Strona głównaChorobyPsychopata w związku - co robić?

Psychopata w związku – co robić?

Na świecie krąży wiele psychopatów, którzy często w początkowej fazie znajomości nie dają tego po sobie poznać, stąd też powstaje wiele związków, czy małżeństw, w którym jeden z partnerów jest psychopatą. Jak rozpoznać psychopatę, a co za tym idzie jak uchronić się od związku z psychopatą? Czego nie lubi psychopata? Jak postępować z psychopatą? Jakie cechy fizyczne ma psychopata? Jak rozstać się z psychopatą? Jak regulacje wnosi prawo rodzinne o mężu psychopacie? Jak żyć z psychopatą? W poniższej treści artykułu odpowiemy na te pytania.

Po czym rozpoznać psychopatę? – cechy 

Cechy fizyczne psychopaty zapewne ułatwiłby jego rozpoznanie, jednak niestety wyglądają oni tak jak zdrowi psychicznie ludzie. Co więc różni ich od przeciętnego Kowalskiego? Skoro nie cechy fizyczne, to może cechy usposobienia? Owszem. Psychopaci charakteryzują się egocentryzmem, niskim poczuciem empatii, podstępnością, zdolnością do manipulacji, brakiem umiejętności tworzenia bliskich relacji, problemy z nawiązywaniu kontaktów społecznych. Rozróżnia się dwa typy psychopatów – ciepłych i zimnych. Pierwszą grupę cechują zachowania antyspołeczne, które często objawiają się problemami z prawem, popełnianiem przestępstw, rozchwianym życiem, przekraczaniem norm społecznych. Druga grupa psychopatów, czyli tzw. zimni, stwarzają pozory normalności. Na pierwszy rzut oka nic nie wskazuje na to, że osoba ta jest psychopatą, ponieważ stosuje się do wszelkich norm wyznaczonych przez społeczeństwo. Jak się można domyślać jest po prostu świetnym manipulantem i po cichu dąży do założonych sobie celów. Jest to najgorszy typ psychopatów, ponieważ ciężko od razu rozpoznać, że coś z takim człowiekiem może być nie tak. Psychopaci nie czują żalu ani współczucia, często mogą odczuwać nawet przyjemność z wyrządzonej krzywdy. Mogą także wykazywać cechy sadystyczne. Uwielbiają patrzeć na cierpienie drugiego człowieka. Psychopata za główny cel ma podporządkowanie sobie wybranej osoby.

Związek z psychopatą – jak poradzić sobie w takiej sytuacji?

Psychopata w związku może początkowo nie wykazywać żadnych cech, które wzbudziłyby podejrzenia. Często dopiero po czasie ujawnia swoje prawdziwe oblicze. Wszystko po to, aby wzbudzić zaufanie i móc w pełni manipulować podległą osobą w związku. Związek z psychopatą to relacja, z której jak najszybciej trzeba uciekać. Jakie znaki mogą wskazywać, że jesteś w związku z psychopatą? Czego nie lubi psychopata? Przede wszystkim lęku, uczenia się i nawiązywania bliskich relacji z innymi ludźmi. Psychopaci nie lubią rozmów o uczuciach. Wolą być słuchaczami, aniżeli mówcami. Zastanawiasz się, jak postępować z psychopatą? Jeśli już domyślasz się, że coś nie tak jest z Twoim partnerem i obawiasz się o swoje bezpieczeństwo, przede wszystkim zachowuj się naturalnie, bądź ostrożny. Jeśli nagle zmienisz swój stosunek do psychopaty, nigdy nie wiadomo, jaka będzie jego reakcja. Jak żyć z psychopatą? Przede wszystkim ogranicz zaufanie do minimum, jednak nie daj tego po sobie poznać. Świadomie obserwuj schemat działania psychopaty. Jak sie rozstac z psychopatą? Najlepiej jest zwrócić się o pomoc do psychologa lub psychiatry, z którym razem ustalisz plan działania. Specjalista wskaże drogę postępowania zarówno dla Ciebie jak i partnera, czy partnerki. Pochopne działanie może przynieść wiele szkody, dlatego też należy być opanowanym, a jednocześnie dbać o swoje bezpieczeństwo. 

Mąż psychopata – co robić?

Czy prawo rodzinne reguluje postępowanie w przypadku, kiedy mężem jest psychopata? Nie ma lepszej rady, jak rozwój. Prawo rodzinne oczywiście nie odnosi się do tego, jak postępować w takiej sytuacji, jednak jest to jedyne słuszne rozwiązanie. Jak rozstać się z psychopatą? Nastaw się na szereg manipulacji, a także tego, że Twój mąż będzie przedstawiał Cię w jak najgorszym świetle. Najtrudniej odnaleźć się w takiej sytuacji, kiedy w małżeństwie są dzieci. Relacja z psychopatą jest toksyczna i niewyobrażalnie stresująca. Trzeba przygotować w sobie ogromne pokłady energii, żeby zacząć żyć na nowo.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE