pochodzenia roślinnego, czy zwierzęcego. Skazę białkową podczas karmienia piersią wywołują białka przechodzące do mleka matki z pokarmu, którym się żywi. W takim przypadku matka karmiąca musi wyeliminować z diety mleko krowie, nabiał, mięso i wędliny wołowe. Ta sytuacja powinna zmusić matkę do zwracania uwagę na skład spożywanych produktów. Mogą znajdować się w nim duże ilości mleka. Są to np. parówki, pasztety, słodycze, czy leki. Jeśli pomimo eliminacji produktów, które według mamy wywołują skazę białkową u dziecka, należy udać się do dietetyka, który na pewno zaradzi temu problemowi i ułoży specjalną dietę. Powinna być dobrze zbilansowana, zróżnicowana i bezpieczna dla mamy i maluszka. 

W przypadku mam podających dziecku mleko modyfikowane, należy zamiast niego podawać dziecku hydrolizaty o wysokim stopniu hydrolizy. Dzieciom starszym zaleca się dietę eliminacyjną. Płyny powinny nie zawierać białka mleka krowiego.

Zdarza się, że sama dieta BLW eliminacyjna nie pomaga i wtedy lekarz decyduje się na przepisanie leków antyhistaminowych oraz maści sterydowych. Podczas zmagania się ze skazą białkową należy zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację skóry. Nie należy używać detergentów. Kosmetyki powinny być naturalne i delikatne dla skóry dziecka. Skóra powinna być regularnie nawilżana emolientami. Do kąpieli także powinien być on dodawany. W tym stanie dziecka szczególnie nie powinno narażać się go na przebywanie w dymie papierosowym, gwałtowne zmiany temperatur. Unikać powinno się zakładania ubranek wykonanych z drażniących materiałów.

Skaza białkowa jest chorobą, które w 80% przypadków mija po ukończeniu 4. – 5. roku życia. Niestety w czasie jej trwania przyczynia się do obniżenia jakości życia. Może także opóźniać rozwój psychiczny i fizyczny dziecka. Leczenie powinno zawsze być konsultowane z pediatrą.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE