Strona głównaPoradyJak pobudzić laktację?

Jak pobudzić laktację?

Karmienie piersią jest powszechne i cenione przez mamy. Niewielka część matek decyduje się na karmienie mlekiem modyfikowanym. Zazwyczaj wynika to ze stanu zdrowotnego. Zdarza się, że ilość pokarmu w piersiach jest niewystarczająca do zaspokojenia potrzeb maluszka. Jak pobudzić i wspomóc laktację? Na czym polega pobudzenie laktacja? Co wspomaga laktację? Czy wspomaganie laktacji jest trudne? Czy istnieją domowe sposoby na laktację? Tego dowiesz się poniżej! Zostań z nami.

Jakie są przyczyny słabej laktacji?

Laktacja to złożony proces produkcji mleka. Ma na nią wpływ wiele czynników. Zaburzenie choćby jednego z nich może doprowadzić do zaburzeń. Przyczynami słabej laktacji mogą być: choroba niemowlęcia, przez którą dziecko słabo ssie ( rozszczep podniebienia, problemy neurologiczne); zbyt mała ilość tkanki gruczołowej wynikająca z przeprowadzonych w przeszłości zabiegów piersi i brodawek; nieprawidłowe przystawianie dziecka, niedostateczne pobudzanie piersi, zespół policystycznych jajników, cukrzyca, niedoczynność lub nadczynność tarczycy. Jak wspomóc laktację? Tego dowiesz się w dalszej części artykułu.

Wspomaganie laktacji – jak to robić?

Jak pobudzić laktację? Co wspomaga laktację? Zadbaj o to, aby prawidłowo przystawiać maluszka do piersi. Może wydawać się, że jest to kluczowe jedynie na komfortu mamy i dziecka, jednak pełni ono dużą rolę dla prawidłowej laktacji. Podczas karmienia, głowa, szyja i reszta ciała dziecka, powinny znajdować się w jednej linii. Broda powinna lekko unosić się do góry. Dziecko powinno przylegać do mamy – brodawka piersi i nosek dziecka muszą być na tym samym poziomie. Brodawkę należy przyłożyć do ust dziecka. Im szerzej je otworzy, tym większe prawdopodobieństwo, że dobrze uchwyci sutek. Kiedy dziecko złapie pierś, należy skierować brodawkę do podniebienia dziecka. Jak sprawdzić, że dziecko jest dobrze ułożone? Broda powinna być pierwszą, która dotknie piersi.

Pamiętajmy jednak, że pierś każdej z mam może się różnić, dlatego też nie należy kierować się podręcznikowymi instrukcjami, ponieważ nie zawsze mogą być one skuteczne. Podczas karmienia piersią bardzo ważna jest intuicja i nasłuchiwanie ssania. Jeśli karmienie sprawia Ci duży problem i nie radzisz sobie z prawidłowym przystawieniem, poproś o pomoc położną środowiskową lub doradcę laktacyjnego. Podczas wizyty zapewne poprosi Cię o przystawienie dziecka do piersi i oceni, gdzie robisz błąd. Dobierze metodę odpowiednią do Ciebie i Twojego maluszka. Nie bój się prosić o pomoc. Jest to wyrażenie troski o dziecko i Ciebie.

Kryzys laktacyjny

Kryzys laktacyjny pojawia się zazwyczaj wtedy, kiedy następuje skok rozwojowy (ok. 3. tygodnia życia), a co za tym idzie zwiększa się zapotrzebowanie na pokarm. Organizm matki potrzebuje trochę czasu, aby mógł zareagować i dostosować produkcję mleka do potrzeb dziecka. Zanim się to stanie mija kilka dni, które nazywane są przestojem i w piersiach znajduje się mało pokarmu. Jednak później wszystko powinno się unormować. Kryzys laktacyjny nie może trwać dłużej niż tydzień. Po tym czasie należy udać się do lekarza, który podpowie, jak wspomóc laktację.

Jakie są sposoby na pobudzenie laktacji?

Wspomaganie laktacji jest kluczowe, aby ilość produkowanego pokarmu była odpowiednia. Jakie są domowe sposoby na laktację? Pobudzenie laktacji następuje, kiedy gospodarka hormonalna pracuje prawidłowo. Hormon – prolaktyna, odpowiadający za produkcję mleka, wytwarza się wtedy, kiedy dziecko jest blisko mamy, wytwarza się więź. 

Karmienie w pierwszych tygodniach życia powinno następować min. 8 razy na dobę. Im częściej dziecko je, tym więcej produkuje się pokarmu. Dziecko powinno być przy piersi do momentu całkowitego opróżnienia piersi. W zależności od umiejętności i koordynacji ruchowej dziecka, karmienie trwa od 10/ 15 minut do godziny.

Jak wspomóc laktację? Jakie są domowe sposoby na laktację? Pobudzenie laktacji następuje, kiedy mama unika stresowych sytuacji. Adrenalina jest hormonem, który skutecznie utrudnia produkcję mleka.

Co wspomaga laktację? Urozmaicona, zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta. Ważne jest, aby spożywane produkty były bogate w składniki odżywcze, witaminy i minerały. Należy pamiętać o umiarkowaniu. Okres ciąży minął, więc jedzenie za dwoje nie jest zalecane. Podczas karmienia należy spożywać ok. 500 kcal więcej. Może one trochę wzrosnąć wraz ze zwiększającym się zapotrzebowaniem dziecka. Posiłki powinny następować regularnie. Ważne jest także, aby zadbać o aktywność fizyczną min. pół godziny dziennie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE