Niektóre współczesne pasty do zębów zawierają bardzo dużo substancji chemicznych i aromatów, które zamiast odświeżenia jamy ustnej i wybielenia zębów mogą powodować uczulenie. Reakcja alergiczna może objawiać się popękanymi kącikami ust, owrzodzeniami i obrzękiem jamy ustnej. Jakie związki chemiczne mogą wywołać uczulenie na pastę do zębów? Jakie informacje na ten temat znajdują się na forum ? Jakie są objawy uczulenia na nikiel w jamie ustnej?
Alergia na pastę do zębów – co mówią o tym na forum?
Kiedy zauważysz niepokojące objawy w jamie ustne, takie jak, np. podrażnienia, plamki, obrzęk, może to zwiastować uczulenie na fluor bądź inne składniki zawarte w paście do zębów. Bardzo rzadko objawy, jakie dokuczają w jamie ustnej są rozpatrywane w aspekcie uczulenia na pastę do zębów. Jak piszą użytkownicy forum, pierwszym symptomem jest zaczerwienienie kącików ust, suchość warg, spierzchnięcie, swędzenie skóry w okolicach ust, wyciek ropny z kącików ust, owrzodzenie dziąseł i policzków od wewnętrznej strony, spuchnięty język.
Warto podkreślić, że najczęściej objawy te nie pojawiają się od razu po umyciu zębów, a dopiero po kilku godzinach. Symptomy, które pojawiają się nieco rzadziej niż te wymienione wcześniej to wysoka wrażliwość jamy ustnej na zmiany temperatury i na dotyk. W takiej sytuacji pierwsze, co należy zrobić to zmienić pastę do zębów, a następnie udać się na wizytę do stomatologa, który potwierdzi przypuszczenia, co do uczulenia na fluor lub inny składnik pasty do zębów. Jak czytamy na forum, najbardziej narażone na tego typu alergie są dzieci.
Wynika to z tego, że dzieci bardzo często połykają pastę do zębów, a ta przenika przez błonę śluzową układu pokarmowego. Towarzyszyć mogą temu także wymioty i nudności. Jak dowiadujemy się z forum, uczulenie na pastę do zębów może objawiać się także typowymi symptomami dla innego rodzaju alergii. Możesz czuć pokrzywkę poza jamą ustną, na policzkach, brodzie, szyi, dłoniach, świąd skóry, przekrwienie, łzawienie oczy. Poważniejsze objawy uczulenia na pastę do zębów to trudności z oddychaniem, wstrząs anafilaktyczny, który zagraża życiu człowieka. Jak piszą użytkownicy forum, jednym z najczęściej uczulających składników w paście do zębów jest fluor, który z założenia ma mieć pozytywne działanie na zęby.
Fluor w paście do zębów – pożyteczny czy szkodliwy?
Uczulenie na fluor występuje stosunkowo rzadko. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej pojawia się zapalenie skóry wokół ust, czerwone grudki, wykwity naokoło ust. Eksperci twierdzą, że stosowanie fluoru w pastach do zębów jest uzasadnione, ponieważ ma on za zadanie mineralizować tkankę zębową, ograniczać rozwój bakterii próchnicotwórczych, wspomagać remiralizację oraz budować odporność zębów na kwaśne pH w jamie ustnej. Stężenie fluoru w paście do zębów jest na tyle małe, że mówienie o tym, że jest on toksyczny jest mocno przesadzone.
Owszem, reakcje alergiczne się pojawiają, ale występują one w takiej samej skali, jak w przypadku każdego innego składnika pasty. Fluor musi być mocno przedawkowany, aby był toksyczny dla organizmu człowieka. Całe opakowanie pasty do zębów zawiera około 2,25 mg fluoru, a toksyczna dawka to 5 – 10 g. Biorąc pod uwagę fakt, że do mycia zębów używa się małą ilość pasty, nie jest możliwe, aby go przedawkować. Uczulenie na fluor może pojawić się nie tylko przez używanie pasty do zębów. Występuje on także w różnych produktach spożywczych (makrela, dorsz, łosoś, zboża, sery) i w wodzie pitnej. Nadmiar fluoru może objawić się fluorozą, którą charakteryzują białe plamy na zębach, nadżerka i osłabienie szkliwa. W zaawansowanym stadium fluorazy mogą wystąpić bóle mięśniowe i kostne, ogólne osłabienie, kaszel, nieżyt nosa, senność, zwapnienia, skostnienia, zaburzenia pracy nerek, wątrob, zapalenie dziąseł, deformacja kości, stawów, zaburzenia równowagi kwasowo – zasadowej.
Nikiel – czy jest niebezpieczny?
Zatrucie niklem może przynieść wiele dolegliwości. Objawami uczulenia na nikiel w jamie ustnej są zmiany rumieniowe, obrzęki, liszaje, nadżerki i owrzodzenia. W przypadku wystąpienia takich symptomów konieczne jest wdrożenie leczenia, tzw. terapii odczulającej oraz pozbycie się alergenu. Niezbędny jest kontakt z lekarzem. Objawy uczulenia na nikiel w jamie ustnej często pojawiają się dopiero kilka godzin od wystąpienia zatrucia.