Ciąża to stan, w którym należy dużo odpoczywać, relaksować się, przeżywać jak najmniej stresu, jeśli to możliwe. Im bliżej porodu, tym bardziej powinno się o to dbać. Ciąża to dodatkowe kilogramy, które mocno obciążają organizm kobiety. To burza hormonów, która wywołuje różne emocje, dlatego tak ważny jest relaks. Wiele kobiet za najlepszą jego formę uważa wodne kąpiele. Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi? Jakie opinie panują na temat jacuzzi w ciąży? Jacuzzi a ciąża – czy istnieją jakieś przeciwskazania? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści naszego artykułu.
Czy ciąża to odpowiedni czas na wodne kąpiele?
Jednym z lepszych sposobów na odpoczynek jest wszelkiego rodzaju odpoczynek w wodzie. Pozwala on na rozluźnienie mięśni, odciąża przeciążone stawy. Najpopularniejszą formą jest kąpiel w wannie. W czasie ciąży należy przestrzegać, aby woda nie była gorąca. Może być lekko ciepła lub letnia. Gorąca kąpiel może spowodować niechciane skutki, jak omdlenie, krwawienie, skurcze macicy, a co gorsze przedwczesny poród. Tego na pewno nie chcesz, więc odpuść sobie gorące kąpiele. Jeśli posiadasz jakiekolwiek obawy w tym aspekcie, warto jest porozmawiać z lekarzem. Na pewno rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości. Jednymi z przeciwskazań do kąpieli w wannie są : zaczerwienienie, świąd i upławy w miejscach intymnych, infekcje intymne, nerek, pęcherza, skłonność do nabawienia się infekcji, plamienia, krwawienia z dróg rodnych, wykryte wady płodu, ciąża zagrożona, nadciśnienie tętnicze cukrzyca, cholestaza i zaparcia w ciąży. W takich sytuacjach lepszym rozwiązaniem będzie prysznic. Rozsądna będzie też rezygnacja z uczęszczania na basen.
Przed udaniem się na basen, warto jest zrobić wymaz z pochwy na posiew. Zdarza się, że infekcje nie dają żadnych objawów, a mimo to się rozwijają. Jeśli badania wyszły pomyślnie, a Ty nie odczuwasz żadnego dyskomfortu w miejscach intymnych to nie ma przeciwwskazań do relaksu w basenie. W celu zapobiegania dostania się bakterii do dróg rodnych możesz zaaplikować tampon, który w jakimś stopniu stworzy barierę ochronną. Nie daje on pewności, że bakterie nie dostaną się do pochwy, jednak na pewno minimalizuje to ryzyko. Zaraz po wyjściu z wody, wyjmij tampon. Mokry tampon przebywający przez dłuższy czas w Twojej pochwie może spowodować zapalenie. Jeśli Twoje wizyty na basenie są częste warto jest stosować preparat utrzymujący prawidłową florę bakteryjną w pochwie.
Jakie są opinie na temat jacuzzi w ciąży?
Czy w ciąży można korzystać z jacuzzi? Opinie lekarzy jasno mówią, że kąpiele w jacuzzi są bezpieczne w drugim trymestrze ciąży. Nie powinno korzystać się z jacuzzi w pierwszym i trzecim trymestrze. Z czego to wynika? Hydromasaż może wpłynąć na poronienie w pierwszym etapie ciąży, a w końcowym wywołać przedwczesny poród. Jeśli koniecznie chcesz korzystać z jacuzzi, musi być ono bardzo delikatnie, a bąbelki nie powinny skupiać się w okolicy brzucha i miejsc intymnych. Przed samodzielnym podjęciem decyzji odnośnie kąpieli w jacuzzi, warto jest zapytać lekarza, czy w ciąży można korzystać z jacuzzi. Wg opinii, lepszą opcją jest korzystanie z domowego jacuzzi. Wynika to z tego, że posiada on mniej zarazków, które mogą niekorzystnie wpłynąć na pochwę. Ogrodowe jacuzzi świetnie sprawdzi się także po narodzinach dziecka. Jak wynika z opinii, zaletami wodnego masażu jest pobudzenie krążenia, relaks, rozluźnienie mięśni, redukcja obrzęków.
Jacuzzi a ciąża – czy istnieją jakieś przeciwskazania? Należy pamiętać, że zarówno w jacuzzi, jak i w wannie woda nie powinna przekraczać 37 stopni Celsjusza. Przeciwwskazaniem do korzystania z jacuzzi jest cukrzyca, skazy krwotoczne, nadciśnienie, zagrożona ciąża, problemy z sercem.
Temat – jacuzzi a ciąża, budzi wiele kontrowersji, dlatego swój przypadek najlepiej jest skonsultować z lekarzem.