Strona głównaPoradyPulsoksymetr - gadżet czy niezbędne urządzenie w domowej apteczce

Pulsoksymetr – gadżet czy niezbędne urządzenie w domowej apteczce

Choroby układu oddechowego, takie jak astma czy przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), oraz schorzenia sercowo-naczyniowe, a nawet bezdech senny wiążą się zwykle z obniżoną saturacją, a objawia się to najczęściej dusznościami, zmęczeniem oraz zmniejszoną wytrzymałością na wysiłek fizyczny. Stałe monitorowanie wysycenia krwi tleniem bywa konieczne, aby jak najszybciej uzyskać fachową pomoc. W czasie pandemii wirusa SARS-CoV-2 problemy z funkcjonowaniem dróg oddechowych, a co za tym idzie z saturacją, wpływały negatywnie na natlenienie tkanek, stając się bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia i życia. Wczesna diagnostyka problemu stała się zatem niezbędna.

Jak działa pulsoksymetr?

Pulsoksymetr to niewielkie urządzenie, dzięki któremu z łatwością i absolutnie bezboleśnie można sprawdzić puls, który jest zależny od pracy serca i kondycji układu krwionośnego, oraz  wysycenie krwi tlenem, a dzięki czemu wykryć ewentualną oddechową niewydolność. Światło o określonej długości fali emitowane przez diodę na pulsoksymetrze przechodzi przez tkanki miękkie – najczęściej palec, a następnie trafia do detektora po drugiej stronie urządzenia, który na podstawie stopnia pochłaniania światła czerwonego i podczerwonego, dokonuje pomiaru wysycenia hemoglobiny tlenem.

Pulsoksymetry wykorzystywane są najczęściej w placówkach medycznych – szpitalach i przychodniach. Niektóre z tych urządzeń mogą dodatkowo wykonywać pomiary temperatury ciała, ciśnienia tętniczego krwi, a nawet EKG. Pulsoksymetr można także stosować w warunkach domowych. Na Allegro.pl dostępne są modele napalcowe do stosowania w każdych warunkach.

Poszczególne modele mogą różnić się między sobą zarówno wyglądem, wielkością, jak i funkcjonalnością, ale wszystkie działają na zbliżonej zasadzie. Pomiar saturacji jest nieskomplikowany, wystarczy otworzyć zacisk i umieścić pulsoksymetr na palcu, zwykle wskazującym. Badania trzeba dokonywać w pozycji siedzącej, optymalnie w bezruchu, po odpoczynku co najmniej kilkuminutowym.

Istnieje kilka czynników, które mogą mieć wpływ na wiarygodność wyników: zbyt niska temperatura otoczenia, poruszanie palcem podczas pomiaru, sztuczne paznokcie lub pomalowane lakierem, palenie tytoniu, silne emocje oraz niektóre schorzenia, w tym anemia czy obrzęk palca, na którym umieszczono pulsoksymetr.

Wyniki pomiarów pulsoksymetrem

Pulsoksymetry napalcowe zwykle wyposażone są w wyświetlacz LED, na którym od razu po badaniu prezentowane są wyniki pomiarów. Niektóre modele obsługiwane są także przez aplikacje mobile na systemy iOS i Android. 

Prawidłowa saturacja u osoby niepalącej tytoniu powinna mieścić się w zakresie od 95% do 100%. Jeżeli wynik jest niższy (91-94%), warto przeprowadzić pomiar ponownie. W przypadku kolejnego zbliżonego wyniku niezbędna będzie konsultacja z lekarzem. Kiedy saturacja osiągnie poziom 90% konieczne może być wezwanie pogotowia. Natomiast natlenienie poniżej wartości 70% wskazuje na bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia.

Prawidłowy puls spoczynkowy mieści się w przedziale od 60 do 80 uderzeń na minutę, jego wysokość jednak jest zależna od kilku czynników, takich jak wiek, stan zdrowia, przyjmowane używki czy leki i aktywność fizyczna. U osób czynnie trenujących puls w stanie spoczynku jest zwykle niższy. Także silne emocje, takie jak strach, stres czy podekscytowanie mogą mieć znaczący wpływ na wysokość pulsu.

Zarówno zbyt wysoki puls w stanie spoczynku – powyżej 100 uderzeń na minutę (tachykardia, czyli częstoskurcz), jak i zbyt niski – poniżej 60 (brachykardia) wymagają konsultacji lekarskiej oraz dalszej diagnostyki problemu.

Pulsoksymetr, podobnie jak termometr lub aparat do mierzenia ciśnienia tętniczego krwi, powinien być nieodzownym wyposażeniem każdej domowej apteczki. Wczesne wykrycie nieprawidłowości może mieć niebagatelny wpływ na dalszą diagnostykę, a co za tym idzie, na szybką interwencję i ochronę zdrowia i życia.

Artykuł sponsorowany

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE