Strona głównaDzieckoŚluz w kupce niemowlaka - co robić?

Śluz w kupce niemowlaka – co robić?

Bycie rodzicem to zarówno piękne, jak i trudne doświadczenie. Śluz w kupce niemowlaka może być jedną z przyczyn do obaw. Okazuje się jednak, że jest to dość powszechny widok dla wielu rodziców. Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka? Czy zielona kupka ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią nie powinna niepokoić? Czy śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym jest normalnym zjawiskiem? O czym świadczy galaretowata kupka oraz śluzowata kupka z krwią u niemowlaka ? Czy śluz w kupce często występuje przy katarze? Śluz w kupce niemowlaka a ząbkowanie – czy ma to jakiś związek? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści artykułu.

Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka? 

Kiedy jeden z rodziców zobaczy śluz w kupce swojego dziecka zazwyczaj wpada w panikę. W takiej sytuacji należy szczególnie przyglądać się następnym kupkom. Sygnałem, którego nie powinno się bagatelizować i jak najszybciej udać się do lekarza jest śluzowata kupka z krwią u niemowlaka. Szczególnie w przypadku, kiedy temu zjawisku towarzyszy ból brzucha i gorączka. Jak wygląda śluz w kupce niemowlaka i gdzie się tworzy? Produkcja śluzu odbywa się w jelitach. Pełni on funkcję ochronną, dlatego pojawia się w zdrowym stolcu u niemowlęcia. Oddawanie zielonych kupek ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią jest naturalnym zjawiskiem. Kolor stolca może być brązowy, żółty i zielonkawy. Kiedy w kupce znajdują się nadmierne ilości śluzu może być to przyczyną infekcji wirusowej bakteryjnej, alergii, a także nietolerancji pokarmowej. W trakcie karmienia piersią warto jest przyjrzeć się produktom, które spożywa matka, ponieważ mają one istotny wpływ na wygląd stolca. Śluz może wystąpić po wprowadzeniu do diety nowego produktu. Najczęściej pojawia się on Wtedy kiedy w diecie matki jest za dużo laktozy, białka mleka krowiego, białka jaj, orzechów, grzybów i czekolady. Zielona kupka ze śluzem u niemowlaka karmionego piersią nie jest powodem do zmartwień, jednak należy zwrócić uwagę, podczas spożywania jakich produktów ilość śluzu w kupce się zwiększa. Taką reakcję można nazwać alergią pokarmową. Bez zastosowania diety eliminacyjnej matki, alergia dziecka w przyszłości może się pogłębić. Na dalszym etapie rozwoju dziecka alergia może mieć postać wysypki oraz innych zmian skórnych. Jeśli jednak śluz w kupce Twojego maluszka nie daje Ci spokoju to poproś lekarza o skierowanie na badania. Zleci on zapewne analizę moczu i krwi. W taki sposób dowiesz się, czy śluz w kupce dziecka jest przyczyną do niepokoju.

Śluzowate kupki z krwią u niemowlaka

Śluz w kupce niemowlaka karmionego mlekiem modyfikowanym może być powodem wystąpienia infekcji przewodu pokarmowego. Zdarza się, że występują one po zmianie mleka. W takim przypadku należy odstawić mleko tego producentem i wypróbować inne. Warto jest zakupić mieszankę mleczną hipoalergiczną. Zapobiegnie to alergiom. Jeśli jednak zmiana mleka modyfikowanego nie pomaga, a w pampersie widzisz śluzowate kupki z krwią u niemowlaka to należy jak najszybciej umówić się na wizytę do lekarza. Obserwuj kupki zarówno w dzień i w nocy. Może mieć to znaczenie podczas dalszej diagnostyki. Śluzowate kupki z krwią u niemowlaka To zazwyczaj objaw infekcji przewodu pokarmowego, którą wywołują wirusy. Najczęściej rotawirus, rzadziej norowirus i adenowirus. Infekcje mogą mieć też podłoże bakteryjne. Krew może być barwy czarnej, ciemnoczerwonej lub jasnoczerwonej.

Galaretowata kupka u niemowlaka To także objaw, którym martwią się rodzice. Jeśli stolec bardzo różni się od tego widzianego dotychczas to należy zgłosić się do lekarza. 

Czy ząbkowanie ma wpływ na ilość śluzu w kupce?

Śluz w kupce niemowlaka a ząbkowanie – czy ma to związek? Zdarza się, że podczas ząbkowania dziecko dostaje biegunki. Stolec jest wodnisty, luźny, zielony, śluzowaty. Podczas biegunki śluzu może być nieco więcej, ponieważ usprawnia on wydostanie się stolca u ząbkujących niemowląt. Zdarza się, że śluz w kupce niemowlęcia i ząbkowanie nie ma ze sobą związku. Może to świadczyć o infekcji lub alergii.

Niektórzy twierdzą, że śluz w kupce przy katarze występuje jednocześnie. Inni twierdzą zaś, że nie ma to związku. 

Pamiętaj, że śluz w kale niemowlaka może źle wpływać na skórę pupy. Doprowadzić to może do pieluszkowego zapalenia skóry, dlatego ważne jest, aby w trakcie wydzielania nadmiernej ilości śluzu zachować odpowiednią i większą niż zwykle higienę. Przy każdej zmianie pampersa należy umyć pupę dziecka mydłem i ciepłą wodą, a następnie osuszyć ręcznikiem jedynie oklepując a nie pocierając skórę. Pocieranie dodatkowo podrażnia naskórek. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE