Strona głównaChorobyKolonoskopia a okres. Iść czy poczekać?

Kolonoskopia a okres. Iść czy poczekać?

Kolonoskopia niewątpliwie jest badaniem owianym złą sławą. Bardzo często pacjenci więc boją się i zwlekają z jej wykonaniem. Obawy te są do tego stopnia nieuzasadnione, że z kolonoskopii rezygnuje się ze względu na przeziębienie, ból głowy czy problemy żołądkowe. U wielu pacjentek, którym zlecono kolonoskopię, pojawia się dodatkowe pytanie. Czy miesiączka jest przeciwwskazaniem do wykonania kolonoskopii? Część z kobiet dodatkowo zastanawia się, w którym dniu cyklu najlepiej zdecydować się na wykonanie kolonoskopii. Jak sytuacja wygląda w praktyce? Czy rzeczywiście istnieją uzasadnione obawy przed wykonaniem badania w konkretnym czasie? Przyjrzyjmy się dokładniej zaleceniom oraz przeciwwskazaniom lekarzy i diagnostów wykonujących zabieg. 

Dogłębna analiza z pewnością pozwoli znaleźć odpowiedź na najbardziej nurtujące pacjentów pytania:

  • Czy można wykonać kolonoskopię podczas okresu?
  • Kolonoskopia a okres – czy to bezpieczne?

Zobacz: Czy kolonoskopia boli? Bez znieczulenia? Opinie

Kolonoskopia podczas okresu

Wiele kobiet zastanawia się, czy można wykonać kolonoskopię podczas okresu. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Generalnie miesiączka nie stanowi przeciwwskazania do wykonania badania, jednak bardzo często pada decyzja o jego przełożeniu, a niejednokrotnie proszeni jesteśmy o dostosowanie terminu wizyty do cyklu menstruacyjnego. W praktyce jednak biorąc pod uwagę odległość terminów, jakie dostępne są w niektórych przychodniach, ciężko zaplanować wizytę tak, aby uniknąć okresu. Zdarza się więc, że część pacjentek wykonuje badanie mimo okresu. Dlaczego więc rezygnuje się z kolonoskopii podczas okresu?

  • aspekty higieniczne

Bardzo często zarówno same pacjentki, jak i poszczególne gabinety gastroenterologiczne nie decydują się na wykonanie badania, jakim jest kolonoskopia podczas okresu. Wynika to przede wszystkim z aspektów higienicznych oraz odczuwania przez pacjentki dyskomfortu związanego nie tylko z samym badaniem, ale także z miesiączką. Jeśli jednak zdecydujemy się, bądź będziemy zmuszeniu wykonać badanie podczas okresu warto zdecydować się na użycie tamponu, bądź kubeczka menstruacyjnego zamiast klasycznej podpaski.

  • możliwość nasilenia krwawienia z jelita

Podczas okresu krzepliwość krwi nieznacznie zmniejsza się. Decydując się na wykonanie kolonoskopii, która połączona jest z polipektomią czy też pobraniem wycinków do badań możemy liczyć się z nasileniem krwawienia z jelita. Jeśli lekarz przewiduje ów zabieg, może, lecz nie musi być on przełożony ze względu na okres. 

  • przekłamane wyniki badań

Chyba najczęściej spotykanym powodem, dla którego przekładane jest badanie jelita grubego podczas okresu, jest możliwość uzyskania przekłamanych wyników badań. Lekarze i specjaliści w tej kwestii mają podzielone zdania, a sami pacjenci wolą dmuchać na zimne i bardzo często w ostatniej chwili decydują się na przełożenie terminu kolonoskopii, ze względu na okres. Kwestie wykonywania kolonoskopii, a okresu tłumaczy się tym, że bardzo często podczas badania wykonuje się dodatkowo badania fizykalne, które mogą podczas okresu dawać przekłamane wyniki.

  • zwiększona wrażliwość na ból

Kolonoskopia nie jest przyjemnym badaniem, a przez wielu pacjentów uznawana jest za wręcz bolesne doświadczenie. Mimo iż samo wprowadzenie endoskopu nie powinno powodować odczuwania przez pacjenta bólu, podczas okresu wiele kobiet ma zwiększoną wrażliwość odczuwania bodźców. To właśnie dlatego bardzo często nie wykonuje się kolonoskopii podczas okresu, aby nie generować sytuacji, które są dla pacjentki bolesne i powodować mogą niechęć do wykonywania badania w przyszłości. 

Zobacz: Kolonoskopia NFZ – gdzie najszybciej? Ile się czeka?

Warto pamiętać, że jeżeli badanie wykonywane jest w trybie pilnym, nikt nie zwraca uwagi na to, czy kobieta aktualnie ma okres, czy też nie. Dodatkowo, jeśli lekarz bądź osoba wykonująca badanie nie widzi przeciwwskazań do wykonania kolonoskopii podczas okresu, nie należy odkładać jej w czasie.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE