Narząd słuchu jest bardzo delikatny, Składa się z wrażliwych struktur, dlatego jeśli zastanawiasz się co zrobić z zatkanym uchem to wszystko zależy od przyczyny tego stanu. Istnieją domowe sposoby na zatkane ucho. W tym artykule postaramy Ci się je przybliżyć. Oto kilka porad co zrobić z zatkanym uchem, aby pozbyć się dyskomfortu.
Domowe sposoby na zatkane ucho
Zastanawiasz się co zrobić z zatkanym uchem? Ten problem często towarzyszy przeziębieniu. Katar obraz obrzęk błony śluzowej nosa może rozprzestrzenić się do ucha przez trąbkę Eustachiusza. Efektem tego będzie zatkane ucho.
Nie wiesz, jaki jest sposób na zatkane ucho przez katar? Wystarczy, że zastosujesz krople do nosa, które działają obkurczająco na śluzówkę nosa. Jeśli ich nie posiadasz, możesz wykonać inhalację z olejków eterycznych oraz ziół, do których należy melisa, rumianek, czy szałwia.
A może wróciłeś z basenu i czujesz w uchu nieprzyjemne uczucie. Woda w uchu to nie tylko przyczyną dyskomfortu i bólu – może doprowadzić do powstania poważnych stanów zapalnych. W tym przypadku również istnieją domowe sposoby na zatkane ucho. Jedną z najprostszych metod jest po prostu przechylenie głowy w kierunku ramion i jednoczesne pociągnięcie palcami za małżowinę uszną. Oprócz tego wskazane jest spanie na uchu, w którym znajduje się woda, dzięki temu może ona swobodnie wypłynąć z przewodu słuchowego.
Jak odetkać zatkane ucho woskowiną?
Jak wyczyścić ucho z woskowiny – domowe sposoby? Ta fraza jest dość często wyszukiwana w internecie, bo zatkane ucho woskowiną to powszechnie występujący problem u osób dorosłych. Nadmiar woskowiny jest niebezpieczny, gdyż może prowadzić do powstania tak zwanego czopu woskowinowego.
Nie wiesz, jak odetkać zatkane ucho woskowiną? Wystarczy, że zrobisz to za pomocą strzykawki lub zakraplacza napełnionego wodą utlenioną. Możesz też skorzystać ze specjalnego płynu do usuwania wydzieliny. Odchyl głowę do tyłu i w bok, a następnie końcówkę wypełnionej płynem strzykawki umieść delikatnie w uchu. Wpuść do ucha kilka kropel zawartości, a następnie delikatnie wyprostuj głowę. Ta pozycja umożliwia swobodne wypływanie woskowiny na zewnątrz.
Co zrobić z zatkanym uchem? Przy problemie zatkanego ucha wywołanego nadmierną ilością woskowiny przeciwwskazane jest używanie patyczków higienicznych. Dlaczego? Bo efektem ich stosowania może być przesunięcie czopu woskowinowego w głębsze części ucha, a nawet uszkodzenie mechaniczne błony bębenkowej. Ten uraz prowadzić może do pogorszenia słuchu.
Zatkane ucho i szum jak odetkać?
Szum w uszach jest przypadłością nie wywoływaną przez dźwięki. Ta dolegliwość jest zazwyczaj pierwszym sygnałem rozwijających się chorób ogólnoustrojowych. Może rozwijać się wraz z wiekiem, lecz jest często spotykana u osób młodszych, a także dzieci.
Szumy uszne przypominają buczenie, huczenie, pisk, świst, a także dzwonienie w uszach. Mają charakter pulsujący, a także ciągły. Najczęstszą przyczyną szumów w uszach jest zalegająca woskowina w przewodzie słuchowym lub zaleganie wody w uszach po kąpieli, lub po wizycie w basenie. Nie wiesz, co zrobić z zatkanym uchem i szumami? Możesz się ich pozbyć domowymi sposobami. Niektórzy naturoterapeuci zalecają na szumy w uszach cebulę lub czosnek, gdyż mają właściwości antyseptyczne. Olejkiem z czosnkiem lub z sokiem cebuli można czyścić przewód słuchowy.
Fitoterapeuci zalecają na szumy w uszach zioła np. picie herbatki z ziela jemioły. Szumy uszne można złagodzić odpowiednią dietą, która jest bogata w cynk. Źródłem cynku w pożywieniu są ostrygi, ryby, wołowina, kurczak, mleko i jego przetwory. Zalecana dzienna racja cynku dla dorosłego człowieka to 15 mg dla mężczyzny i 12 mg dla kobiety.
Kolejny sposób na zatkane ucho
Nie wiesz, jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Starym zabiegiem, który możesz wykonać w domowych warunkach, jest świecowanie uszu (możesz zakupić gotowy zestaw lub wykonać go samodzielnie). Świece do uszu są prostymi rurkami o długości około 25 cm i są wykonane z lnu lub bawełny, które są ciasno zwinięte w stożek, a następnie nasączone są woskiem pszczelim.
Podczas świecowania uszu trzeba położyć się na boku z oczyszczonym uchem skierowanym do góry. Następnie zaostrzony koniec świecy włożyć do otworu słuchowego z papierową lub plastikową podkładką, która służy do wyłapywania kapiącego wosku. Świece zapala się na przeciwległym końcu. Sukcesywnie należy odcinać spalony materiał, gdy świeca się pali. Gdy kikut świecy znajduje się kilka centymetrów od głowy, zabieg się kończy. Ucho zewnętrzne trzeba oczyścić płatkiem kosmetycznym lub wacikiem. Zwolennicy świecowania uszu twierdzą, że puste stożki tworzą ciepło i próżnię, które wyciąga woskowinę z ucha do pustych świec.
Jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Jakie preparaty pomogą?
Higiena uszu jest istotnym tematem codziennej pielęgnacji i dbania o swoje zdrowie. U osób zdrowych, których uszy wydzielają prawidłową ilość woskowiny, nie ma potrzeby czyścić kanałów słuchowych, gdyż wydzielina z uszu usuwa się samoistnie. Ci, którzy mają problem z zatykaniem się uszu, powinni regularnie stosować spraye i preparaty na bazie naturalnych składników. To właśnie one rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej odprowadzanie z kanału słuchowego. Pomagają także chronić ucho przed wilgocią w trakcie kąpieli.
Nie wiesz, co zrobić z zatkanym uchem? Profilaktyka jest najważniejsza. Najlepszym wyborem będą produkty z łagodnymi środkami powierzchniowo-czynnymi. To właśnie one z łatwością emulgują nawet najtrudniejszy do usunięcia czop woskowiny. Dobre krople na zatkane ucho radzą sobie nie tylko z woskowiną, ale również z szumami usznymi. Tego typu krople są dostępne w aptece i kupisz je bez recepty. Należy tylko pamiętać, by przed ich użyciem ogrzać opakowanie w dłoni do temperatury ciała.
Teraz już wiesz, jak odetkać ucho zatkane woskowiną? Domowe sposoby nie zawsze działają. Jeśli mimo usunięcia zalegającej woskowiny dalej masz uczucie zatkania ucha czy ból nie ustępuje, należy zgłosić się do laryngologa. Pamiętaj, że ręczne usunięcie woskowiny przy pomocy haczyków, pętli i łyżeczek usznych powinien wykonywać jedynie lekarz laryngolog. Posługiwanie się tymi narzędziami przez osoby bez doświadczenia może skutkować perforacją błony bębenkowej.
Kiedy jeszcze należy zgłosić się do laryngologa? Wizyta jest z pewnością wskazana jeśli cierpisz na nawracające anginy, stany zapalne zatok, a także masz przewlekły katar, szumy uszne i problemy z migdałkami. Lekarz może Cię skierować na badania audiologiczne słuchu czyli audiometrię.
Sprawdź: