Strona głównaChorobyNaświetlone oczy od spawania - co robić?

Naświetlone oczy od spawania – co robić?

Wzrok jest dla każdego człowieka jednym z najważniejszych zmysłów. Jednak bywa, że niektóre czynności potrafią pogorszać jego jakość bądź niegatywnie działacz na oczy. Spawanie bez maski  może spowodować mocne naświetlenie oczu. Objawami są głównie ból, pieczenie i zaczerwienienie oczu. Jednak to nie wszystko – istnieją jeszcze inne objawy świadczące o naświetleniu oczu od spawania. 

Naświetlenie oczu – objawy 

Podczas pracy spawalniczej i przeprowadzania spawania bez maski (które jest skrajnie nieodpowiedzialne) można narazić swój zmysł wzroku na niemałe niebezpieczeństwo. Naświetlenie oczu spawarką jest jednym z skutków ubocznych takich czynności. Przede wszystkim naświetlenie oczu spawarką powoduje mocny ból i pieczenie oczu. Niestety ból naświetlonych oczu od spawania nie znika nawet po zamknięciu powiek. To czynność, która przynosi ulgę w wielu przypadłościach związanych z oczami, jednak nie po naświetleniu oczu spawarką! 

Spawanie bez maski i naświetlenie oczu wywołuje objawy przypominające ostre zapalenie spojówek – pojawiają się łzy i bardzo mocne zaczerwienienie całej gałki ocznej. 

Z pewnością wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet chwilowe spawanie może spowodować mocne naświetlenie oczu. Objawy są trudne do wytrzymania – wtedy dobrze sprawdza się powiedzenie „mądry Polak po szkodzie”. Naprawdę wystarczy tylko chwila na naświetlenie oczu spawarką dlatego odpowiedniej jakości maska jest niezwykle ważna.

Sposoby na naświetlone oczy

Wiele osób szuka sprawdzonych sposobów na naświetlone oczy. Pierwsza pomoc może być potrzebna dopiero dobę po spawaniu – często dopiero po upływie 24h odczuwa się ból swoich naświetlonych oczu. Pierwsza pomoc w takiej sytuacji polega na zastosowaniu kropli do oczu dla spawaczy. Są to medykamenty nawilżające, które można znaleźć w każdej aptece. Krople do oczu dla spawaczy mają przynieść ulgę i nawilżenie przekrwionym oczom. 

Krople do oczu dla spawaczy mogą zawierać w swoim składzie nie tylko środki nawilżające (jak na przykład hialuronian sodu), ale również środki przeciwzapalne i zmniejszające obrzęk naświetlonych oczu. Pierwsza pomoc w postaci podania odpowiednich kropli powinna przynieść upragnioną ulgę.

Domowe sposoby na naświetlone oczy 

Oprócz medycznych sposobów na naświetlone oczy istnieją również domowe sposoby na naświetlone oczy. Jednym z najczęściej stosowanych metod są zimne okłady, które kładzie się na zamknięte powieki. Mają one za zadanie zmniejszyć przekrwienie oczu i przynieść ulgę naświetlonym oczom. Objawy również zaostrzają się pod wpływem światła dlatego kolejnym, prostym, domowym sposobem na naświetlone oczy jest przebywanie w pomieszczeniu bez dostępu do światła. Dzięki temu dana osoba szybciej wróci do pełnej sprawności. 

Jak uniknąć naświetlenia oczu? 

Uniknięcie naświetlenia oczu nie jest zbyt skomplikowane. Wystarczy zakupić (bądź jeśli się posiada zakładać) przyłbicę ochronną dedykowaną do spawalniczego sprzętu. Nie dość, że chroni oczy przed naświetleniem to jeszcze całą twarz przed promieniowaniem oraz gorącymi iskierkami. Już nie jedna osoba się nimi oparzyła! 

Przyłbica ochronna chroni nie tylko przed naświetleniem, ale również przed mechanicznym uszkodzeniem wzroku. Podczas spawania bardzo często „odbijają” niewielkie kawałki metalu, które mogą spowodować poważne uszkodzenie wzroku. Przyłbice ochronne są bezwzględnym wymogiem, do którego każdy spawacz powinien przywyknąć. Zakładanie przyłbic ochronnych powinno być wręcz nawykiem. 

Podsumowanie 

Naświetlenie oczu jest dość popularną, ale bardzo niebezpieczną przypadłością spotykającą nieodpowiedzialnych spawaczy. Podczas spawania powstaje zbyt silne promieniowanie, które potrafi spowodować bolesne do wyleczenia naświetlenie oczu. Jak to mówią – „Oczy nie odrosną” więc należy na nie bardzo uważać. Najlepsze przyłbice posiadają specjalistyczne filtry ściemniające, które można ustawić według własnych preferencji. Korzystanie z takich akcesoriów jest najbardziej odpowiedzialnym zachowaniem. 

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE