Strona głównaDietaCzy piwo obniża ciśnienie? Czy piwo podnosi ciśnienie?

Czy piwo obniża ciśnienie? Czy piwo podnosi ciśnienie?

Lekko schłodzone, przyjemnie pykające bąbelkami, z aromatyczną pianką na dwa palce… któż z nas nie lubi czasem napić się tego bursztynowego napoju alkoholowego? Przez dekady popularności tego trunku narosło wokół niego sporo mitów oraz wyobrażeń, które warto regularnie obalać. Wśród często powtarzanych spraw jest kwestia, czy piwo podnosi ciśnienie czy piwo obniża ciśnienie? Warto się o tym w końcu przekonać.

Czy piwo obniża ciśnienie? czy piwo zbija ciśnienie?

Nie bez powodu tak często pojawia się pytanie o to, czy piwo podnosi ciśnienie oraz odwrotnie, czy piwo zbija ciśnienie. W Polsce piwo jest zdecydowanie jednym z najchętniej spożywanych alkoholi, stąd też wynika zainteresowanie jego właściwościami – również prozdrowotnymi – oraz wpływem na ludzki organizm. Jak się okazuje, piwo obniża ciśnienie, jednak należy uważać z jego ilością, jeśli ma się problemy z nadciśnieniem. Wielu ekspertów od zdrowia wskazuje na związek między nadciśnieniem a piwem, stąd też przestrogi dla innych amatorów bursztynowego trunku.

Lekarze specjaliści są zgodni, że największym niebezpieczeństwem dla człowieka i prawidłowego funkcjonowania jego organizmu jest nadciśnienie tętnicze, nazywane potocznie „wysokim ciśnieniem”. Piwo wykazuje wiele dobroczynnych właściwości. Między innymi ułatwia zasypianie dzięki obecności działającego wyciszająco chmielu. Ten ma też wpływ na uspokojenie ciśnienia. Ostatecznie więc można powiedzieć, że piwo obniża ciśnienie. Tym samym rozwiązuje się kwestia, czy iwo zbija ciśnienie. Można też tym samym powiedzieć, że picie piwo jest zapobiegawczym sposobem na radzenie sobie z dolegliwościami na tym tle. Trzeba jednak mieć na uwadze, że chociaż wiadomo już na pewno, czy piwo obniża ciśnienie, osoby chorujące na nadciśnienie muszą uważać i nie mogą stosować piwa jako jednego z lekarstw czy suplementu diety.

Czy piwo podnosi ciśnienie? Nadciśnienie a piwo

Wiemy już, że odpowiedź na pytanie, czy piwo podnosi ciśnienie, jest negatywna. Wiadomo również, że specjaliści ostrzegają osoby z  nadciśnieniem przed nadużywaniem alkoholu, w tym właśnie piwa. Jak to w takim razie jest, skoro mówi się o ty, czy piwo obniża ciśnienie? To prawda, jednak będzie tak jedynie u osób zdrowych. Osoby cierpiące na problemy z wysokim ciśnieniem będą zupełnie inaczej reagować na składniki nieszkodliwe dla innych osób. Piwo obniża ciśnienie tętnicze, jedna nie na stałe, a jedynie na kilka godzin. Po tym czasie wzrasta ponownie, sięgając nawet nieco wyższego pułapu. To właśnie w tym kontekście najczęściej pojawia się pytanie, czy piwo szkodzi na ciśnienie krwi? Pod tym względem znaczenie ma nie tylko ilość wypitego czystego alkoholu – w tym tego zawartego w piwie – ale i płeć. Zwykle to panie obdarzone są większą ilością tkanki tłuszczowej, dlatego też one są znacznie bardziej podatne na działanie alkoholu, w tym na szkodliwy jego wpływ i tym samym na podwyższenie ciśnienia tętniczego.

Wysokie ciśnienie? Potrzebujesz spokoju? Zobacz ofertę https://agroturystykawena.pl/ i wyjedź na wakacje, które Ci wyciszą.

Czy piwo szkodzi na ciśnienie krwi?

Warto ostatecznie rozstrzygnąć kwestię nadciśnienia a piwa i tego, czy piwo szkodzi na ciśnienie krwi. Wiadomo już, czy piwo zbija ciśnienie oraz jak długo utrzymuje się ten efekt w organizmie. W takim razie czy piwo szkodzi na ciśnienie krwi pite w ilości pół litra dziennie? Zwykle bowiem taką ilość przyjmuje się na jeden raz. Według badań sprawdzających, czy piwo szkodzi na ciśnienie krwi wynika, że bezpieczną dzienną dawką jest 300 ml. Warto to uwzględnić podczas szykowania sobie wieczornego drinka czy urządzania spotkań z przyjaciółmi przed meczem.

Jest jeszcze jeden, bardzo ważny związek między nadciśnieniem a piwem. Chodzi mianowicie o wpływ alkoholu na działanie przyjmowanych leków. Nierzadko okazuje się, że jakakolwiek ilość przyjmowanego alkoholu może nie tylko osłabiać działanie leków, ale również nasilać niebezpieczne skutki uboczne. W skrajnych przypadkach może dochodzić do uczucia ogromnego zmęczenia, a nawet do omdleń. To z tego względu osobom chorującym na nadciśnienie odradza się picia alkoholu, w tym piwa.

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE