Strona głównaPoradyKolonoskopia NFZ - gdzie najszybciej? Ile się czeka?

Kolonoskopia NFZ – gdzie najszybciej? Ile się czeka?

Kolonoskopia to jedno z ważniejszych badań, pozwalających na zbadanie jelita grubego, a tym samym wyeliminowanie podejrzenia jego nowotworu. Najczęściej, pacjenci, którym zlecana jest kolonoskopia, mają za sobą już wizytę u gastroenterologa czy lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, potocznie nazywanego rodzinnym. Jest to bardzo ważne w przypadku kolonoskopii, bowiem do jej wykonania niezbędne jest posiadanie skierowania. Aby skierowanie mogło być zrealizowane przez gabinet współpracujący z Narodowym Funduszem Zdrowia, a tym samym nie obligowało nas do uiszczenia za nie opłaty, również sama wizyta u lekarza POZ czy specjalisty, musi odbywać się w ramach NFZ. Jest to jednak pierwszy krok do badania i diagnozy, bowiem czas oczekiwania na nie może wynosić nawet kilka miesięcy. 

W dzisiejszym artykule odpowiemy na najczęściej pojawiające się pytania:

  • Gdzie najszybciej kolonoskopia na NFZ?
  • Ile czeka się na kolonoskopię NFZ?
  • Kolonoskopia NFZ – gdzie najszybciej?

Sprawdź: Rozpisana dieta przed kolonoskopią

Ile się czeka na kolonoskopię?

Kolonoskopia to istotne badanie, które zlecane jest bardzo często w przypadku podejrzenia zmian nowotworowych dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Skierowanie na kolonoskopię otrzymać mogą także Ci pacjenci, którzy ukończyli 50 rok życia i w trakcie ostatnich 10 lat nie miały wykonywanego tego badania. W takich sytuacjach skierowanie wystawiane jest profilaktycznie. Niezależnie czy znajdujemy się w jednej, czy drugiej grupie osób, czas oczekiwania na badanie jest taki sam. Ile czeka się na kolonoskopię NFZ? Aktualnie czas oczekiwania na wykonanie badania na NFZ wynosi nawet 4 miesiące. Wszystko uzależnione jest od tego, w jakiej części kraju zamierzamy wykonać badanie, a niejednokrotnie także, w którym gabinecie. Oczywiście jeśli zdecydujemy się na skorzystanie z opcji wykonania kolonoskopii prywatnie, bardzo często zostanie ono wykonane nawet w tym samym dniu. Warto wspomnieć ile czeka się na kolonoskopię NFZ w przypadkach pilnych, czyli tych, oznaczonych jako cito. Niestety różnice są niewielkie. Znacznie inaczej przedstawia się sytuacja, kiedy pacjent trafia na SOR i to tam zlecane mu są badania, bądź wykonywane są one podczas wizyty w szpitalu. Na kolonoskopię w takich przypadkach nie czeka się, a komplet niezbędnych badań do przedstawienia diagnozy wykonywany jest od ręki.

Zobacz: Wizyta u proktologa – jak się przygotować?

Kolonoskopia NFZ – gdzie najszybciej? 

Skoro na badania w niektórych przypadkach trzeba oczekiwać nawet kilka miesięcy, pojawia się pytanie, gdzie najszybciej kolonoskopia na NFZ? Okazuje się, że najłatwiej znaleźć miejsce w tych przychodniach, które mieszczą się poza granicami większych miast, a zainteresowanie pacjentów oraz liczba ludności, jaka przypada na daną placówkę, jest mniejsza. Wyszukując frazę: kolonoskopia NFZ – gdzie najszybciej, trafić możemy na liczne fora internetowe, na których to pacjenci dzielą się informacjami odnośnie czasu oczekiwania na badanie w danych regionach kraju. To pomocne, szczególnie dla tych, którym zależy na szybkiej realizacji zleconej kolonoskopii. Innym źródłem rzetelnych informacji, jest specjalny portal, który został udostępniony przez NFZ. Pozwala on na wyszukanie najbliższych dostępnych terminów u lekarzy specjalistów czy na wykonanie konkretnego badania. Dla ułatwienia wybieramy obszar poszukiwań, a w rezultacie otrzymujemy pełną listę przychodni, wraz z numerami telefonów i dokładnym adresem. Dostępność poszczególnych miejsc może być jednak odmienna, ze względu na fakt, iż, system nie aktualizuje się automatycznie.

Gdzie najszybciej kolonoskopia na NFZ?

Według naszych informacji pacjenci przyjmowani są na bieżąco w:

– Samodzielnym Publicznym ZZOZ w Żurominie w województwie mazowieckim, 

– Szpitalu Specjalistycznym Ducha Świętego w Sandomierzu w województwie świętokrzyskim,

– Szpitalu Powiatowym w Rawiczu w województwie wielkopolskim;

– Szpitalu Powiatowym im. Jana Pawła II w Trzciance w województwie wielkopolskim.

Czas oczekiwania na badanie w tych województwach wynosi zazwyczaj kilka dni. Biorąc jednak pod uwagę miasta, na badania zwykle trzeba poczekać około 2 tygodni. Z taką sytuacją mamy do czynienia między innymi w:

– Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim w Warszawie;

– Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Bełchatowie

– 1 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z polikliniką w Lublinie.

Znacznie dłużej na kolonoskopię muszą poczekać mieszkańcy województwa śląskiego czy opolskiego, a także miast takich jak Kraków, Rzeszów. Szczecin czy Wrocław. W tym przypadku najbliższy termin badania przypada na koniec listopada.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE