Strona głównaChorobyCzy kolonoskopia boli? Bez znieczulenia? Opinie

Czy kolonoskopia boli? Bez znieczulenia? Opinie

Kolonoskopia to cenne badanie, które pozwala na ocenę i wykluczenie poważnych chorób jelita grubego. Mowa tu przede wszystkim o nowotworach. Wiele osób, którym zlecono wykonanie tego zabiegu, obawia się samego jego przebiegu. Z racji, iż podczas badania do odbytu wprowadzany jest endoskop, pacjenci boją się dyskomfortu związanego z wykonaniem kolonoskopii, a także tego, czy badanie nie będzie dla nich bolesne. Bardzo często strach przed pójściem do lekarza czy wykonaniem wstydliwego badania przeradza się w poważne problemy zdrowotne, dlatego w żadnym wypadku nie należy lekceważyć zarówno objawów, jak i zaleceń lekarza. 

Jeśli właśnie spodziewasz się kolonoskopii, w dzisiejszym artykule poznasz odpowiedzi na najbardziej nurtujące pytania:

  • Kolonoskopia – czy boli?
  • Czy kolonoskopia bez znieczulenia boli?
  • Co mówią na forum? Czy kolonoskopia boli?

Czy kolonoskopia boli?

Zabieg kolonoskopii przeprowadzany jest w specjalistycznym gabinecie z wykorzystaniem endoskopu, czyli najprościej ujmując kamerki, pozwalającej na obserwację jelita grubego oraz zmian w nim zachodzących. Urządzenie to wprowadzane jest poprzez odbyt, dlatego często pojawia się pytanie: kolonoskopia – czy boli? Wybierając prywatny gabinet, możemy liczyć na wykonanie badanie w znieczuleniu ogólnym. Pacjentowi w takim przypadku podawany jest środek usypiający, więc całe badanie jest dla niego neutralne. Jeśli jednak zdecydujemy się na skorzystanie z usług NFZ, kolonoskopia wykonywana jest bez znieczulenia, a nieliczne gabinety oferują możliwość miejscowego znieczulenia błony śluzowej odbytu, co jest pomocne podczas wprowadzania endoskopu do badania.

Sprawdź: Kolonoskopia NFZ – gdzie najszybciej? Ile się czeka?

Czy kolonoskopia bez znieczulenia boli?

Biorąc pod uwagę, że zdecydowana większość pacjentów nie decyduje się na korzystanie z prywatnej opieki medycznej i wybiera bezpłatną alternatywę w postaci wizyty na NFZ, kolonoskopia przeprowadzana jest zazwyczaj bez znieczulenia. Czy kolonoskopia bez znieczulenia boli? Otóż nie powinna. Wynika to ze względu na fakt, iż jelito grube nie jest unerwione, a więc wprowadzanie do niego endoskopu, nie powinno powodować tego, że pacjent odczuje ból. W praktyce jednak dużo zależy od umiejętności i doświadczenia osoby, która przeprowadza badanie, jakim jest kolonoskopia.  

Zobacz: Rozpisana dieta przed kolonoskopią

Czy kolonoskopia boli – co mówią na forum?

Bardzo często pacjenci przed udaniem się na konkretne badanie sprawdzają w sieci informacje na jego temat. Poszukiwania zazwyczaj rozpoczynają od przejrzenia wypowiedzi na forach o tym czy kolonoskopia boli? Co można znaleźć w tym miejscu? Wypowiedzi są mocno podzielone. Znaleźć możemy zarówno bardzo optymistyczne stwierdzenia, że kolonoskopia to może jak i wstydliwe badanie, jednak jeśli dobrze wybierzemy przychodnię, nie jest bolesna, jak i te, w których pacjenci skarżą się na ból nie do zniesienia. Gdzie jest prawda? Jak to zazwyczaj – pośrodku. I to właśnie taki charakter wypowiedzi na forum o tym czy kolonoskopia boli, jest przeważający. Osoby, które miały do czynienia z kolonoskopią polecają innym, aby podejść do badania na spokojnie, odprężyć się i niepotrzebnie nie napinać mięśni, co jest pomocne przy bezbolesnym umieszczaniu endoskopu w odbycie. Na licznych forach znaleźć możemy także wiele słów otuchy, z których głównie wynika, że badanie, chociaż dla niektórych może być nieprzyjemne, jest stosunkowo krótkie. 

Kolonoskopia czy boli? Opinie pacjentów 

Wpisując w wyszukiwarkę frazę: kolonoskopia – czy boli – opinie, znaleźć możemy wiele historii pacjentów, którzy to badanie mają za sobą. Dzielą się oni doświadczeniami, z których łatwo wywnioskować, że ból przy kolonoskopii, przez pacjentów jest różnie odbierany, co wynika z odporności na niego. Co prawda, wśród opinii czy boli kolonoskopia, możemy przeczytać, że niektórzy odczuwali ból jedynie podczas umieszczania aparatu w odbycie, a później nie był on wyczuwalny. Podobnie jest w przypadku bólu po badaniu. Część pacjentów zauważa, że odczuwalny jest lekki ból podbrzusza, który samoistnie mija po kilku godzinach.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE