Strona głównaDzieckoKiedy odpada pępek?

Kiedy odpada pępek?

Każde nowo narodzone dziecko posiada kikut pępowiny. Jest to część pępowiny pozostała po jej przecięciu. W macicy pełni ona funkcję dostawcy tlenu i substancji odżywczych. Dzięki pępowinie możliwie jest pozbywanie się produktów ubocznych przemiany materii podczas rozwoju ciąży. Kiedy odpada pępek? Po jakim czasie? Co zrobić gdy odpadnie kikut pępowiny? Odpadł i co dalej? Co zrobić, kiedy kikut pępowiny nie odpada?

Kikut pępowinowy – co warto wiedzieć?

Zanim odpowiemy na pytanie, po jakim czasie odpada pępek, poznaj ogólne informacje o pępowinie. 

Większość ojców marzy o przecięciu pępowiny swojego dziecka. Robi się to jałowymi narzędziem po uprzednim zaciśnięciu około 2 cm od powierzchni brzuszka. Pozostałość wystającą z brzuszka, czyli kikut pępowinowy zabezpiecza się za pomocą suchego, jałowego gazika. Bezpośrednio po urodzeniu, kikut ma barwę biało – niebieską i jest wilgotny. Po dobie zaczyna się obkurczać, a następnie wysusza się, przez co barwa zmienia się najpierw na żółto – brązową, a później na czarno – brązową. Kiedy opuszcza się szpital, należy pamiętać o tym, aby kikut pępowiny był odpięty. 

Kiedy odpada kikut pępowiny u noworodka? Kiedy odpada pępek? Po jakim czasie odpada pępek? Takie pytania zadają mamy. Kikut pępowiny odpada pomiędzy 5. a 15. dobą po urodzeniu.

Jak się zachować, kiedy kikut pępowiny nie odpada w odpowiednim czasie?

Kiedy kikut pępowinowy nie odpada należy zgłosić się do lekarza. Jeśli jakaś sytuacja budzi Twój niepokój, pamiętaj o tym, aby nie zwlekać i zasięgnąć rady u profesjonalisty. Nie ma głupich pytań, a Twój lęk i obawa o zdrowie i życie Twojego dziecka jest naturalnym zjawiskiem i objawem troski.

Jak powinna wyglądać pielęgnacja kikuta pępowiny?

Choć wydaje się, że kikut szybko odpada i nie powinno być z nim żadnych problemów, to rzeczywistość może okazać się całkiem inna. Kikut pępowinowy wymaga odpowiednich zabiegów higienicznych, ponieważ jest on podatny na zakażenia. 

Pierwsze 3 doby noworodka to czas, w którym na kikucie pojawiają się bakterie niechorobotwórcze i jest to zazwyczaj bezpieczny czas. Kiedy pielęgnacja jest nie do końca prawidłowa to mogą zacząć osiedlać się bakterie chorobotwórcze, które zagrażają życiu i zdrowiu dziecka. Z tego względu tak ważne jest jałowe zabezpieczenie kikuta w szpitalu. Pielęgniarki na oddziale noworodkowym powinny utrzymywać go w czystości. Równie ważne jest utrzymanie higieny w tym miejscu po wypisaniu ze szpitala.

Świetna sytuacja jest wtedy, kiedy maluszek może przebywać z matką na sali poporodowej. Matka w bezpośredni sposób przekazuje swojemu dziecku zdrową florę bakteryjną, która w należyty sposób zabezpiecza pępek przed infekcją. 

Jak powinna wyglądać pielęgnacja? Należy używać czystego gazika, nawilżyć go w wodzie. Oczyść kikut pępowinowy. Osusz i nie osłaniaj, zanim nie wyschnie całkowicie. Ważne jest także regularne odkrywanie kikuta pępowinowego, aby mógł on swobodnie zasychać. Można zasłaniać go cienkim jałowym gazikiem. Istnieją także specjalne pieluszki, które posiadają okienko na pępek. 

Nie słuchaj rad starszych, które mówią o tym, aby do oczyszczania kikuta pępowinowego używać alkoholu, fioletu goryczki, jodyny. Pępek musi wyschnąć samoistnie. Nakładanie szczelnych opatrunków może tylko zaszkodzić temu procesowi. 

Kiedy pępowina nie odpada nie stosuj środków odkażających z alkoholem ani antybiotyków. Alkohol wydłuża czas zasychania kikuta. Pamiętaj o tym, aby w tym miejscu był jak największy dostęp do świeżego powietrza. Wszelkie czynności pielęgnacyjne wykonuj tak, aby jak najmniej podrażnić kikuta. 

Niektórzy twierdzą, że szkodliwe jest moczenie kikuta podczas kąpieli. Jednak lekarze nie potwierdzają tego stwierdzenia. Delikatne umycie wodą z mydłem jest pożądane. Po kąpieli należy pamiętać o dokładnym osuszeniu.

Co zrobić, kiedy kikut odpadnie?

Odpadł kikut pępowiny i co dalej? Jak postępować? Pozostaje się tylko cieszyć. Możesz teraz bez obaw kąpać dziecko w wannie i w brodziku.

Zgłosić do lekarza należy się w przypadku, kiedy kikut nie odpadł samoistnie, lecz uległ mechanicznemu uszkodzeniu. Wskazaniem do wizyty u lekarza jest także pojawienie się obrzęku wokół pępka, krwawienie, ropa, wyczucie nieprzyjemnego zapachu, wyciekanie płynu z pępka. 

Nieodpadnięcie kikuta w odpowiednim czasie może wiązać się z małą masą urodzeniową lub przedwczesnym porodem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE