Oregano, czyli inaczej zwana lebiodka pospolita, to zioło, które kwitnie od końca czerwca do października. Większość z nas oregano głównie kojarzy jako przyprawę kuchenną, jednak zdziwi was fakt, że oregano to również skuteczny, naturalny lek. Przede wszystkim w składzie oregano znajduje się karwakrol i tymol, te składniki charakteryzują działania przeciwgrzybiczne i przeciwzapalne. Poza tymi składnikami z zioła pozyskuje się również tzw. olej z oregano, który również wykazuje silne właściwości. W dalszej części wpisu omówimy dokładnie, czym jest olej z oregano, jakie są opinie, czy po stosowaniu tego preparatu występują skutki uboczne i sprawdzimy jak zrobić tę substancję.
Olej z oregano – opinie, właściwości, zastosowanie
W takim razie czym jest olej z oregano, jakie ma właściwości lecznicze i zastosowanie? Oregano to bylina, charakteryzuje się tym, że ma purpurowo różowe kwiaty. Najczęściej oregano kojarzy się jako główny składnik wykorzystywany w kuchni włoskiej, choć tak naprawdę występuje on w całej Europie. Ciekawostką jest fakt, że liście oregano zastępowały niegdyś tytoń, z kolei kwiaty tej byliny, były stosowane jako barwnik do farbowania materiałów z wełny. Oregano jako przyprawa zyskała największą popularność i same pozytywne opinie jako przyprawa stosowana do pizzy. Poza właściwościami smakowymi posiada również cechy lecznicze.
W takim razie, jakie właściwości i zastosowanie ma olej z oregano? Przede wszystkim olej z oregano wykazuje właściwości lecznicze dzięki substancjom tj. karwakrol i tymol. Wymienione związki organiczne pochodzą z grupy fenoli, które występują w olbrzymich ilością w oregano, tymianku i macierzance. Olej z oregano zyskał pozytywne opinie dzięki temu, że ma wiele leczniczych właściwości i zastosowań. Wymienia się takie właściwości jak działanie przeciwzapalne, głównie zastosowanie przy powstających zapaleniach układu oddechowego. Olej z oregano to substancja, która znalazła również swoje miejsce w branży beauty, ponieważ preparat ten efektywnie spowalnia wszystkie procesy starzenia się organizmu człowieka. Dodatkowo olej z oregano w znaczący sposób wspomaga procesy trawienne i wykazuje również silne właściwości antyoksydacyjne. Olejek z oregano korzystnie wpływa na inhalację.
Jakie jeszcze zastosowanie ma olej z oregano? Dość powszechną metodą jest, aby mieszać oregano z oliwą z oliwek. W ten sposób uzyskuje się substancję, którą można wykorzystać w trakcie gotowania, m.in. można dodać kilka kropli tego preparatu do sosu pomidorowego, a następnie spożywać ten sos z pizzą czy innymi daniami.
Olej z oregano – jak zrobić?
W takim razie jak zrobić w domowych warunkach olej z oregano? W tym przypadku, aby wykonać tę substancję, należy wyposażyć się w świeże liście, łodyżki i kwiaty oregano, olej słonecznikowy i słoik z pokrywką. Przechodząc dalej, wszystkie składniki umieszczamy w słoiku i zalewamy olejem słonecznikowym. Po uzupełnieniu zawartości wkładamy słoik do garnka z wodą i doprowadzamy ją do wrzenia. Po tym procesie należy odłożyć słoik na 2 tygodnie, po tym okresie odcedzamy olej od całej zawartości i przelewamy do buteleczek.
Olej z dzikiego oregano – jakie są skutki uboczne?
Czy po przyjmowaniu oleju z oregano mogą pojawić się skutki uboczne? Przede wszystkim preparat ten nie może być stosowany przez kobiety, które są w ciąży. Oczywiście pojawiają się również inne przeciwwskazania, w tym przypadku olej z oregano może wywoływać różne skutki uboczne u osób, które zmagają się z problemami układu pokarmowego. Takie skutki uboczne po przyjmowaniu tej substancji, mają przeważnie charakter alergiczny, tym bardziej, jeżeli preparat jest przyjmowany w nadmiernych ilościach. W ten sposób można uszkodzić również florę bakteryjną, która odpowiada za funkcje ochronne organizmu człowieka.
Przede wszystkim, należy pamiętać o tym, że przed stosowaniem takich preparatów powinno się skonsultować z lekarzem, dlatego że odpowiedni dobór leków pochodzenia roślinnego również wymaga odpowiedniej wiedzy. Najczęściej takie preparaty przyjmowane bez odpowiedniego przygotowania mogą wejść w interakcje z innymi preparatami, w ten sposób wywołując skutki uboczne.