Strona głównaOpiniePłyn Listerine - czy jest rakotwórczy?

Płyn Listerine – czy jest rakotwórczy?

Wszystko w umiarze może szkodzić. Lekarze i badacze przekonują, że nadużywanie płynu do płukania jamy ustnej nie jest dobre dla organizmu człowieka. Jakie są tego skutki uboczne? Czy płyn do płukania jamy ustnej jest szkodliwy? Jakie opinie posiada płyn do płukania jamy ustnej Listerine? Odpowiedzi szukaj w poniższej treści artykułu. Zachęcamy do lektury.

Czy to prawda, że płyn do higieny jamy ustnej ma kancerogenne działanie?

Czy płyn do płukania jamy ustnej jest szkodliwy? Udowodniono, że płukanie jamy ustnej płynem więcej niż trzy razy dziennie zwiększa ryzyko nowotworów głowy i szyi. Jak do tego dochodzi? Dlaczego? To stwierdzenie szczególnie dotyczy osób, które mają chore przyzębia, zmagają się z krwawieniem dziąseł, bądź noszą protezy. Częstym składnikiem płynów do higieny jamy ustnej jest alkohol. W dużych ilościach może on uszkadzać błonę śluzową, przez co nie trudno o przenikanie czynników kancerogennych. Jak wskazują opinie na temat płynu do płukania jamy ustnej Listerine, najczęściej korzystają z niego osoby palące, bądź nadużywające alkohol, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z ust. Jak pewnie wiesz, palenie tytoniu i alkohol to jedna z przyczyn chorób nowotworowych. Czy płyn do płukania jamy ustnej jest szkodliwy? Sam w sobie nia zawiera substancji rakotwórczych, dlatego nie należy powielać opinii, że np. płyn Listerine jest rakotwórczy. Warto podkreślić, że chodzi o to, że jego nadmierne używanie może powodować łatwe przenikanie czynników kancerogennych z innych produktów. Warto dbać o higienę jamy ustnej, jednak we wszystkim należy zachowywać umiar. Konieczne jest codzienne mycie zębów pastą z fluorem oraz stosowanie nici dentystycznej, a także regularne wizyty u stomatologa w celu kontroli stanu uzębienia. Wiesz już, czy płyn do płukania jamy ustnej jest szkodliwy, teraz warto dowiedzieć się, czy jego stosowanie niesie ze sobą jakieś skutki uboczne.

Jakie mogą być skutki uboczne stosowania płynu do higieny jamy ustnej?

Jak wskazują opinie płyny do płukania jamy ustnej Listerine i inne chronią zęby przed próchnicą oraz działają pozytywnie na remineralizację szkliwa, a także wspomagają w trakcie leczenia zapalenia dziąseł. Czy ich stosowanie ma jakieś skutki uboczne? Długotrwałe i nadmierne używanie płynów do jamy ustnej może skutkować wysuszeniem śluzówki. Kolejnym skutkiem ubocznym jest suchość w ustach. Dzieje się tak w przypadku używania płynów, które w swoim składzie zawierają alkohol. Te skutki uboczne pojawiają się nadmiernego używania płynów do higieny jamy ustnej i tak też wynika z opinii. Ważne jest, aby zachować umiar. Warto także wiedzieć, że płukanie jamy ustnej płynem nie zastąpi zabiegów szczotkowania, czy nitkowania zębów, jednak jest bardzo skuteczny w usuwaniu zanieczyszczeń z miejsc trudnodostępnych. Żadna część uzębienia podczas płukanki nie zostanie pominięta i jest to niewątpliwa zaleta płynów do płukania jamy ustnej. Opinie potwierdzają, że płyn do płukania jamy ustnej Listerine nie jest rakotwórczy. Zabija bakterie, które powodują nieprzyjemny oddech oraz zapobiega powstawaniu kamienia nazębnego. 

Jeśli boisz się, że pomimo przestrzegania zasad umiarkowania w stosowaniu płynu do płukania jamy ustnej wystąpią skutki uboczne, możesz wybrać taki płyn, który nie zawiera w swoim składzie alkoholu. Taki płyn nie doprowadzi do wysuszenia śluzówki. Nie oceniaj skuteczności płynu miarą tego, jak duże jest uczucie “palenia”. Im bardziej pali, tym więcej jest w nim alkoholu. Jeśli zmagasz się z aftami, warto jest wybrać płyn z dedykacją do tego typu schorzeń. Działa on wspomagająco i redukująco afty. Tworzy ochronę, dzięki której ryzyko kolejnych podrażnień błony śluzowej znacznie się zmniejsza. Takie płyny najczęściej zawierają w swoim składzie aloes bądź kwas hialuronowy. Niektóre płyny takiego przeznaczenia wymagają rozcieńczania, dlatego przed użyciem zawsze przeczytaj etykietę, bądź ulotkę, jeśli jest dołączona. Jak wskazują niektóre płyny do płukania jamy ustnej Listerine mają działanie wybielające, dzięki takiej substancji, jak nadtlenek wodoru. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE