Strona głównaChorobyHemoroidy w wieku 20 lat

Hemoroidy w wieku 20 lat

Hemoroidy to problem, który może dotyczyć zarówno starszych, jak i młodych osób płci żeńskiej i męskiej. Są one inaczej nazywane guzkami krwawniczymi. Wyglądają jak poduszeczki wypełnione krwią. Znajdują się w kanale odbytniczym i powstają przez nadmierne rozszerzenie się naczyń żylnych, które na skutek działania różnych czynników doznają stanu zapalnego. W jakim wieku najczęściej pojawiają się hemoroidy? Czy hemoroidy w młodym wieku to normalne? Jak radzić sobie z hemoroidami w wieku 20 lat i 16 lat? Co zrobić, kiedy widać krew na papierze toaletowym u dziecka? Od czego robią się hemoroidy u nastolatków? Odpowiedzi na te pytania poznasz w poniższej treści. Zostań z nami i przeczytaj artykuł. 

W jakim wieku najczęściej pojawiają się hemoroidy?

W jakim wieku można spodziewać się wystąpienia hemoroidów? Najbardziej narażoną grupą na hemoroidy są osoby po 50. roku życia. Jednak z opinii publicznej wynika, że problem ten coraz częściej dotyczy o wiele młodszych osób po 30. roku życia. Zdarza się jednak, że hemoroidy uprzykrzają życie już nastolatkom. Hemoroidy bardzo często powstają podczas ciąży. Często myśli się, że dotyczą one tylko żeńskiej części populacji, jednak jest to nieprawda. Twierdzi się, że mężczyźni po prostu rzadziej przyznają się do swoich dolegliwości.

Dlaczego hemoroidy pojawiają się najczęściej u osób starszych? Wynika to z utraty właściwości tkanki łącznej. Wraz z wiekiem staje się ona coraz bardziej zwiotczała. Przyczyną hemoroidów w grupie osób po 50. roku życia może być również zwolnienie ruchów robaczkowych w jelitach, które przyczyniają się do zaprać. Choroba hemoroidalna dotyka często ludzi, którzy prowadzą siedzący tryb życia. Praca ograniczająca ruch prowadzi do zaburzeń układu żylnego. Paradoksalnie, choroba ta może dotknąć także sportowców, np. jeźdźców, czy kolarzy. Niezależnie od wieku i płci, im szybciej zgłosisz się do lekarza, tym prościej będzie można uniknąć dokuczliwych objawów. Hemoroidy w młodym wieku, a nawet u nastolatków występują dużo rzadziej.

 

Dlaczego hemoroidy dotyczą osób w wieku 16 czy 20 lat?

Hemoroidy w młodym wieku, u nastolatków, w wieku 16 czy 20 lat mogą wystąpić przez unikanie oddawania stolca w czasie, kiedy odczuwana jest potrzeba. Młodzież często przez niedogodne warunki w toaletach szkolnych wstrzymuje wypróżnienia. Częste powtarzanie się takich sytuacji może doprowadzić do nabawienia się hemoroidów. Hemoroidy w młodym wieku są wstydliwym i niebanalnym problemem. W celu postawienia słusznej diagnozy i wprowadzenia leczenia należy udać się do lekarza proktologa. Stany zapalne są możliwe do zniwelowania za pomocą specjalistycznych maści i czopków na receptę. Im wcześniejsze jest stadium zaawansowania hemoroidów, tym skuteczniejsze jest leczenie. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń lekarza i nie przerywać leczenia po poprawie. Przedwczesne zakończenie terapii gwarantuje szybki powrót dolegliwości.

Ważna jest także zmiana nawyków. Często słyszy się o operacyjnym leczeniu hemoroidów metodą Longo. Jest to najmniej inwazyjna, o najmniejszym ryzyku powikłań metoda leczenia, która w większości przypadków kończy się bardzo szybkim powrotem do zdrowia. Jest to jednak rozwiązanie dla osób, którym leczenie miejscowe lekami nie pomaga, a stany zapalne wciąż nawracają. Metoda Longo polega na wycięciu chorych guzków krwawniczych. Zabieg trwa od 10 do 15 minut, a pacjent najczęściej wypisywany jest do domu jeszcze tego samego dnia. Warto jednak podkreślić, że zabieg ten nie ma na celu zmian kosmetycznych kanału odbytniczego, a usunięcie zmian chorobowych. Hemoroidy w młodym wieku 19, czy 20 lat, u nastolatków nie są aż tak częste, jak u osób starszych, jednak nie oznacza to, że problem ten można bagatelizować.

Co zrobić, kiedy zauważysz krew na papierze toaletowym u dziecka?

Krew na papierze toaletowym u dziecka może oznaczać posiadanie tzw. szczeliny odbytu, która pojawia się, kiedy dziecko boryka się z zaparciami oraz bólem podczas wypróżniania. Uszkodzenia odbytu, które objawiają się występowaniem krwi na papierze toaletowym u dziecka, mogą być także spowodowane przez uszkodzenie nabłonka na skutek chorób pasożytniczych. Towarzyszyć mogą temu świąd, pieczenie, drapanie w trakcie snu. Kiedy zauważysz takie symptomy u swojego dziecka, niezwłocznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

NAJPOPULARNIEJSZE