Strona głównaPoradyButy wodoodporne - na co zwracać uwagę?

Buty wodoodporne – na co zwracać uwagę?

Jesienno-zimową porą musisz być gotowi na różne warunki pogodowe. Może zdarzyć się, że przyjdzie Ci spacerować w deszczu czy śniegu. Dlatego warto zaopatrzyć się w specjalne obuwie.

Buty wodoodporne czy nieprzemakalne?

Zacznijmy od tego, że buty wodoodporne nie są tym samym, czym obuwie nieprzemakalne. W przypadku pierwszego rodzaju mówimy o modelach, które nie przepuszczają wody. W efekcie nasza stopa będzie cały czas sucha. Są one wykonane z materiału, który jest niezwykle szczelny. W przypadku butów nieprzemakalnych mówimy o modelach, które również dobrze radzą sobie z wodą, ale jedynie do pewnego momentu. Posiadają one specjalną membranę, dzięki której obuwie nadaje się do chodzenia w trudniejszych warunkach pogodowych.
Na które obuwie się zdecydować? Wszystko zależy od sytuacji, w której będziesz się częściej znajdować. Jeśli masz świadomość tego, że często będą czekały Cię godziny na deszczu, buty wodoodporne sprawdzą się lepiej. Z kolei na piesze wycieczki powinieneś zdecydować się na obuwie nieprzemakalne, ponieważ jest ono lżejsze, a stopa może w nich oddychać. My polecamy kolekcja butów wodoodpornych męskich na Sportano.pl – w tym sklepie znajdziesz modele zaprojektowane przez uznanych producentów, dzięki czemu niezależnie od tego, na jaki produkt się zdecydujesz, spełni on pokładane w nim oczekiwania.

Buty wodoodporne muszą być dobrze wykonane, by zapewnić bezpieczeństwo i komfort

Na co zwracać uwagę?

Zdecydowanie powinieneś wiedzieć, na jakie rzeczy zwracać uwagę podczas zakupów. Najważniejsze elementy tego typu obuwia to:

  • Nieprzemakalność – ten parametr wyraża się w mm H2O. Określa się go na podstawie nacisku wody o konkretnej wysokości na obuwie. Im wyższy będzie ten parametr, tym lepsza tolerancja butów na wodę. Co również istotne, do 10 000 mm H20 mówimy o obuwiu nieprzemakalnym, a powyżej tej wartości o wodoszczelnym.
  • Oddychalność – obecność membrany w obuwiu ma duży wpływ na oddychanie naszej stopy. Choć producenci dokładają wszelkich starań, buty z membraną zawsze będą miały gorszy parametr oddychalności od tych bez niej. Z tego powodu znakomicie nadają się one do chodzenia w deszczowe dni, jednak gorzej sprawdzają się podczas spacerów w słońcu.
  • Szwy – zasadniczo im mniej szwów, tym lepiej. To właśnie w ich okolicach woda z czasem przesiąka przez buty do Twojej stopy.
  • Cholewka – niektórzy uważają, że takie obuwie powinno mieć wysoką cholewkę. Nie jest to jednak prawda. W przypadku nieprzemakalnych modeli znajdziemy na rynku obuwie sportowe, które nadają się do uprawiania sportu. Jednak, jeśli zależy nam na butach, które sprawdzą się w górach, koniecznie postawmy na wyższą cholewkę, na przykład przy modelach trekkingowych. W innym przypadku woda łatwiej dostanie się do środka.

Jeśli zależy Ci na w pełni wodoodpornym obuwiu, szukaj na metce informacji o zastosowanym materiale. Nylon bądź neopren sprawdzą się zdecydowanie najlepiej. Buty wykonane z tych materiałów znakomicie sprawdzą się nawet podczas większych ulew, dzięki czemu możesz je założyć na przykład podczas wyjazdu na ryby.

Dobre buty wodoodporne sprawdzą się podczas ulew

Jak dbać o takie obuwie?

Najważniejsze jest to, aby czyścić je od razu po powrocie do domu. Oczyść je od razu z błota czy pyłu, koniecznie przy użyciu bawełnianej ścierki. Najlepiej lekko zmocz ją przed użyciem. Do czyszczenia wystarczy Ci zwykła woda, nie używaj żadnych preparatów.
Buty należy czyścić od razu, ponieważ gdy są one zabrudzone, ich oddychalność jest słabsza. Do tego zaschnięty brud jest cięższy do usunięcia, dlatego odłożenie tej czynności na później będzie oznaczać dla Ciebie więcej pracy w przyszłości, aby doprowadzić je do dobrego stanu.
Raz na jakiś czas obuwie nieprzemakalne powinno się również zaimpregnować. Dzięki temu będą one dłużej posiadać swoje właściwości. Tutaj również zwróć uwagę na materiał. Na przykład do butów skórzanych użyj środka przystosowanego właśnie do nich. W innym przypadku mógłbyś zaszkodzić swojemu obuwiu.
Wiesz już, czym różnią się buty wodoodporne od nieprzemakalnych. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj się zdecydujesz, pamiętaj o ich odpowiedniej pielęgnacji, aby dłużej cieszyć się z ich specjalnych właściwości.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE