Strona głównaPoradyZapach stęchlizny w mieszkaniu - czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Zapach stęchlizny w mieszkaniu – czy jest szkodliwy dla zdrowia?

Dom to miejsce, które kojarzy nam się z wieloma przyjemnymi zapachami. Przywołują one przeróżne wspomnienia z dzieciństwa lub po prostu z miłych wydarzeń. Zapach rosołu kojarzy nam się z niedzielnym obiadem w towarzystwie rodziny. Zapach świeżo upieczonego ciasta z miłością mamy. Zapach choinki przypomina nam o grudniowych świętach. I można by tak wymieniać.

Czasami zdarza się jednak, że te wszystkie piękne aromaty przyćmiewa jeden okropny zapach… i czar pryska. Niestety, brzydki zapach w mieszkaniu to nie jest kwestia, z którą mierzy się tylko jedna osoba. To realny problem, dlatego też warto wiedzieć jak sobie z nim poradzić. 

Dzisiaj na tapetę bierzemy zapach stęchlizny w mieszkaniu. Przybliżymy wam kilka pomysłów, które pomogą zlikwidować zapach stęchlizny w domu. Jeśli ten fetor uprzykrza wam życie, to koniecznie przeczytajcie nasz artykuł. Już za chwilę dowiecie się, czy zapach stęchlizny jest szkodliwy dla ludzi.

Jak się pozbyć zapachu stęchlizny w mieszkaniu? Sposobów jest kilka

Zanim przejdziemy do tego, jak zlikwidować zapach stęchlizny w mieszkaniu, porozmawiajmy o tym, czym w ogóle jest stęchlizna. Najprościej wytłumaczyć to tak, że stęchlizna pojawia się, kiedy nie wietrzymy pomieszczeń i mamy do czynienia z wilgocią. Zapach stęchlizny w domu świadczy zazwyczaj o pleśniach lub grzybach, które zaatakowały nasze 4 kąty. Jak sobie z tym poradzić?

Zapach stęchlizny w mieszkaniu może być naprawdę uciążliwy dla nas i naszych bliskich, dlatego właśnie przychodzimy z kilkoma sposobami, które pomogą w zlikwidowaniu tego problemu.

Po pierwsze, musimy zadbać o dobrą wentylację pomieszczeń. Zapach stęchlizny w mieszkaniu pojawia się, kiedy pomieszczenia nie są wietrzone i ogrzewane, dlatego warto zadbać o te dwie kwestie – nie zamykaj drzwi łazienkowych po kąpieli, otwieraj co jakiś czas okna, żeby przewietrzyć mieszkanie, dbaj o czystość kratki wentylacyjnej i regularnie ogrzewaj cały dom.

To podstawy, ale co zrobić, kiedy zapach stęchlizny w mieszkaniu naprawdę nam doskwiera? Zadbaj o to, aby zlikwidować źródło problemu. Jeśli dostrzegasz na ścianie grzyb lub pleśń, to koniecznie zastosuj porządny środek grzybobójczy. Zajrzyj do sklepu z chemią lub marketu budowlanego i sprawdź, co polecają specjaliści w twoim przypadku.

Jeśli po grzybie lub pleśni nie ma śladu, warto spróbować naturalnych sposobów, by zapach stęchlizny w domu zniknął. Jest kilka rozwiązań, możesz:

  • zagotować w małej ilości wody majeranek, miętę, goździki lub pieprz i pozwolić miksturze działać,
  • zmieszać sok z cytryny z ciepłą wodą i rozpylić tę mieszankę we wszystkich pomieszczeniach,
  • rozłożyć w kilku miejscach bawełniane woreczki z ziarnami kawy – można też owinąć ziarna chusteczką bawełnianą i związać ją gumką recepturką.

Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy dla zdrowia?

Wiesz już co zrobić, by zapach stęchlizny w domu przestał być uciążliwy, ale warto porozmawiać o tym, czy zapach stęchlizny jest szkodliwy. Przecież nie chcemy narażać się na niepotrzebne problemy zdrowotne. No więc, jak to jest? Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, musimy jeszcze raz podkreślić, że zapach stęchlizny nie bierze się znikąd – pojawia się on na skutek grzybów i pleśni wywołanych przez wilgoć. Nieprzyjemna woń wpływa na nasze samopoczucie, może przyprawiać o mdłości i sprawiać, że nie będziemy chcieli dłużej przebywać w danym pomieszczeniu, ale to nie wszystko.

Czy zapach stęchlizny jest szkodliwy dla zdrowia? Można powiedzieć, że tak. Nieprzyjemna woń wiąże się z wilgocią, która może być bardzo problematyczna dla osób z chorobami układu oddechowego i alergików. Dodatkowo wiemy już, że wilgoć prowadzi do rozwoju pleśni i grzybów, a z tym nie ma żartów. 

Stęchlizna to woń, która sama w sobie nie jest aż tak niebezpieczna, ale związany z nią rozwój pleśni już tak. Grzyby i pleśnie wytwarzają substancje nazywane mikotoksynami – ich wdychanie może prowadzić do poważnych chorób układu oddechowego i skóry. Przebywanie w pomieszczeniu, w którym znajduję się grzyb, może też skutkować bólami głowy i objawami alergicznymi (kaszlem, katarem i łzawieniem oczu).

Wiecie już jak zlikwidować uporczywy zapach stęchlizny w domu dlatego, jeśli tylko mierzycie się z tym problemem, to działajcie. Nie ma na co czekać! Sam zapach stęchlizny nie jest aż tak szkodliwy, jak związana z nim wilgoć lub grzyb, ale w trosce o swoje zdrowie warto podejmować stanowcze kroki.

Więcej porad znajdziesz na: https://lpserwis.pl/blog

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE