Strona głównaChorobyRak wątroby - ile się żyje? Jak długo można żyć z przerzutami?

Rak wątroby – ile się żyje? Jak długo można żyć z przerzutami?

Początkowe objawy raka wątroby bardzo często są przez pacjentów. Ból brzucha, biegunka czy powracająca wzdęcia, przypisywane są niewłaściwej diecie, stresującemu trybowi życia lub zbyt niskiej aktywności fizycznej. Tymczasem, z pozoru niegroźne dolegliwości, mogą okazać się śmiertelnym zagrożeniem – rak wątroby to jeden z najbardziej niebezpiecznych nowotworów. Ile się żyje z przerzutami do wątroby? 

Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak długo można żyć z przerzutami do wątroby, to przeczytaj ten wpis do samego końca. Znajdziesz w nim także odpowiedź na pytanie, jak szybko rozwija się rak wątroby. 

Rak wątroby – ile się żyje? Co mówią lekarze, a co ludzie na forum?

Różne mogą być rokowania w przypadku choroby takiej jak rak wątroby – ile się żyje średnio po usłyszeniu diagnozy? Przewidywania w zakresie długości życia zależą m.in. od tego, czy zdiagnozowana została postać pierwotna, czy wtórna oraz w jakim stadium rozwoju jest nowotwór.

Wielu pacjentów poszukuje informacji w sieci, próbują konsultować się z innymi osobami cierpiącymi na tę dolegliwość. Rak wątroby ile się żyje forum onkologiczne, pełne jest pytań tego typu, niestety trudno uzyskać konkretną odpowiedź. Pacjenci, którzy otrzymali diagnozę na wczesnym stadium choroby, mają szansę na całkowite wyleczenie. Niestety, im później choroba zostanie wykryta, tym przewidywana długość życia jest krótsza, a prognozy dotyczące jakości życia – mniej optymistyczne.

Jak szybko rozwija się rak wątroby?

Żywisz się głównie daniami fast-food? Na Twoim stole królują smażone potrawy? Używasz ogromnych ilości soli? Jeśli nie dbasz o odpowiednio zbilansowaną codzienną dietę, a swój organizm zaśmiecasz jedzeniem wątpliwej jakości, to musisz się mieć na baczności. Jedną z najczęstszych przyczyn występowania raka wątroby i to u coraz młodszych osób, jest nieodpowiedni sposób żywienia. 

Jeśli chodzi o chorobę, jaką jest rak wątroby – ile się żyje po otrzymaniu diagnozy, zależne jest m.in. od tego, czy nowotwór został wykryty w początkowym stadium rozwoju, czy dopiero wówczas, gdy choroba bardzo się rozwinęła. Jak szybko rozwija się rak wątroby i jak długo można żyć z przerzutami do wątroby?

Jeśli choroba zostanie wykryta bardzo wcześnie, to zdecydowana większość pacjentów ma przed sobą minimum 5 lat życia. Dla porównania, jeśli chory usłyszy diagnozę w terminalnym stadium choroby, to wówczas szanse na to, że będzie żył dłużej niż kilka miesięcy, są nikłe.

Dlatego tak istotna jest profilaktyka (np. poprzez prawidłowe odżywianie i odpowiednią dawkę ruchu), a także szybka diagnostyka. Zmiany o charakterze nowotworowym pojawiające się na tkankach wątroby mogą zostać wykryte przy pomocy badania USG. Dla potwierdzenia charakteru zmian wykonywana jest biopsja wraz z późniejszą oceną histopatologiczną.

Jak szybko rozwija się rak wątroby? U każdego pacjenta okres od bardzo wczesnej postaci nowotworu do fazy terminalnej może przebiegać nieco inaczej, jednak przeważnie nowotwór ten rośnie dosyć szybko. Co gorsze, niekiedy zmiany (zwłaszcza we wczesnym stadium) nie dają żadnych charakterystycznych objawów, przez co postawienie precyzyjnej diagnozy staje się znacznie utrudnione.

Rozważając przewidywaną długość życia z diagnozą choroby nowotworowej, warto także wziąć pod uwagę charakter schorzenia. W przypadku raka wątroby może to być postać pierwotna – wówczas rak rozwija się w wątrobie albo postać wtórna – nowotwór atakuje inne tkanki w organizmie człowieka i daje przerzuty do wątroby. Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby? 

Jak długo można żyć z przerzutami do wątroby?

Ile się żyje z przerzutami do wątroby? Dużo zależy od stadium choroby. Przerzuty do wątroby mogą pojawiać się w różnych nowotworach, bardzo często pierwotny rak rozwija się wcześniej przez kilka miesięcy lub lat np. w żołądku, lub jelicie grubym. Jeśli zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, a zmiany nowotworowe zostaną usunięte chirurgicznie, to szansa na przeżycie kolejnych 5 lat znacznie wzrasta.  

Nie tylko nowotwory układu pokarmowego dają przerzuty do wątroby. Niekiedy takie przerzuty pojawiają się także przy pierwotnie zdiagnozowanym nowotworze piersi. Rokowania w tym przypadku są zdecydowanie mniej optymistyczne. Rak wątroby – ile się żyje z przerzutami? Jeśli pacjentka pozytywnie zareaguje na wdrożone leczenie, wówczas średnia długość życia po otrzymaniu diagnozy wynosi około roku. 

Jeśli często boli Cię brzuch, cierpisz na przewlekłe biegunki, w ostatnim czasie znacznie zeszczuplałeś, męczą Cię nudności i częste stany podgorączkowe, to nie bagatelizuj tych objawów, tylko jak najszybciej zgłoś się do lekarza!

Zobacz też:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE