Strona głównaPoradyOczy przy depresji - na co zwracać uwagę?

Oczy przy depresji – na co zwracać uwagę?

Depresja to poważne zaburzenie psychiczne. Ma związek z obniżeniem produkcji serotoniny przez nasz organizm. Często też jej występowanie uwarunkowane jest genetycznie, a także ma związek z wydarzeniami, których doświadczamy w życiu. Przez niektórych określana jest również chorobą cywilizacyjną naszych czasów. Do jej pierwszych objawów należą: znaczne pogorszenie się nastroju, brak zainteresowań aktywnościami, które w przeszłości sprawiały nam radość, spadek samooceny, a także myśli samobójcze. Każda osoba, która zmaga się z depresją, doświadcza wymienionych objawów. Niezwykle ważne jest, aby udać się do specjalisty zwłaszcza jeśli wspomniane wcześniej symptomy towarzyszą nam przez okres dłuższy niż dwa tygodnie. Istotne jest także zażywanie leków oraz pomoc psychologiczna. Depresja według specjalistów może przebiegać w formie łagodnej, umiarkowanej i ciężkiej. 

Depresja – przyczyny

Szacuje się, że w przeciągu najbliższych lat depresja pochłonie więcej żyć niż inne choroby (np. o podłożu autoimmunologicznym lub nowotworowym) i niepełnosprawności. Wielu pacjentów, którzy zmagają się z depresją, boryka się również ze stanami lękowymi jej towarzyszącymi. Dotychczasowe badania zauważają dużą zależność wpływu na rozwój choroby dużej ilości stresu, którego doświadczyliśmy w okresie dzieciństwa.

Do najczęściej wymienianych przyczyn powstawania depresji należą:

  • sytuacje powodujące stres
  • uwarunkowanie genetyczne (jeśli w rodzinie stwierdzona była wcześniej depresja)
  • leki (np. na Parkinsona)
  • zmiany hormonalne (np. po porodzie dziecka)
  • nadużywanie alkoholu i narkotyków
  • pewne choroby np. niedoczynność tarczycy, astma, cukrzyca lub choroby jelit

Warto jednak wiedzieć, że obniżony nastrój nie zawsze świadczyć musi o depresji. Bardzo często słabszy humor, jest po prostu stanem melancholijnym lub lżejszą formą depresji, którą nazywa się stanem depresyjnym. Warto wtedy zaczerpnąć pomocy psychologa, który pomoże określeniu kondycji w której znajduje się pacjent. Warto pamiętać, że niepokojące powinno wydać nam się utrzymywanie się gorszego stanu psychicznego przez okres kilku tygodni. Wtedy warto się udać do lekarza rodzinnego, który powinien pomóc w podjęciu decyzji o wymaganej przez nas pomocy. Niekiedy jest to terapia psychologiczna, chociaż zdarza się, że musi być ona wzmocniona kuracją farmakologiczną zleconą przez lekarza psychiatrę.

Oczy przy depresji – jak wyglądają? 

Wiele osób, które zmaga się z pogorszeniem zdrowia psychicznego, obserwuje u siebie smutek w oczach. Oczy przy depresji zazwyczaj są przygaszone a jeśli oko lewe robi się mniejsze, pozwala to przypuszczać o problemach osobistych osoby cierpiącej na tę chorobę. Smutek w oczach i oczy przy depresji są mocno charakterystyczne. Zmagając się z depresją, wygląd człowieka znacznie się zmienia, co objawia się również, widocznym smutkiem w oczach. Oczy przy depresji bardzo często stają się słabsze, co w konsekwencji przyczynia się do pogorszenia wzroku. 

Szkliste oczy, to depresja? 

Czy szkliste oczy to depresja? To jedno z licznych pytań, które możemy odnaleźć na forach internetowych poświęconym chorobom i zaburzeniom psychicznym. Osoby, które zmagają się z tą straszną chorobą, bardzo często poznać można po znacznie gorszym wyglądzie. Jednak czy posiadając szkliste oczy to depresja? Niekoniecznie. Może być to również wynik podrażnionych i zmęczonych oczu.

Fałda Verraguta w depresji 

Osoby z depresją często widoczny mają smutek w oczach. Oczy przy depresji stają się znacznie mniejsze i lekko przymknięte a twarz przyjmuje wyraz wiecznego zdziwienia. Fałda Verraguta w depresji jest mocno widoczna. Jest to grymas, który sprawia, że oczy sprawiają wrażenie smutnych i opadniętych. Depresja ma bardzo duży wpływ na wygląd zewnętrzny człowieka. Osoby chore bardzo często stają się przygarbione, tracą dużo kilogramów, widoczna jest także fałda Verraguta. W depresji widoczne jest także częsty gest kładzenia dłoni na klatce piersiowej.

Nieleczona i lekceważona depresja może mieć tragiczne skutki, do których należy popełnienie samobójstwa przez osobę chorą. Osoby z depresją powinny liczyć na pomoc, wsparcie i zrozumienie osób z najbliższego otoczenia. Szybkie tempo życia przyczynia się do coraz częstszych problemów ze zdrowiem psychicznym ludzi, do których należy depresja. W związku z tym 23 lutego został ogłoszony Światowym Dniem Walki z Depresją. Głównym jego celem jest budowanie świadomości społeczności, a także wsparcie osób, które cierpią z powodu tej strasznej choroby. 

Sprawdź:

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE