Pierwsze dni z noworodkiem są pełne radości, szczęścia, ale także nowych, nieznanych dotychczas problemów. Jednym z najczęstszych z nich są trudności podczas karmienia piersią. Czy ból przy karmieniu piersią to normalne? Jak poradzić sobie z problemami z laktacją i przystawianiem dziecka do piersi? Czy karmienie piersią boli? W poniższej treści znajdziesz odpowiedzi na te pytania.
Karmienie piersią – problemy
Czy karmienie piersią boli? Karmienie piersią bywa dla mam trudną czynnością. Wiąże się z nim ból przy karmieniu piersią. Jego przyczyną jest wrażliwość brodawek sutkowych, szczególnie wtedy, kiedy piersi są napełnione mlekiem. Ból podczas karmienia piersią może być także spowodowany pękniętymi brodawkami lub pojawiającymi się na nich pęcherzami. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, czy maluch dobrze chwyta pierś. Problemy z karmieniem piersią wynikają często z problemów z przystawianiem dziecka. Nieprawidłowo ułożony noworodek może sprawiać ból matce podczas ssania pokarmu. Buzia niemowlaka powinna obejmować dużą część dolnej otoczki. Brodawka musi dotykać podniebienia maluszka. Jeśli problem się pogłębia to warto jest wypróbować inne pozycje do karmienia. Może to być pozycja półleżąca, pozycja skrzyżowanej kołyski, uchwyt rugby. Odciążają one obolałe piersi. Po każdym karmieniu należy oczyścić uszkodzone brodawki za pomocą wacików nasączonych wodą. Jest to ważne w celu zapobiegania infekcjom. Po ich umyciu pozostaw piersi do wyschnięcia na powietrzu bądź jeśli jest to konieczne to osusz do końca jałową gazą.Wilgoć i ciepło to idealne warunki do rozwoju infekcji. W biustonoszu umieść jednorazowe lub wielorazowe wkładki laktacyjne. Naturalnym procesem jest to, że mleko w trakcie laktacji samoistnie wypływa, kiedy pierś jest pełna. Wkładki chłoną mleko. Pamiętaj o tym, aby regularnie je wymieniać. Czy karmienie piersią boli? Ból przy karmieniu piersią można uśmierzyć nakładając maść z lanoliną. Możesz także smarować je kilkoma kroplami własnego mleka. Pamiętaj jednak o tym, że będzie trzeba umyć brodawki przed kolejnym karmieniem. Świetnie sprawdzają się także na ból podczas karmienia piersią wkładki hydrożelowe. Chłód ukaja ból i przyspiesza gojenie. Chroń swoje brodawki przed uszkodzeniami. Na rynku widnieją specjalne osłonki na piersi, które zapobiegają nadmiernemu ocieraniu się ich o drażniącą odzież. Czy karmienie piersią boli? Tylko wtedy, kiedy brodawki są uszkodzone.
Ból podczas karmienia nie ustępuje od razu, dlatego bądź cierpliwa. Po zastosowaniu wszystkich rad powinien ustąpić po kilku dniach. Daj też czas swojemu ciału, aby przystosowało się do nowej sytuacji. Karmienie piersią to nowość zarówno dla Ciebie jak i Twojego organizmu. Jeśli ból nie będzie ustępował to skonsultuj się z lekarzem. Ciągła bolesność może być spowodowana infekcją, którą należy poddać leczeniu.
Problemy z laktacją
Częstą przyczyną bólu przy karmieniu piersią są problemy z laktacją. Po urodzeniu dziecka laktacja może być niewielka. Daj czas hormonom na to, aby zaczęły działać i produkcja mleka była wystarczająca. Po czterech dniach od narodzin wszystko powinno być w normie. Jeśli po tym czasie problemy z laktacją nie ustępują rzeczywiście może być to powód do obaw. Oznaką problemów z laktacją jest znaczna utrata wagi dziecka, mała ilość wypróżnień, objawy odwodnienia. W takiej sytuacji należy zwrócić się o pomoc do konsultanta laktacyjnego, położnej lub lekarza. Jest to niezbędne, aby ocenić, jaka jest przyczyna tej dolegliwości. Specjalista zapewne poprosi o nakarmienie maluszka podczas wizyty. Jest to niezbędne, ponieważ problemy z laktacją mogą wiązać się z problemami z przystawianiem dziecka do piersi. W pierwszym tygodniu życia, dziecko jest bardzo wymagająca jeśli chodzi o karmienie. Nie rób tego o określonych porach, ale wtedy, kiedy domaga się ono pokarmu. Dzięki temu laktacja skutecznie się pobudza. Pamiętaj, aby po porodzie dbać o siebie. Ważna jest dobrze zbilansowana, zróżnicowana, zdrowa dieta, która dostarczy niezbędne witaminy i minerały, a także odpowiednią ilość składników odżywczych. Konieczne jest także odpoczynek, a po kilku dniach od porodu aktywność fizyczna. Pomoc w problemach z laktacją może także odciąganie pokarmu. Jest ono często zalecane przez doradców laktacyjnych. Na rynku jest dostępnych wiele modeli laktatorów, które naśladują rytm ssania noworodka, dzięki czemu produkcja mleka znacznie się zwiększa.
Pamiętaj, że nie ma sytuacji bez wyjścia. Nie bój się prosić o pomoc specjalistów. Jest ona kluczowa, aby zapewnić komfort matce, jak i dziecku. Problemy z laktacją można bardzo szybko rozwiązać i cieszyć się szczęśliwym macierzyństwem.