Strona głównaDzieckoPadaczka u niemowlaka - objawy, leczenie, sen

Padaczka u niemowlaka – objawy, leczenie, sen

Padaczka, czyli epilepsja to zaburzenia czynności mózgu. U dorosłych osób padaczka objawia się utratą przytomności, skurczami mięśni i drgawkami. U niemowląt i małych dzieci natomiast objawy mogą być całkiem inne. Dlatego też padaczka jest trudna do zdiagnozowania u niemowląt. Jakie są przyczyny i objawy padaczki u niemowląt? Jakie są rokowania w tej chorobie?

Jakie są objawy padaczki u niemowląt?

Padaczka jest wynikiem nieprawidłowej pracy mózgu. Choroba ta może pojawić się w każdym wieku, nawet u niemowląt. Warto podkreślić, że padaczka nie jest chorobą psychiczną lub umysłową. Jakie są jej objawy u niemowląt? Często trudno odróżnić ją od innych chorób. Aby stwierdzić padaczkę, należy wykonać badanie EEG, aby postawić właściwą diagnozę. Padaczka u niemowląt objawia się inaczej niż u dorosłych. Objawem padaczki mogą być tzw. wyłączenia. Wtedy dziecko robi się przygaszone, zachowuje się tak, jakby się zamyśliło. Objawem padaczki może być tzw. napad zgięciowy. Objawia się on w ten sposób, że niemowlę wiele razy przyciąga głowę do klatki piersiowej. Innymi objawami może być drżenie kończyn lub jednego palca. Tym objawom może towarzyszyć bladość dziecka lub zaczerwienienie buzi, płacz i krzyk, wymioty, ślinotok. Nie należy natomiast mylić padaczki z  drgawkami gorączkowymi, które mogą wystąpić u niemowlęcia w wyniku nagłego i szybkiego wzrostu temperatury ciała. Czasami u niemowląt występuje tzw. padaczka rozwojowa. Ten typ padaczki to choroba, z której się wyrasta z wiekiem.

Przyczyny padaczki u dzieci

Jakie są najczęstsze przyczyny, powodujące wystąpienie padaczki u dzieci? Do tych najczęściej wymienianych zalicza się wady wrodzone, spowodowane uszkodzeniami płodu, a także komplikacje w czasie samego porodu. Przyczynami nabytymi mogą być przebyte choroby metaboliczne i naczyniowe, zapalenia, urazy głowy, krwotoki. Przyczyną epilepsji mogą być czynniki genetyczne. Rodzice nie przekazują dziecku dziedzicznie samej choroby, a jedynie skłonność do zachorowania. Przyczyny wystąpienia padaczki są bardzo trudne do jednoznacznego ustalenia. Najważniejsza jest szybka diagnoza i odpowiednie leczenie.

Czy padaczka u dzieci może pojawić się w czasie snu?

Padaczka cechuje się nawracającymi napadami mogącymi nieść ze sobą poważne konsekwencje dla zdrowia. Niestety ataki padaczki mogą pojawiać się także w nocy. Padaczka u dzieci w czasie snu jest niezwykle groźna, ponieważ nie zawsze rodzic jest w stanie zauważyć atak. Dlatego naukowcy próbują opracować urządzenia i systemy wykrywające nieprawidłowe zachowania w trakcie snu i zawiadamiające o tym opiekunów osoby chorej. Ataki padaczki występujące w czasie snu u małych dzieci są często mylone z koszmarami sennymi. Dziecko może płakać i krzyczeć przez sen. Czasem pojawiają się także drgawki, przyciąganie ciała do kolan, zaciskanie dłoni.

Sposoby leczenia i rokowanie padaczki u niemowląt

Padaczka u niemowląt i małych dzieci przyjmuje wiele postaci. Nie zawsze łatwo ją wykryć, dlatego wszelkie niepokojące objawy należy zgłaszać do lekarza. Nie wdrożenie na czas odpowiedniego właściwego leczenia może zaburzać prawidłowy rozwój dziecka, a nawet zagrażać jego życiu. Jeśli choroba jest wcześnie rozpoznana, rokowania w przypadku wielu rodzajów padaczki niemowlęcej są dobre. Wczesne rozpoznanie padaczki i zastosowanie odpowiedniego leczenia daje dziecku szansę na niemal normalny rozwój. Zdarza się jednak, że w wyniku zbyt późnego wykrycia padaczki uszkodzenia mózgu są bardzo poważne. Dziecko może zatrzymać się lub nawet cofać w rozwoju. Bardzo niebezpieczny jest zespół Westa, który pojawia się u niemowląt zazwyczaj między 3. a 9. miesiącem życia.  Zespół ten to zaburzenia padaczkowe, wynikające z uszkodzenia mózgowia. Choroba ta należy do schorzeń o ciężkim przebiegu, trudnym leczeniu i złych rokowaniach. Wiele padaczek występujących u niemowląt to tzw. padaczki lekooporne, które mogą zaburzać i utrudniać prawidłowy rozwój. Złożoność schorzenia, jakim jest padaczka oraz bardzo wiele różnorodnych objawów sprawiają, że leczenie tej choroby wymaga wielu badań oraz współpracy specjalistów z różnych dziedzin medycyny.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE