Strona głównaDietaAlergia na białko mleka krowiego

Alergia na białko mleka krowiego

Mleko to bardzo ważny produkt w diecie człowieka, zarówno dziecka, jak i dorosłego. Dostarcza ono spore ilości wapnia oraz innych niezbędnych składników mineralnych, 20 – 30 białek. Choć białko niesie wiele pozytywnych korzyści to niestety często jest przyczyną alergii. Uczulenie na mleko dotyczy głównie niemowląt. Skąd bierze się alergia na mleko krowie u niemowląt? Jakie są objawy alergii na białko mleka krowiego u niemowląt? Czy istnieje mleko dla alergicznych niemowląt? Jak radzić sobie z alergią na mleko krowie u niemowlaka? 

Przyczyny powstawania alergii na białka mleka krowiego

Mleko krowie składa się z dwóch podstawowych frakcji białek- kazeiny oraz białka serwatkowego. Kazeina to ok. 2,5 % zawartości mleka. Na białka serwatkowe składają się albuminy, alfa – laktoalbumina, beta -laktoglobulina i albumina surowicy krwi, oraz globuliny wysokocząsteczkowe (inaczej immunoglobuliny). 

W przypadku uczulenia na mleko u niemowlaka, organizm reaguje na antygeny białka, tak jak na wirusy, czy bakterie. Objawy alergii na mleko u niemowlaka mogą pojawić się od razu po wypiciu mleka lub od 6 do nawet 72 h od wypicia. 

Jeśli alergia na mleko krowie u niemowląt występuje natychmiastowo to określa się ją mianem reakcji IgE zależną. Polega ona na tym, że przeciwciała IgE wiążą się z białkiem, przez co wydzielana jest histamina. Kiedy, objawy alergii na mleko u niemowlaka występują z opóźnieniem to oznacza to, że jest to reakcja IgE niezależna, która jest wywoływana przez komórki układu immunologicznego. 

Jakie są objawy alergii na białko mleka krowiego u niemowląt?

Objawy alergii na białko mleka krowiego u niemowląt mogą dotyczyć skóry, układu oddechowego i pokarmowego. Większość dzieci posiada tylko objawy skórne w postaci wysypki, świądu, rumienia, atopowego zapalenia skóry. Jeśli chodzi o układ trawienny i oddechowy to objawy alergii na białko mleka krowiego u niemowląt mogą być następujące: biegunka, nudności, wymioty, kolka, kaszel, świst podczas wydechu, duszności, ucisk w klatce piersiowej, katar wodnisty, chrypka. Wraz z uczuleniem na mleko u niemowlaka może pojawić się sapka niemowlęca, charakteryzująca się problemami z oddychaniem, wynikającymi z zatkanego nosa. Objawy te występują jednak bardzo rzadko. Są uważane za najbardziej niebezpieczne. Ciężka reakcja anafilaktyczna ze strony układu oddechowego może skończyć się śmiercią. 

Jak powinna wyglądać dieta dla alergicznych niemowląt?

Podczas alergii na mleko krowie u niemowląt należy jak najszybciej zastąpić je na mleko dla alergicznych niemowląt, które posiada wysoki stopień hydrolizy. Konieczne jest także wyeliminowanie z diety niemowlaka wszelkich produktów mlecznych oraz jego przetworów, jak sera, jogurtów, kefirów, śmietany. Alergia na mleko u dzieci zazwyczaj przemija wraz z wiekiem. Jeśli alergia występuje u osób dorosłych to konieczne jest zastąpienie mleka krowiego napojami roślinnymi. Konieczne będzie także ograniczenie spożywania produktów mlecznych. Niestety, nie jest to aż tak proste. Mleko występuje nawet w takich produktach jak chleb, parówki, wędliny, słodycze. Warto jest czytać skład kupowanych produktów, a także udać się do dietetyka, który na pewno wspomoże swoją wiedzą w tym zakresie. Życie z alergią na białka mleka krowiego nie jest łatwe. Wymaga przystosowania się do nowej sytuacji i przestrzegania zaleceń dietetyka. Jeśli masz podejrzenia, że u Ciebie lub u Twojego dziecka występuje alergia to warto jest zgłosić się na badanie laboratoryjne wykrywające alergie pokarmowe. Tylko wtedy, kiedy zostanie postawiona jasna diagnoza będziemy w stanie zapobiegać dręczącym objawom. Samodzielne podejmowanie decyzji odnośnie eliminacji produktów w diecie dziecka może być nieskuteczne. Twoje podejrzenia, co do tego, że objawy wskazują na alergię na białko mleka krowiego, wcale nie muszą pokrywać się ze stanem faktycznym. Wiele innych chorób cechuje się podobnymi objawami. Czasami mogą one wskazywać na niedojrzałość przewodu pokarmowego – kolki jelitowe, ulewanie. To do zadania lekarza należy rozpoznanie choroby i podjęcie leczenia.

Pomimo tego, że jak wcześniej wspominaliśmy, alergia zazwyczaj ustępuje wraz z wiekiem dziecka to nie należy jej bagatelizować. Zadbaj o to, aby Twojemu dziecku została postawiona diagnoza i miało one dobraną przez specjalistę odpowiednią dietę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE