Strona głównaChorobyJak rozmawiać z osobą w kryzysie psychicznym?

Jak rozmawiać z osobą w kryzysie psychicznym?

Na zaburzenia zdrowia psychicznego z roku na rok cierpi coraz więcej osób na całym świecie. Sytuacji tej oczywiście nie poprawia panująca pandemia a wręcz przeciwnie- szacuje się, iż odsetek ten obecnie drastycznie wzrasta. Osoba, której dotknął jakikolwiek kryzys psychiczny, potrzebuje wsparcia drugiej osoby. Często jednak nie wiemy, jak mamy się zachować w takiej sytuacji, jak rozmawiać z osobą, której sytuacja ta dotyczy. A tymczasem od tej wiedzy bądź też niewiedzy zależy zdrowie i życie bliskiej nam osoby. Poznajmy więc kilka podstawowych zasad, jak zachować się wówczas, gdy osoba z najbliższego nam otoczenia znajduje się w kryzysie psychicznym.

Kryzys psychiczny jako niespodziewany obrót spraw

Kryzys psychiczny może dotknąć każdego, niezależnie od płci, wieku, statutu społecznego a nawet tego, czy ktoś od zawsze był typem macho, czy raczej był pogodną i spokojną osobą. Dlaczego? Bowiem sytuacji, które do niego doprowadzają, jest wokół mnóstwo, natomiast psychika człowieka jest na tyle rozbudowanym i nieprzewidywanym elementem natury ludzkiej, iż nigdy nie mamy pewności, jak zachowamy się w danej sytuacji. Kryzys psychiczny związany jest bowiem najczęściej z tragicznymi, traumatycznymi bądź ciężkimi emocjonalnie wydarzeniami, przy czym dla każdego człowieka przyczyna ta może być różna- dla jednych będzie to nagła śmierć bliskiej osoby, dla drugiej wypadek samochodowy, jeszcze dla innej rodzinny konflikt bądź utrata pracy. Bez względu na powód, istotne jest, by osoba ta otrzymała właściwe wsparcie. Niekiedy nie potrzeba wiele, by stać się prawdziwą podporą w tym trudnym czasie i pomóc zażegnać kryzys psychiczny. Aby tak jednak było, konieczna jest podstawowa wiedza na temat tego, jak rozmawiać z taką osobą by skutecznie pomóc, nie zaś dodatkowo zaszkodzić.

Nasze wsparcie w kryzysie psychicznym

Człowiek, który znalazł się w kryzysie psychicznym, czuje się zmęczony zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Nieraz niema siły nawet na codzienne, podstawowe czynności, zaś nawet błahostka potrafi nadal pogłębiać problem. Osoba znajdująca się w kryzysie zdrowia psychicznego, jeśli nie otrzyma odpowiedniego wsparcia, może popaść w stany lękowe a nawet depresję. Jeśli więc mamy w swoim otoczeniu osobę, u której występują symptomy wskazujące na kryzys psychiczny, należy zachować szczególną ostrożność, kierować się intuicją i zdrowym rozsądkiem, by okazać się prawdziwym wsparciem w trudnych dla niej chwilach.

Słuchaj i obserwuj

Jesteś teraz przede wszystkim po to, by słuchać, choć nie zawsze taka osoba będzie chciała mówić. Natomiast warto co jakiś czas przypominać jej, że gdy tylko będzie miała chęci się przed nami otworzyć i zwierzyć, to zawsze zostajemy do jej dyspozycji. Jednocześnie nie naciskajmy na nią, zaś jeśli ciągle powtarza to samo, nie okazujmy znudzenia lub zdenerwowania, lecz starajmy się okazać, iż słuchamy tego, co do nas mówi i traktujemy te słowa całkowicie na poważnie. Możemy także przypominać o naszym wsparciu oraz dziękować za zaufanie właśnie nam. Ponadto obserwuj zachowania osoby w kryzysie i odpowiednio reaguj, gdy coś Cię zaniepokoi.

Zachęcaj do rozmowy

Subtelnymi pytaniami zachęcaj osobę do rozmowy, natomiast nie pytaj o samo zdarzenie i jego przebieg, a raczej o towarzyszące osobie emocje z nim związane. Ponadto wykazuj troskę i zainteresowanie, pytaj o to, czy w związku z zaistniałą sytuacją zauważyła zmiany w funkcjonowaniu, które ją niepokoją bądź utrudniają codzienną egzystencję.

Poradnia psychologiczna w Warszawie – https://kielczyk.pl/

Pytaj wprost o występowanie myśli samobójczych

Jeśli zauważysz, że dzieje się na tyle źle, że osoba może mieć myśli samobójcze, szybko reaguj ale i pytaj o to wprost. Ponadto zachowaj spokój i ciągle zapewniaj o swoim wsparciu. Jeśli zaś okaże się, iż takowe myśli faktycznie występują i co gorsze, osoba ta wykazuje pewne zachowania na to wskazujące, takie jak irracjonalność, zbytnia nerwowość bądź wręcz przeciwnie, nagły, wewnętrzny sposób- szybko reaguj.

Wskaż konkretną pomoc

Jeśli osoba przechodząca kryzys psychiczny zaczyna mówić o myślach rezygnacyjnych oraz gdy widzimy, że faktycznie może myśleć o tym na poważnie, jest to moment, w którym osoba taka koniecznie wymaga specjalistycznego wsparcia ze strony psychologa bądź psychiatry. Starajmy się więc namówić ją na udział w spotkaniu ze specjalistą, jednak róbmy to z wyczuciem, by nie nadszarpnąć jej zaufania względem nas samych. Jeśli natomiast mamy z ty trudność, zawsze możemy sami wcześniej skorzystać z takiej wizyty i dowiedzieć się o najlepszych rozwiązaniach i sposobach pomocy osobie tego potrzebującej. Ponadto chcąc pomóc, sami musimy zadbać też o siebie, bowiem sytuacje takie są silnie obciążające.

Trzymaj rękę na pulsie

Jeśli osoba, która jest w kryzysie, stanowczo odmawia specjalistycznej pomocy, należy nieco odpuścić i nie naciskać- jeśli oczywiście osoba ta nie znajduje się w sytuacji bezpośrednio zagrażającej życiu. Warto wówczas dać jej czas i spróbować kiedy indziej. Jeśli jednak osoba w kryzysie zagraża życiu swojemu bądź innym, niezwłocznie zadzwoń na numer 112 i dokładnie opisz całą sytuację.

Nieraz wystarczy tylko tyle, bądź aż tyle, by skutecznie pomóc bliskiej nam osobie zażegnać kryzys psychiczny. Warto więc poznać minimum informacji na ten temat, bowiem nigdy nie wiemy, z jakimi sytuacjami przyjdzie nam się mierzyć w życiu.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE