Strona głównaChorobyKiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba?

Ekstrakcja zęba to dosyć duża ingerencja w łuk zębowy. Po wyrwaniu tworzy się skrzep. Jeśli nie występują żadnie powikłania rana goi się w ciągu kilku dni, jednak ostateczne wygojenie może zakończyć się nawet po kilku tygodniach. Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba? Co zrobić, kiedy wypadł skrzep po wyrwaniu zęba? Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada? Jak długo utrzymuje się skrzep po wyrwaniu zęba? Odpowiedzi poznasz zapoznając się z poniższą treścią naszego artykułu. 

Jak wygląda i jak długo się utrzymuje skrzep po ekstrakcji zęba?

Zdarza się, że pomimo odpowiedniej higieny jamy ustnej oraz zaawansowanych metod leczenia konieczne jest wyrwanie zęba. Zazwyczaj do ekstrakcji kwalifikują takie objawy jak próchnica, zapalenie miazgi, złamanie zęba, ropień, torbiele. Zdarza się, że zęby wyrywane są w celu skutecznego leczenia ortodontycznego. Jak powinna wyglądać rana po wyrwaniu zęba? Po zabiegu tworzy się rana, ponieważ dochodzi do uszkodzenia tkanek miękkich i twardych. Początkowym etapem gojenia jest wypełnienie zębodołu krwią. Drugi etap to tworzenie się skrzepu. Jak wygląda skrzep po wyrwaniu zęba? Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada? Istotą skrzepu jest funkcja ochronna. Składa się on z cząsteczek morfotycznych, które mają za zadanie rozmnażać i proliferować fibroblasty oraz nowe naczynia krwionośne.

Na początku skrzep ma barwę czerwoną, a następnie przybiera postać białej błonki. Normalne jest, że po ekstrakcji odczuwa się ból. Może on obejmować nawet całą jamę ustną. Stan zapalny trwa zazwyczaj od trzech do pięciu dni po zabiegu i to właśnie ten czas jest najtrudniejszy. Zauważalna może być spora opuchlizna na twarzy. Jeśli dojdzie do zakażenia czas gojenia się rany może znacznie się wydłużyć. Jak długo goi się rana? Jednym z pierwszych objawów dobrze gojącej się rany zaraz po skrzepie czerwonym jest skrzep biały, który zwiastuje odbudowywanie tkanek. Blizna tworzy się dopiero po osiemnastu, a nawet dwudziestu jeden dniach od wyrwania. Regeneracja kości w miejscu wyrwania może trwać ok. 6 miesięcy. Najdłużej trwa w przypadku ósemek, czyli tzw. „zębów mądrości”. Kiedy odpada skrzep po wyrwaniu zęba? Skrzep nie odpada, a jedynie zmienia swoją formę. Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada? Tego dowiesz się w kolejnym akapicie naszego artykułu.

„Wypadł mi skrzep po wyrwaniu zęba” – co w takiej sytuacji?

W internecie widnieje wiele zapytać na forum – “wypadł mi skrzep po wyrwaniu zęba. Co mam zrobić?. Jest to sytuacja, która niesie ze sobą pewne niebezpieczeństwo. Jak już wiesz z poprzedniego akapitu, skrzep chroni przed szkodliwymi czynnikami, jego wypadnięcie może spowodować bolesne zapalenie zębodołu. W takiej sytuacji konieczne jest udanie się do lekarza stomatologa, najlepiej do tego, który wykonywał zabieg ekstrakcji. Podczas wizyty zaaplikowany zostanie lek, którego celem jest wyrównanie pH, pozbycie się drobnoustrojów patogennych oraz działanie przeciwzapalne. Czy skrzep po wyrwaniu zęba wypada? Nie powinien, jednak jeśli skrzep wypadnie może powstać powikłanie, które nosi nazwę suchego zębodołu. W takiej sytuacji zaleca się skorzystanie z lasera biostymulacyjnego, którego celem jest przyspieszenie gojenia rany. Jeśli fundusze nie pozwalają na takie działanie, gojenie w warunkach domowych należy wspomagać płukankami z szałwi lub rumianku.

O jakich zasadach należy pamiętać po ekstrakcji zęba?

Pierwszą z zasad jest zakaz jedzenia i picia przez minimum 2 godziny. Jest to czas potrzebny na stworzenie się skrzepu. Przez 24 godziny należy unikać spożywania pokarmów i napojów o wysokiej temperaturze, palenia papierosów, picia alkoholu. Nie należy także podejmować się dźwigania i innych ciężkich aktywności fizycznych. Przez pierwsze 24 godziny nie zaleca się płukania jamy ustnej, ponieważ może to doprowadzić do wypadnięcia skrzepu. Trzeba także szczególnie uważać na skrzep podczas mycia zębów oraz pić przez słomkę. W drugiej dobie od wyrwania może już płukać jamę ustną. Najlepiej jest spożywać pokarmy płynne lub półpłynne, aby rana miała jak najmniejszy kontakt z posiłkiem. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE