Strona głównaChorobyCzy zakrzep odbytu sam się wchłonie?

Czy zakrzep odbytu sam się wchłonie?

Choroby odbytu stosunkowo często występują u osób dorosłych. Dużo rzadziej spotyka się je u dzieci. Szczególnie często mamy do czynienia z wystąpieniem hemoroidów. Hemoroidy dokuczają kobietom w ciąży, a także osobom, które pracują w pozycji siedzącej oraz stosują dietę zbyt ubogą w błonnik pokarmowy. Źle leczone hemoroidy mogą doprowadzić do różnych powikłań w obrębie odbytu. Jednym z nich jest zakrzepica przyodbytowego splotu żylnego. Jakie są objawy zakrzepicy okołoodbytniczej? Czy zakrzep odbytu sam się wchłonie? Dowiedz się więcej z artykułu poniżej.

Co to jest zakrzepica okołoodbytnicza?

Zakrzepica okołoodbytnicza powstaje na skutek powikłań choroby hemoroidalnej. Nieleczone i wypadające poza jamę odbytu guzki hemoroidalne z czasem powiększają się, co może powodować zastój w przepływie krwi, a następnie doprowadzić do powstania zakrzepów. Najczęstsze objawy zakrzepicy to ból i świąd w okolicach odbytu, a także krwawienia z odbytu. Ból może być bardzo nasilony, szczególnie w przypadku świeżo powstałego zakrzepu. Często pojawia się on w momencie wypróżniania. Zwykle bólowi towarzyszą także silne krwawienia. Czy zakrzep odbytu sam się wchłonie? Jakie są metody leczenia zakrzepicy?

Zakrzep odbytu

Jakie są metody leczenia zakrzepicy okołoodbytniczej?

Podstawową metodą postępowania jest leczenie zachowawcze. Przede wszystkim warto starać się nie dopuścić do rozwoju zakrzepicy. Osoby, u których stwierdzono hemoroidy, powinny dążyć do zmiany trybu życia. Warto uprawiać sport oraz zwrócić uwagę na prawidłowy sposób żywienia. Warto wprowadzić dietę zawierającą jak najmniej wysoko przetworzonej żywności oraz spożywać jak najwięcej owoców i warzyw. Podstawową zasadą jest unikanie dokuczliwych zaparć, które nasilają dolegliwości hemoroidalne. Konieczne jest także unikanie nadmiernego wysiłku i podnoszenia ciężkich przedmiotów. Leczenie hemoroidów polega na stosowaniu maści i czopków doodbytniczych. Znaczną ulgę w dolegliwościach przynoszą ciepłe nasiadówki. W razie pojawienia się pierwszych niepokojących objawów należy udać się do lekarza. Hemoroidy i zakrzepicę może wykryć lekarz, poprzez badanie doodbytnicze, per rectum. Zwykle zaleca się także wykonanie badania kolonoskopii, aby wykluczyć inne źródła krwawienia i bólu odbytu. W przypadku wystąpienia zakrzepicy okołoodbytniczej najczęściej nasilenie objawów bólowych następuje w pierwszych 2-3 dniach choroby. Czy zakrzep odbytu sam się wchłonie?

Jak długo wchłania się zakrzepica okołoodbytnicza?

Nasilone objawy bólowe oraz silne krwawienie zwykle pojawia się w pierwszych dniach po wystąpieniu zakrzepicy. W kolejnych dniach guzek powinien się stopniowo wchłaniać. Zwykle zakrzepica wchłania się przez ok. dwa tygodnie. W tym czasie może dojść do pęknięcia guzka, co zwykle powoduje silniejsze krwawienie. Nie należy odkładać wizyty u lekarza. Nieleczona zakrzepica prowadzi do powikłań oraz powstawania fałdów skórnych w obrębie odbytu. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu maści obkurczających guzek. Ze względu na silne dolegliwości bólowe należy także stosować maści lub czopki przeciwbólowe i przeciwzapalne. W trakcie leczenia należy szczególnie dbać o właściwą dietę, nie używać ostrych przypraw i nie spożywać alkoholu. Dieta powinna składać się z produktów zawierających duże ilości błonnika. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Kiedy potrzebna jest operacja zakrzepicy okołoodbytniczej?

Zwykle leczenie hemoroidów rozpoczyna się od leczenia zachowawczego. Jeżeli maści i czopki oraz zmiana stylu życia nie są skuteczne, a do tego pojawia się zakrzepica, warto rozważyć leczenie operacyjne. Także pojawienie się zakrzepu w obrębie odbytu początkowo leczy się objawowo. Jeśli po zastosowaniu maści i czopków zakrzepica okołoodbytnicza dobrze się wchłania, nie ma potrzeby wykonywania operacji. Operacja zakrzepicy okołoodbytniczej przynosi ulgę i ustąpienie dolegliwości bólowych. Zwykle następuje całkowite wygojenie rany i ustąpienie krwawienia. Operację wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub lędźwiowym. Pacjent wraca do codziennej aktywności już po kilku dniach. Konieczne jest unikanie nadmiernego wysiłku, ale nie należy rezygnować z ćwiczeń fizycznych. Aby efekt operacji był trwały, należy stosować zalecenia dotyczące osób narażonych na powstawanie hemoroidów. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE