Strona głównaLekiTabletki antykoncepcyjne, a papierosy - poznaj zależności

Tabletki antykoncepcyjne, a papierosy – poznaj zależności

XXI wiek obfituje w coraz to nowsze metody antykoncepcji. Wiele kobiet za najbardziej skuteczne uznaje tabletki antykoncepcyjne. Dawniej obawiano się ich ciągłego zażywania ze względu na dużą dawkę hormonów. Współczesne tabletki antykoncepcyjne zawierają ich minimalną dawkę. Oznacza to, że mają o wiele mniej skutków ubocznych niż starsza generacja, a przy tym są bardzo skuteczne (ich skuteczność wynosi ponad 99%). Zdarza się, że czasem mimo wszystko można zajść w ciążę. Dlaczego tak się dzieje? Jakich zasad należy przestrzegać, aby tego uniknąć? Tabletki antykoncepcyjne a palenie papierosów – czy ten nałóg ma wpływ na skuteczność? Zostań z nami! Poznasz wszystkie niezbędne informacje.

Dlaczego skuteczność tabletek antykoncepcyjnych wynosi ponad 99%, a nie 100%?

Nie da się ukryć, że tabletki antykoncepcyjne są dużo skuteczniejsze niż środki plemnikobójcze czy prezerwatywy. Ryzyko niepożądanej ciąży można określić za pomocą wskaźnika Pearla, który mówi o tym, że im on jest niższy, tym ryzyko jest mniejsze. Dla prezerwatyw wynosi on 3,0, natomiast dla antykoncepcji hormonalnej 0,001. Jak to rozumieć? Nie oznacza to nic innego, jak to, że za 100 000 kobiet stosujących tabletki antykoncepcyjne tylko jedna zaszła w ciąże. Jaki może być powód niechcianej ciąży? Podczas brania tabletek antykoncepcyjnych niezwykle ważna jest regularność. Pominięcie jednej tabletki, czy opóźnienie jej połknięcia może sprawić, że zajdziesz w ciąże. Ten rodzaj antykoncepcji szczególnie odradza się zapominalskim kobietom. Niestety aż 60% kobiet potwierdza, że przyjmuje tabletki nieregularnie, bądź o nich zapomina. Jak na taki wynik to śmiemy twierdzić, że wskaźnik Perala jest naprawdę bardzo niski i potwierdza dobrą skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. 

Zanim przejdziemy do tematu “ tabletki antykoncepcyjne a palenie papierosów”, warto poznać kilka dodatkowych zasad, które uchronią przed niechcianą ciążą. Skuteczność tabletek może się obniżyć przez wymioty, czy biegunkę. Połknięta tabletka nie ma szans się wchłonąć, dlatego też warto zadbać o dodatkową formę antykoncepcji, np. prezerwatywy. Podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej warto nie nadużywać alkoholu, co może wywołać wymioty i przynieść taki sam skutek jak podczas objawów zatrucia pokarmowego. Istotną kwestią jest także picie herbat ziołowych. Może wydawać się to błahe, a jednak wcale tak nie jest. Czego należy unikać? Przede wszystkim herbat z dziurawca, ponieważ ma on zdolność do zmiany metabolizmu hormonów. Podczas wizyty u lekarza należy zawsze pytać o interakcję przepisywanych leków z antykoncepcją hormonalną. Często zdarza się, że inne leki mają negatywny wpływ na działanie tabletek. Jednymi z popularnych i łatwo dostępnych leków, które ograniczają wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych jest Paracetamol. Warto czytać skład popularnych saszetek przeciwgorączkowych, przeciwbólowych, ponieważ one także często mają w składzie paracetamol. Antybiotyki, leki psychotropowe, antydepresyjne, przeciwgrzybicze, środki moczopędne, nasenne oraz uspokajające także mogą zmieniać metabolizm hormonów.

Czy palenie papierosów ma wpływ na tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki antykoncepcyjne a palenie papierosów. Czy ma to jakiś związek? Warto wiedzieć, że stosowanie tabletek antykoncepcyjnych niesie ze sobą ryzyko zakrzepów i zatorów. Palenie papierosów dodatkowo zwiększa to ryzyko. Samo w sobie ma bardzo negatywny wpływ na organizm, jednak w połączeniu z tabletkami antykoncepcyjnymi, palenie papierosów może okazać się niebezpieczne, szczególnie dla kobiet powyżej 35 roku życia. Przemysł farmaceutyczny stworzył doustną antykoncepcję w postaci pigułek jednoskładnikowych zawierających sam progesteron, które są dużo bezpieczniejsze dla palaczek. Warto jednak pomyśleć o rezygnacji z nałogu dla własnego dobra.

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE