W wyniku nieszczęśliwego wypadku takiego jak zmiażdżenie, pogryzienie przez obce zwierzę lub zahaczenie palcem o jakiś przedmiot w momencie upadku, paznokieć u palca może zostać naderwany lub całkowicie zerwany. Nie jest to jednak nic groźnego lub zagrażającego naszemu życiu. Jeśli tylko dowiemy się, co robić w przypadku takiego zdarzenia. Wiele osób pyta co robić gdy zszedł paznokieć i czym smarować to miejsce?
Jak zabezpieczyć palec bez paznokcia?
To pytanie zadawane przez osoby, które tego doświadczyły. Osoby z zerwanym paznokciem procedurę opatrywania rany powinny rozpocząć od ściągnięcia z palców wszystkich pierścionków. Jest to szczególnie istotne, ponieważ poprzez obrzęk, który często towarzyszy przy zerwaniu z palca paznokcia, może zostać zaburzone ukrwienie ręki. Jak jeszcze zabezpieczyć palec bez paznokcia? Jeśli zerwaniu przez nas paznokcia towarzyszy krwawienie, powinniśmy zadbać o jego zatamowanie. Najlepiej sprawdzi się do tego użycie jałowego gazika, który będzie uciskany w miejscu rany. Gdy krwawienie ustanie, powinniśmy dokładnie dokonać jej oględzin. Kolejnym krokiem, który pomoże nam w kwestii jak zabezpieczyć palec bez paznokcia, jest zastosowanie przez nas leków przeciwbólowych (najczęściej tych bez recepty). Powinniśmy również pamiętać o trzymaniu ręki na poziomie powyżej klatki piersiowej. Pomoże to w uniknięciu obrzęku.
Zerwany paznokieć – przyczyny
Wśród najczęstszych przyczyn zerwania paznokcia należą: urazy zmiażdżeniowe takie jak na przykład przycięcie palca szafką lub drzwiami Często zdarza się, że został on zbyt gwałtownie pociągnięty np. podczas upadku, co również przyczynia się do jego urazu. Pośród przyczyn zerwania i uszkodzenia paznokcia możemy również wymienić zbyt ciasne obuwie i skarpetki, a także choroby paznokci takie jak grzybica lub łuszczyca.
Gdy zszedł paznokieć – czym smarować?
Zdarza się, że nasz palec ulegnie urazowi, którego nie zauważymy. Przyczynia się to do osłabienia naszych paznokci. Gdy zauważamy, że zszedł paznokieć pytamy – czym smarować? Z informacji dostępnych w internecie wynika, że miejsce po zerwanym paznokciu powinniśmy przemywać wodą z szarym mydłem, a następnie smarować maściami takimi jak Normanail lub Altacetem. Co robić gdy zszedł paznokieć – czym smarować to miejsce? Rekomendowane są również wszelkie maści ściągające i przeciwbakteryjne.
Czy należy jechać na Ostry Dyżur?
Osoby, które zauważają u siebie brak paznokcia, bardzo często zastanawiają się, czy powinny pojechać do szpitala. Najczęstszymi obawami, które im towarzyszą, jest ryzyko wystąpienia zakażenia, złamania kończyny oraz strach o to, czy odrośnie. Zalecane jest, aby osoby, które zdecydują się na wizytę w szpitalu, palec owinęły czystym i mokrym ręcznikiem. Oderwany paznokieć powinny włożyć do plastikowego woreczka obłożonego lodem. Odradza się pacjentom samodzielne usunięcie resztek paznokcia. Wizyta na Ostrym Dyżurze zalecana jest również dla osób, które paznokieć straciły wskutek pogryzienia przez obce zwierzę.
Czy zerwany paznokieć ma szansę odrosnąć?
To pytanie, które zadaje sobie wiele pacjentów, które wskutek nieszczęśliwego wypadku utraciły jeden (lub kilka) ze swoich paznokci. Informacje na ten temat są jednak dość optymistyczne. Jeśli nie został on naruszony w podstawie, to odrośnie w przeciągu sześciu miesięcy (jest to czas potrzebny na odrośnięcie paznokcia dłoni). Czas odrastania paznokcia u stopy jest nieco dłuższy i wynosi około roku. Zerwany paznokieć może być również zrekonstruowany przez lekarza poprzez jego ponowne wszczepienie.
Zerwany paznokieć – możliwe powikłania
Jeśli miejsce po zerwanym paznokciu nie goi się, a w jego miejscu pojawił się pęcherzyk z ropą, najprawdopodobniej występuje zanokcica. Jest to zjawisko spowodowane zakażeniem rany przez grzyby np. Candida Albicans lub bakteriami gronkowca złocistego. Niezbędna jest wtedy wizyta u lekarza, który zaleci i wdroży leczenie antybiotyczne (lub przeciwwirusowe), a także odkazi w sposób chirurgiczny miejsce występowania ropnia. Warto również obserwować proces odrastania paznokcia. Często towarzyszy mu wrastanie się, wtedy powinno udać się na wizytę do podologa. Zdarza się również, że wraz z odrastaniem paznokcia, możemy zauważyć wystąpienie grzybicy. Należy wtedy niezwłocznie pójść na konsultację do dermatologa, który wdroży odpowiednie leczenie pomagające zatrzymać ten proces.
Zerwany paznokieć, jeśli będziemy obserwować jego odrastanie i reagować na nieprawidłowości, nie jest niczym strasznym. Należy tylko pamiętać o odpowiedniej higienie oraz regularnym przemywaniu.