Strona głównaPoradyDaddy Issues - co to znaczy, objawy, zachowania, symptomy

Daddy Issues – co to znaczy, objawy, zachowania, symptomy

Daddy issues jest określeniem stosunkowo często używanym. Niektórzy przypisują je kobietom, które spotykają się ze starszymi mężczyznami. Nie jest to jednak trafne połączenie. Jakie są przykłady daddy issues? Czy u mężczyzn daddy issues również występuje? Daddy issues w związku – czy to możliwe? W tym artykule poznasz odpowiedzi na wszystkie te pytania!

Daddy issues – co to w ogóle znaczy?

Daddy issues – co to? Jest to termin, który nie posiada jednej, precyzyjnej definicji. Określa jednak nieprawidłowe relacje z ojcem lub ich brak. Pojęcie jest potoczne, a niektórzy mylą je z daddy kink. Ten termin dotyczy fetyszu polegającego na wcielaniu się jednego partnera w rolę tatusia. 

Daddy issues zdecydowanie częściej dotyczy kobiet, niż mężczyzn. Objawy daddy issues mogą być naprawdę uciążliwe, pojawiają się również w dorosłym życiu. Nikłe relacje z ojcem lub ich brak mogą nieść za sobą wiele konsekwencji, z których nie każdy zdaje sobie sprawę. 

Daddy issues – jakie są symptomy?

Zastanawiasz się, jakie są symptomy daddy issues? W zależności od konkretnego przypadku, mogą się nieco różnić. Najczęściej spotykane objawy daddy issues to:

 • problemy z zaufaniem, w tym zwłaszcza w intymnych relacjach, 
 • unikanie tworzenia bliskich relacji, w tym zarówno związków, jak i przyjaźni,
 • strach przed zranieniem lub przywiązaniem, 
 • niska samoocena, 
 • brak motywacji do działania, 
 • ciągła potrzeba atencji ze strony mężczyzn lub partnera,
 • brak lub utrata ambicji, 
 • rozwiązłość seksualna, 
 • buntownicze zachowania w młodzieńczym wieku, 
 • bycie zbyt krytycznym względem siebie samego,
 • poszukiwanie w życiu dorosłym rekompensaty za brak ojca lub słabe relacje. 

Przykładów daddy issues jest sporo, jednak tak naprawdę symptomy daddy issues u każdego mogą wyglądać zupełnie inaczej i nie ma tu żadnych reguł. Jedna osoba będzie unikać i bać się relacji, inna z kolei będzie nadmiernie domagała się uwagi i wchodziła w różne, niezobowiązujące i często też nieprzemyślane relacje. Daddy issues zachowania zależą również od stopnia skomplikowania relacji z ojcem. 

Dodatkowo wyróżnia się także cztery style przywiązania, mające związek z zagadnieniem daddy issues. 

 • unikowy – wiąże się z poczuciem skrępowania w relacjach i strachem przed relacjami, osoby dotknięte problemem często uciekają np. w pasje, czy pracę, 
 • bezpieczny – ten styl przywiązania przejawiają osoby pewne siebie, które do bycia samotnym nie podchodzą z przerażeniem, 
 • zdezorganizowany – objawia się ciągłym napięciem i problemami z koncentracją, takie osoby mogą traktować partnera nawet jako zagrożenie, 
 • lękowo-ambiwalentny – ten styl przywiązania wiąże się z silną potrzebą bliskości, czasami powoduje również osaczanie i kontrolowanie drugiej osoby, takie osoby uważają, że na miłość muszą sobie zasłużyć. 
więź między ojcem a córką

Daddy issues – niepokojące zachowania i objawy

Jakie daddy issues zachowania powinny w szczególności budzić niepokój? Niemalże wszystkie. Im nieprzepracowana przeszłość bardziej daje o sobie znać, tym bardziej należy zwrócić na nią uwagę i zacząć działać w kierunku eliminacji problemu. 

Daddy issues nierzadko powiązane jest również z uzależnieniami, np. od alkoholu, narkotyków, czy też seksu i pornografii. Dla osób dotkniętych tym zjawiskiem może to być pewnego rodzaju ucieczka od problemów. 

Zachowania daddy issues mogą również przeradzać się w chorobliwą zazdrość, stany depresyjne, czy też uzależnienie od drugiej osoby. Uciekanie do nałogów również jest nierzadko spotykaną praktyką. Może to być alkohol lub narkotyki. 

Objawy daddy issues warto skonsultować z psychologiem, a najlepiej – z psychoterapeutą. Osoba ta pomaga zrozumieć przyczynę wspomnianych objawów i zachowań. Prowadzi również terapię, umożliwiającą m.in. leczenie depresji, budowanie poczucia własnej wartości, czy leczenia lęku. 

Daddy issues po polsku. Tłumaczenie w języku polskim

Wiesz już, co to daddy issues, jednak czy kiedykolwiek spotkałeś się z tłumaczeniem tego zwrotu na język polski? Nie ma on swojego bezpośredniego tłumaczenia, bowiem w większości języków jest stosowany właśnie w takiej formie.

Dobrym zamiennikiem tego wyrażenia w języku polskim jest np. „kompleks tatusia” i „kompleks taty”. Jeśli usłyszysz tego typu zwrot – najprawdopodobniej będzie chodzić właśnie o daddy issues. 

Daddy issues – czy występuje w związku?

Symptomy daddy issues jak najbardziej mogą występować w związku. To właśnie najczęściej relacje romantyczne pozwalają dostrzec problem. Daddy issues w związku prędzej czy później prowadzi do poważnych problemów w relacji, o ile dotknięta tym zjawiskiem osoba nie podejmuje żadnych działań w tym kierunku. 

Problemy z pewnością siebie rzutują na relacje, nie wspominając już o zazdrości i wszelkich tych przykładach daddy issues, które dotyczą już nie tylko jednej, ale dwóch osób. Daddy issues w związku wbrew pozorom nie jest wcale rzadkim zjawiskiem i występuje w relacjach częściej, niż można by się tego spodziewać. Może jednak bardzo negatywnie wpływać na drugą osobę. 

Daddy issues u facetów. Występuje to również u mężczyzn?

Przykłady daddy issues mogą dotykać nie tylko kobiety. Coraz częściej słyszy się o tego typu przypadkach również u mężczyzn. Daddy issues u mężczyzn objawia się tak samo, jak u kobiet i nie ma tutaj specjalnych różnic. 

Relacja między ojcem a synem jest wyjątkowa. Kształtuje człowieka i pozwala przekazać mu najważniejsze wartości. Nieobecność ojca niesie za sobą wiele przykrych konsekwencji – niezależnie od płci czy wieku. Daddy issues u mężczyzn to naprawdę częste zjawisko.

Mamy nadzieję, że wiesz już, co to daddy issues i że termin ten nie jest już dla Ciebie obcy. 

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE