W okresach przejściowych, kiedy pogoda jest zmienna, często źle dobieramy swój strój, obniża się nasza odporność, łapiemy przeziębienie, którego objawem może być, między innymi, uporczywy katar. Sięgamy po różne krople do nosa, aerozole, jednak babcine sposoby mówią, że dobrą metodą jest płukanie zatok wodą utlenioną. Jak ono działa? Woda utleniona, czyli nadtlenek wodoru rozpulchnia wydzielinę, która zalega w zatokach, utrudniając oddychanie. Dzięki temu zabiegowi można łatwiej pozbyć się, zalegającej wydzieliny, a także zdezynfekować błonę śluzową. Woda utleniona o niskim stężeniu zwalcza drobnoustroje.
Płukanie zatok – jakie są opinie lekarzy?
Płukanie zatok wodą utlenioną to bardzo dawny sposób na zwalczanie zapalenia zatok, kataru i wielu innych dolegliwości z nimi związanymi. Opinie lekarzy wskazują, że taki zabieg dobrze jest przeprowadzić w gabinecie laryngologicznym. Lekarz po podaniu środka znieczulającego, przebija igłą zatoki, wprowadzając ją przez nos. Po tej czynności usuwa się zalegającą i utrudniającą normalne oddychanie wydzielinę. Po przeprowadzeniu tego zabiegu możliwe jest również podanie leków do światła zatok, które umożliwią szybszą regenerację, a także pobranie próbki w celu zdiagnozowania podłoża mikrobiologicznego. Po przeprowadzonym badaniu laboratoryjnym można dowiedzieć się, czy choroba wywołana jest przez wirusy, bakterie, czy grzyby. Taki zabieg może być stosowany zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
Opinie lekarzy na temat płukania zatok wodą utlenioną są dosyć pozytywne. Należy jednak powstrzymać się od tego zabiegu, jeśli zatkanym zatokom towarzyszy infekcja ucha, alergia, nietolerancja nadtlenku wodoru, czy blokada przegrody nosowej. Lekarze potwierdzają, że irygacja zatok pomaga w usunięciu zalegającej wydzieliny, a także zmniejszeniu obrzęków w nieżytach nosa, usuwa ona również wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Przy katarze często towarzyszy nam ból nosa. Od częstego dmuchania, mogą zostać również popękane naczynia krwionośne, a irygacja może pomóc w regeneracji nabłonka. Lekarze opiniują płukanie zatok wodą utlenioną jako bezbolesny i szybko udrażniający zabieg. Roztwór wody utlenionej powinien mieć temperaturę zbliżoną do naszego ciała. Po samym zabiegu nie powinniśmy przyjmować pozycji leżącej, tak by cała wydzielina mogła swobodnie wydostawać się na zewnątrz. Będąc w pozycji pionowej, zdecydowanie ten proces będzie zachodził z łatwością. Irygację należy przeprowadzać w dogodnym miejscu, najlepiej jeśli jest to łazienka. Należy pochylić głowę nad umywalką, bądź wanną.
Przed przystąpieniem do płukania należy mocno wydmuchać nos. Zwiększy to jego skuteczność. Końcówkę irygatora lub specjalnego przeznaczonego do płukania zatok dzbanka należy przyłożyć do otworu nosowego. Butelkę przyciskamy i doprowadzamy w ten sposób do jego wypłynięcia drugim otworem. Lekarze w swoich opiniach podkreślają, że płyn może przedostać się do gardła. W takim przypadku nie należy panikować, ale zachować spokój, delikatnie odkaszlnąć i wypluć płyn. Płukanie należy powtórzyć również dla drugiego otworu nosowego. Po zakończonym zabiegu należy wydmuchać nos, tak by usunąć pozostałości płynu i zalegającej wydzieliny. Ważne jest, aby po każdym użyciu umyć sprzęt do irygacji i za każdym razem wprowadzić do zbiorniczka nowy roztwór wody utlenionej.
Płukanie zatok wodą utlenioną – opinie
Płukanie zatok wodą utlenioną zbiera różne opinie. Użytkownicy forów wskazują, że dzięki irygacji odzyskali możliwość prawidłowego oddychania. Ten sposób w leczeniu uporczywego kataru i związanego z tym dużym bólem głowy, faktycznie pomaga w usunięciu wydzieliny z zatok. Płukanie zatok wodą utlenioną pomaga w ostrym lub przewlekłym zapaleniu zatok przynosowym, nieżytach nosa w przebiegu infekcji lub alergii, można stosować je przed i po zabiegach chirurgicznych nosa i zatok. Co ciekawe, płukanie zatok usuwa wszelkiego rodzaju zabrudzenia i drobnoustroje, dlatego może okazać się przydatne do oczyszczenia nosa po kontakcie z wysokim stężeniem pyłu i kurzu w powietrzu. Istnieją jednak przeciwwskazania do stosowania płukania zatok wodą utlenioną. Bezwzględnie nie powinny go stosować osoby cierpiące na często pojawiające się krwawienia z nosa, czy osoby chorujące na zapalenie ucha. Ważne jest, aby nie stosować nierozcieńczonej wody utlenionej, ponieważ może ona uszkodzić naskórek. W dużych stężeniach nadtlenek wodoru, czyli H202 jest szkodliwy i toksyczny dla zdrowia. Do zabiegu irygacji należy dodać kilka kropel wody preparatu i wymieszać go z letnią wodą o temperaturze zbliżonej do temperatury naszego ciała.