Strona głównaPoradyDom opieki - koszty i ważne informacje

Dom opieki – koszty i ważne informacje

Jedną z placówek, które zajmują się profesjonalną opieką nad osobami starszymi są domy opieki. Koszty związane z pobytem danej osoby w tak zwanym DPS-ie(domu pomocy społecznej) są bardzo zróżnicowane. Inaczej są nazywane domami opieki społecznej. Cennik zależy przede wszystkim od województwa, w którym się znajdują, a także od jakości personelu i nowoczesności samego domu opieki. 

Dom opieki społecznej – cennik

Logicznym jest fakt, że im wyższy prestiż, warunki i bardziej profesjonalny personel, tym wyższa cena za pobyt w domach starców. Cena zawiera w sobie kompleksową usługę pomocy starcom od A do Z. Wspiera ona ich byt i funkcjonowanie szczegółowo dbając o jakość serwowanych posiłków, czynności rehabilitacyjne czy też higieniczne. Tym wszystkim zajmuje się personel domów spokojnej starości. Ceny za miesiąc pobytu wahają się w granicach od 3000 do nawet 8000 złotych za pobyt w domu opieki. Koszty są dość spore – ale od czego dokładnie zależy tak wysoka rozpiętość?

Domy spokojnej starości – ceny i ich zróżnicowanie 

Mniej więcej odpowiedź na pytanie ile kosztuje pobyt w domu opieki społecznej zostało zawarte w poprzedniej części artykułu. Jednak od czego to dokładnie zależy?

Przede wszystkim rodzaj pokoju decyduje o cenie. O ile wszystkie inne udogodnienia, rehabilitacje i posiłki są rozgrywane ,,na podobnych zasadach” dla wszystkich uczestników o tyle na cenę ma wpływ jakość pokoju. Najdroższe w stawce znajdują się pokoje jednoosobowe, w których ceny w średniej jakości domach pomocy społecznej sięgają około 4000 złotych. Pokoje dwu lub trzyosobowe są tańsze i za pobyt w takich pokojach płaci się około 2500-3000 złotych. 

Domy pomocy społecznej – cennik noclegów”

Oferta pojedynczych lub „stałych” pobytów osób starszych jest prezentowana na wielu stronach internetowych domów pomocy społecznej. Cennik najczęściej widnieje w odpowiedniej zakładce, dzięki czemu w łatwy i szybki sposób każda zainteresowana osoba może poznać ceny i przygotować się na koszty. W dzisiejszych czasach coraz popularniejsze stają się prywatne domy opieki. Cennik za pobyt stały jest o wiele korzystniejszy niż za pobyt jednorazowy…

Prywatne domy opieki – cennik za pakiet usług 

Wiele osób zastanawia się ile kosztuje pobyt w domu opieki społecznej na jeden dzień i noc. Często zdarza się sytuacja, w której nie ma innego wyjścia i trzeba zostawić starszą osobę samą. Niestety często takie osoby mają różnorodne problemy i zostawienie ich ,,na pastwę losu” mogłoby okazać się tragiczne w skutkach. Większość placówek posiada w swojej ofercie jednorazowy pobyt w swoim prywatnym domu opieki. Cennik za taką usługę sięga od 150-200 złotych za noc. Taka oferta jest bardzo pomocna w niespodziewanych wyjazdach, albo przeciwnościach losu, których nie da się przewidzieć z dnia na dzień. 

Ile kosztuje pobyt w domu opieki społecznej – pobyt stały 

Pobyt stały wiąże się z przyjęciem danej osoby na okres minimum 3 miesięcy. Jest on już kompleksową usługą na dłuższy czas, która obejmuje opiekę nad seniorem przez cały jego pobyt w domu spokojnej starości. Cennik w tym wypadku jest adekwatny do przedstawionego powyżej i nie powinien wiele odbiegać od ustalonych widełek. 

Państwowe domy opieki – ceny 

Czy występuje podobieństwo w przypadku ulokowania starców w państwowych domach opieki? Ceny z reguły są tutaj o wiele niższe. Dzieje się to za sprawą jakości usług i wsparcia ze strony kraju dla państwowych domów opieki. Często wiele osób nie jest w stanie udźwignąć ofert prywatnych domów starców. Ceny w państwowych ośrodkach są dla nich do zaakceptowania i stąd wybierają właśnie tą opcję. 

Należy pamiętać, że mimo wszystko odpowiedź na pytanie – ile kosztuje pobyt w DPS zależy również od województwa, w którym się znajduje. Niestety występują tutaj spore dysproporcje. 

Ile kosztuje pobyt w DPS w różnych województwach? 

Największe ceny za pobyt w pokoju 1-osobowym występują w województwie mazowieckim – od 4700 złotych. Najniższe ceny oscylują w województwie lubelskim od 4170 złotych. 

Prywatny dom opieki Warszawa – ceny ze stolicy

W stolicy znajduje się wiele prywatnych domów opieki. Warszawskie ceny są niestety dość wysokie co porównywalne jest z ceną życia w tym mieście. Ceny za jednoosobowy pokój wynoszą od 4700 złotych do nawet 5600 złotych za miesiąc pobytu. Niestety to bardzo duże koszty, które oferują prywatne domy opieki. Warszawskie ceny zawsze są większe niż w innych miastach dlatego można było się tego spodziewać. Jednak za ceną idzie jakość usług za, którą wiele osób jest w stanie zapłacić właśnie takie pieniądze. 

Ile kosztuje dom starców? Budowa

Jeżeli dana osoba chce zająć się domem starców ze strony biznesowej to z pewnością zastanawia się ile kosztuje dom starców. Według danych budowa średniej wielkości domu starców na stan surowy oscyluje w okolicach 1 miliona złotych. A ile kosztuje dom starców w stanie surowym zamkniętym? To już cena około 1,5 miliona złotych!

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE