Strona głównaDietaSok z surowego ziemniaka - jakie ma właściwości

Sok z surowego ziemniaka – jakie ma właściwości

Sok z ziemniaka jest coraz bardziej popularnym sokiem. Docenia się jego ogrom prozdrowotnych właściwości. Mówi się, że jest on skuteczny na włosy, odchudzanie, wrzody, zapalenie żołądka i bakterie Helicobacter. Jakie opinie posiada sok z ziemniaka? Czym się cechuje? Jak go uzyskać Tego dowiesz się czytając poniższą treść naszego artykułu. 

Sok z ziemniaka – hit czy kit?

Sok z ziemniaka początkowo budził wiele kontrowersji. Wiadomo, że zjedzenie surowych bulw ziemniaka jest szkodliwe, dlatego zastanawiano się nad tym jak produkowany jest sok z ziemniaka? Z surowego, czy ugotowanego ziemniaka? Czy naprawdę jego picie jest korzystne dla naszego organizmu? Sok z ziemniaka był używany już bardzo dawno temu, w medycynie ludowej. Głównie używano go na zapalenie żołądka i wrzody. Uzyskuje się go z surowego ziemniaka. Jak wskazują opinie można go zrobić w domowych warunkach. Do tego celu należy użyć umytych, dobrze wyczyszczonych z zabrudzeń ziemniaków. Trzeba pokroić je na mniejsze kawałki i włożyć do sokowirówki. Jeśli jednak jej nie posiadasz, można zetrzeć je na tarce, a następnie ręcznie wycisnąć sok.

Uzyskany sok można wymieszać z innym ulubionym, bądź wypić bez akompaniamentu innych. Do smaku możesz dodać sok z cytryny lub bazylię. Sok z ziemniaka jest pozbawiony skrobi ziemniaczanej i błonnika. Główne składniki, które sprawiają, że sok ten uważany jest za cenny to witamina B1, B2, PP, C, E oraz związki fitatu, które wykazują działanie przeciwzakrzepowe. Niektóre opinie wskazują, że sok z ziemniaka może być niezdrowy? Dlaczego? Ziemniaki to źródło solaniny i chakoniny, które są toksyczne. Jak się jednak okazuje niektórzy badacze twierdzą, że nieznaczne ilości tych związków mogą powodować działanie przeciwnowotworowe oraz przeciwzapalne. Warto podkreślić, że dzienna dawka soku z ziemniaka, czy to na odchudzanie, na włosy, na Helicobacter, na wrzody, czy zapalenie żołądka nie powinna przekraczać soku z jednego ziemniaka.

Działanie soku z ziemniaka

Na co działa sok z ziemniaka? Jak wcześniej podkreślaliśmy, szczególnie dobrze działa na odchudzanie, na włosy, na Helicobacter, na wrzody, czy zapalenie żołądka. Warto jednak wiedzieć, że zwalcza on wolne rodniki, będące przyczyną nowotworów, wpływa na zdrowy wygląd skóry, usuwa toksyny z organizmu, przedłuża młodość, poprawia pracę układu pokarmowego oraz immunologicznego, zapobiega miażdżycy, usprawnia pracę jelit, jest pomocny w leczeniu dny moczanowej oraz kamicy nerkowej, redukuje poziom złego cholesterolu w organizmie. Sok z ziemniaka na wrzody żołądka był wykorzystywany już w medycynie ludowej, dlatego też, jak wskazują opinie, ludzie nadal wierzą w jego dobroczynne działanie na to schorzenie. Pomaga on w produkcji kwasów żołądkowych, dzięki czemu możliwa jest regulacja pH, niweluje on stany zapalne błony śluzowej żołądka i wrzody.

Warto jednak wiedzieć, że sok z ziemniaka nie zastąpi leczenia farmakologiczne, a jedynie będzie działać wspomagająco. Konieczna jest wizyta u lekarza. Sok z ziemniaka jest polecany także na odchudzanie, ponieważ poprawia on metabolizm organizmu. Pamiętajmy, jednak, że odchudzanie to bardziej złożony proces, podczas którego konieczny jest deficyt kaloryczny, zdrowa, zbilansowana i zróżnicowana dieta oraz aktywność fizyczna. Sok z ziemniaka wspomaga proces tworzenia się zdrowych bakterii w organizmie oraz w zwalczaniu złych, np. Helicobacter. Sok z ziemniaka można także używać w innej formie. Możesz stosować go jako wcierkę do skóry głowy, która będzie świetnie działała na włosy. Staną się one zdrowsze, a przede wszystkim będzie ich więcej. Sok z ziemniaka reguluje pH skóry głowy, niszczy drożdżaki oraz usuwa łupież. Istotną zaletą, którą wymieniania jest w opiniach jest zmniejszenie wypadania włosów. Sok z ziemniaka jako maska na włosy można połączyć z ulubionymi olejkami, np. rycynowym, z czarnuszki, z lnu, z aloesem, czy z jajkiem. Taka maska sprawi, że Twoje włosy będą nawilżone, odżywione i lśniące. Sok z ziemniaka można wykorzystywać także jako tonik do skóry twarzy. Usuwa on przebarwienia i ujędrnia skórę.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE