Strona głównaOpinieOpinie o Banku Komórek Macierzystych

Opinie o Banku Komórek Macierzystych

Coraz częściej natknąć się można na różnego rodzaju formy reklamy banków komórek macierzystych, które znajdują się w przychodniach czy na oddziałach patologii ciąży. Najczęściej reklamy te zachęcają przyszłych rodziców do tego, aby zabezpieczyć krew pępowinową, która jest pozyskiwana bezpośrednio po porodzie. Przede wszystkim komórki macierzyste, które znajdują się w krwi pępowinowej, mogą w pewien sposób stanowić zabezpieczenie w trakcie przyszłej rehabilitacji bądź leczenia, w przypadku pojawienia się nieuleczalnych chorób u dzieci. W dalszej części wpisu sprawdzimy, czym dokładnie jest Polski bank komórek macierzystych, jakie pojawiają się opinie w sieci, i jaka jest cena magazynowania takich komórek macierzystych.

Polski bank komórek macierzystych – opinie

W takim razie, czym jest Polski bank komórek macierzystych, i jakie można znaleźć opinie w sieci? Przede wszystkim Polski bank komórek macierzystych to przedsiębiorstwo biotechnologiczne, które specjalizuje się w magazynowaniu dojrzałych komórek macierzystych, które są przeważnie pozyskiwane z krwi, która występuje w pępowinie po porodzie.

Medycyna to niezwykle dynamiczna branża, w której z roku na rok pojawiają się nowe rozwiązania. W ten sposób powstała możliwość przekształcenia komórek macierzystych na innego rodzaju komórki, najczęściej są one wykorzystywane do przeszczepów, dlatego zyskuje pochlebne opinie wśród wielu lekarzy. Pomimo nieustannie prowadzonych badań pod tym kątem, obecnie istnieje możliwość na to, aby komórki macierzyste wykorzystać w trakcie przeszczepu szpiku u osób, które zmagają się z chorobą zwaną białaczką. Dzięki takim rozwiązaniom, komórki macierzyste stały się niezwykle cennym materiałem biologicznym, który wymaga odpowiednich warunków magazynowania. Wychodząc naprzeciw takim potrzebom medycznym, powstały banki komórek macierzystych, które zajmują się kompleksowym magazynowaniem i konserwacją tych komórek, przede wszystkim są to profesjonalne zakłady, które są stale nadzorowane, w ten sposób banki te cieszą się dobrą opinią. W Polsce, wymienia się dwa rodzaje banków, publiczne – czyli Polski bank komórek macierzystych i prywatne.

Bank komórek macierzystych – czy warto?

Przede wszystkim komórki macierzyste, które są pozyskiwane z krwi pępowinowej, charakteryzują się właściwościami regeneracyjnymi i przemiany w innego rodzaju komórki. Wykorzystanie takich komórek macierzystych pozwala na rekonstrukcję zniszczonych tkanek mięśniowych czy nawet nerwowych. Aktualnie prowadzone są badania nad komórkami macierzystymi, które będą mogły zostać wykorzystane do reperacji uszkodzonych tkanek narządów wewnętrznych tj. serce, mózg, trzustka czy wątroba. W chwili obecnej, według informacji, jakie udziela bank komórek macierzystych, najczęściej wykorzystuje się ten materiał w trakcie leczenia białaczki, groźnych chorób, które naruszają układ immunologicznych, a nawet nowotworów złośliwych. Decydując się na pobranie i skorzystanie z usług Polskiego banku komórek macierzystych, usługa ta jest realizowana bezpośrednio po porodzie. W pierwszej kolejności pozyskiwane są komórki macierzyste z krwi pępowinowej, a następnie są umieszczane w specjalistycznej lodówce, która jest chłodzona ciekłym azotem o temperaturze do 195 stopni Celsjusza, i przewożona do banku komórek macierzystych.

Oczywiście pomimo wielu zalet magazynowania komórek macierzystych, znaleźć można w sieci również negatywne opinie o tej usłudze. Najczęściej pojawiają się wpisy, które odnoszą się do tego, że komórki macierzyste mogą być uszkodzone w momencie narodzin. Dodatkowo wyczytać można informacje o tym, że najczęściej pobranych komórek macierzystych jest po prostu zbyt mało do tego, aby wykonać cały przeszczep. W związku z tym warto przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji o pobraniu komórek macierzystych skonsultować to z lekarzem.

Bank komórek macierzystych – jaka cena?

W takim razie, jaka jest cena usługi banku komórek macierzystych? Przede wszystkim cena jest najczęściej uzależniona od banku. Całkowite koszty związane z pobraniem tkanki i transportu do banku to cena około 300 złotych, dodatkowo należy być przygotowanym na koszty związane, z coroczną opłatą przechowywania w banku, najczęściej cena waha się między 500-1000 złotych za rok.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE