Fobia społeczna należy do grupy zaburzeń lękowych. Dużo osób myśli, że nieśmiałość, to fobia społeczna. Nic bardziej mylnego – nieśmiałość jest zwykłą cechą charakteru, a fobia społeczna jest zaburzeniem, które w znacznym stopniu utrudnia życie.
Testów na fobie społecznych w sieci jest mnóstwo – w tym artykule również znajdziesz krótki kwestionariusz, który może sugerować, że poziom Twojego lęku w sytuacjach społecznych jest niepokojący. Jednak pamiętaj: testy na fobię społeczną dostępne w sieci są tylko pomocniczym narzędziem, które może zmotywować Cię do pójścia do specjalisty. Nie jest to żadna diagnoza – tylko lekarz psychiatra jest w stanie stwierdzić, czy masz jakąś chorobę lub zaburzenie, czy nie. Czy są testy na nieśmiałość? Jesteś nieśmiały czy masz fobię społeczną? Test znajdziesz poniżej.
Test na fobie społeczną
Fobia społeczna nie jest tylko nieśmiałością. Oczywiście, nieśmiałość również w jakimś stopniu nas ogranicza, jednak nie jest zaburzeniem. Fobia społeczna zaburzeniem jest. Przejawia się ogromnym odczuwaniem lęku, w stopniu nieadekwatnym do sytuacji. Wszyscy odczuwamy lęk, jednak osoby zmagające się z fobią społeczną odczuwają go w różnych sytuacjach życiowych, na bardzo wysokim poziomie.
Fobia społeczna przejawia się najczęściej w kontaktach z innymi: w pracy, na uczelni, w szkole, podczas spotkań towarzyskich z innymi ludźmi, w miejscach pełnych ludzi. Osoba, która ma fobię społeczną boi się ośmieszenia – obawia się tego, że dziwnie się zachowuje, mówi, że ktoś ją wyśmieje, oceni. Lęk nie dotyczy więc stricte drugiego człowieka – osoby zaburzone nie martwią się tym, że ktoś zrobi im coś fizycznie. Lęk w fobii społecznej związany jest z nami samymi – tym, że nasze zachowanie będzie przedmiotem oceny i wyśmiania. Jakie są objawy lęku społecznego?
- drżenie ciała, głosu
- czerwienienie się
- mocne bicie serca, wysoki puls
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego: mdłości, biegunka, wymioty
- uczucie sparaliżowania
- zwiększone pocenie się
- zawroty głowy
Nieśmiałość czy fobia społeczna test
Testów na nieśmiałość jako takich nie ma. Testami na fobię społeczną dysponują psychologowie i psychiatrzy – mają one raczej formę wywiadu. Nie ma jednego testu na fobię społeczną, który da pewną odpowiedź czy się ją ma, czy nie. Proces diagnozy jest o wiele bardziej złożony. Jednak poniżej przedstawiam krótki test, który może Cię nakierować na to, czy rzeczywiście coś jest na rzeczy. Traktuj go jako motywator do pójścia do specjalisty (psychologa, psychoterapeuty lub psychiatry) – tylko ktoś po wieloletnich studiach ma wystarczającą wiedzę, która jest konieczna do diagnozowania chorób i zaburzeń psychicznych. Nieśmiałość czy fobia społeczna? Test:
Test na fobię społeczną
- Musisz zadzwonić do nieznajomej osoby. Jaki poziom lęku odczuwasz?
- żaden
- łagodny
- umiarkowany
- wysoki
- Musisz wystąpić publicznie – zreferować wypracowanie przed grupą, przedstawić się w pracy, wygłosić treść prezentacji multimedialnej. Jak się czujesz?
- dobrze, nie mam z tym problemu
- normalnie, jestem trochę zestresowany, ale nie przejmuję się tym za bardzo
- źle, drży mi głos, jestem spocony
- bardzo źle, nie umiem wykrztusić słowa
- Czy unikasz jedzenia w miejscach publicznych?
- nie, nigdy
- czasami
- tak, zawsze
- Idziesz na imprezę (wesele, domówkę itp.), na której nie znasz wszystkich osób. Jaki poziom lęku odczuwasz?
- żaden
- łagodny
- umiarkowany
- wysoki
- Musisz zadzwonić do kogoś przy innych ludziach. Jaki poziom lęku odczuwasz?
- żaden
- łagodny
- umiarkowany
- wysoki
- Czy podczas rozmowy z nieznajomymi lub z osobami, które znasz mniej, drży Ci głos?
- nie, nigdy
- czasami
- tak, zawsze
- Wchodzisz do pomieszczenia, w którym jest sporo osób. Jaki poziom lęku odczuwasz?
- żaden
- łagodny
- umiarkowany
- wysoki
- Czy często czujesz się obserwowany przez innych ludzi? Czujesz się w takich sytuacjach dziwnie, głupio, jakbyś robił coś nienormalnego, nie tak, jak trzeba? Np. w autobusie, w restauracji, na chodniku, w sklepie.
- nie, nigdy
- czasami
- tak, zawsze
Test na nieśmiałość
Nieśmiałość czy fobia społeczna? Testu na nieśmiałość nie ma – nie jest to zaburzenie ani choroba psychiczna. Jeśli nie lubisz udzielać się w grupie, nie zgłaszasz się często do odpowiedzi w szkole, nie przepadasz za byciem w centrum uwagi, za wystąpieniami publicznymi ani za przejmowaniem inicjatywy i lubisz być na uboczu, to najprawdopodobniej jesteś po prostu nieśmiały. Jednak jeśli nie sprawia Ci to cierpienia, nie ogranicza Cię w sposób tak znaczący, że całkowicie się wycofujesz i nie radzisz sobie ze swoimi emocjami, to najprawdopodobniej lęku społecznego nie masz.
Jednak jeśli Twoja nieśmiałość niepokoi Cię choćby w najmniejszym stopniu, to lepiej jest to sprawdzić u specjalisty, który powie Ci, czy to z czym się zmagasz, jest fobią społeczną, czy nieśmiałością. Nad nieśmiałością również można pracować u psychologa – terapia pomaga się otworzyć, być bardziej kontaktowym, nie bać się kontaktu z innymi. Nie trzeba mieć poważnego zaburzenia, żeby zgłosić się na kilka sesji.