Strona głównaDzieckoJak przekonać dziecko do dentysty?

Jak przekonać dziecko do dentysty?

W życiu każdego dziecka następuje czas pierwszej wizyty u dentysty. Często jest to dość trudne doświadczenie, wywołujące skrajne emocje, dlatego warto jest wcześniej przygotować dziecko na taką wizytę. Jak przekonać dziecko do dentysty? Co zrobić, kiedy dziecko boi się dentysty? Jak reagować, kiedy dziecko histeryzuje u dentysty?

Pierwsza wizyta u dentysty

Jak przekonać dziecko do dentysty? Pierwsza wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym powinna odbyć się przed ząbkowaniem, aby dziecko zaczynało oswajać się z tym miejscem. W wieku 2 – 3 lat rodzic powinien zapisać swoje dziecko na wizytę adaptacyjną, podczas której dziecko będzie mogło zapoznać się z dentystą, zobaczyć, jak wygląda gabinet, wszystkie sprzęty, nauczyć się mycia zębów, usiąść na fotelu. Wielu lekarzy proponuje także ciekawe gry i zabawy w gabinecie. Wszystko po to, aby gabinet dentystyczny nie kojarzył się dziecku jedynie z bólem, stresem i borowaniem zębów. Wizyta adaptacyjna pozwala uniknąć negatywnych emocji przed właściwą pierwszą wizytą u dentysty. Ten sposób na to, jak przekonać dziecko do dentysty, jest jednym z najlepszych i skutkuje dużym powodzeniem. 

Co zrobić, kiedy dziecko boi się dentysty?

Dentyści często słyszą stwierdzenia, że dziecko boi się dentysty, dziecko histeryzuje u dentysty. Warto jednak w takim momencie zastanowić się, jak opisywaliśmy dziecku wizytę u dentysty. Jak przekonać dziecko do dentysty? Rola rodzica ma tutaj ogromne znaczenie. Nie wolno straszyć malucha, czy mówić o tym, że sami boimy się dentysty. Powinno mówić się o dentyście w pozytywnym aspekcie. Możesz powiedzieć dziecku, że pan doktor naprawi Twoje ząbki, abyś mógł bez problemu jeść jabłuszka (albo inny ulubiony owoc). Nie używaj zwrotów : nic nie będzie bolało, nie martw się, nie będzie żadnego bólu, dostaniesz zastrzyk. Nie zakłamuj rzeczywistości, a przedstaw ją w jak najbardziej pozytywnym świetle. Opowiedz dziecku fascynujące historie o gabinecie. Powiedz, jakie są tam lampy, lusterka, bzyczące rurki. 

Co zrobić kiedy dziecko boi się dentysty albo kiedy histeryzuje u dentysty? 

Przede wszystkim pokaż dziecku, że to ciekawa przygoda i historia, którą będzie mogło opowiedzieć tatusiowi lub innemu członkowi rodziny. Jeśli podczas wizyty konieczne będzie borowanie i podanie zastrzyku znieczulającego, a Twoje dziecko dostaje spazmy na widok strzykawki, postaraj się znaleźć gabinet, w którym znieczulenie podaje się przy pomocy komputera Wand. Dziecko kojarzy to narzędzie z magiczną różdżką. Znieczulenie podane w taki sposób nie jest dla dziecka niczym strasznym, a przy tym jest całkowicie bezbolesne. 

Jeśli dziecko histeryzuje u dentysty lub boi się dentysty to pamiętaj, żeby powiedzieć dziecku o nagrodzie za bycie grzecznym na wizycie. Nie obiecuj dziecku kosztownych przedmiotów. Możesz podarować mu pluszaka, kupić ulubioną przekąskę, zabrać na wycieczkę do zoo. 

Jeśli dziecko histeryzuje u dentysty na fotelu to warto mieć ze sobą ulubione zabawki malucha, poduszkę czy książkę. Coraz częściej można spotkać gabinety, w których podczas wizyt wyświetlane są bajki, zakładane słuchawki z muzyką. W Polsce można spotkać gabinety, które do leczenia próchnicy stosują ozon, a nie wiertło, które wydaje nieprzyjemne dźwięki i ból.

Czasami zdarza się, że pomimo starań rodziców i lekarzy, histeria jest nie do opanowania. Płacz, złość to normalne reakcje na nowe doświadczenia. Wywołują one w dzieciach strach przed nieznanym. Pamiętaj jednak, aby okazać dziecku zrozumienie, być empatycznym i nie złościć się na nie. Złość rodzica będzie potęgować złość dziecka. Zachowanie spokoju jest kluczowe. Musisz dać swojemu dziecku poczucie bezpieczeństwa, być przy nim podczas wizyty, trzymać za rączkę. Pamiętaj o tym, aby nie ściągać dziecka z fotela stomatologicznego, nie obwiniać lekarza o złe podejście. Konsekwencje takiego zachowania na pewno odczujesz podczas kolejnej wizyty. Dziecko świetnie zapamiętuje takie momenty. 

Mamy nadzieję, że z naszymi poradami, wizyty u dentysty nie będą już kłopotem.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE