Strona głównaChorobyIle kosztuje nerka? Czarny rynek w pigułce

Ile kosztuje nerka? Czarny rynek w pigułce

Ludzka nerka jest filtrem ciała. Ten organ posiada wiele funkcji, w tym m.in. wytwarzanie moczu czy filtracja krwi z wszelkich toksyn. Sprawdź, ile kosztuje nerka na czarnym rynku i ile kosztuje przeszczep nerki. Możesz się zdziwić!

Ile kosztuje nerka na czarnym rynku?

Dzisiaj można kupić niemalże wszystko. Zastanawiasz się, ile kosztuje nerka na czarnym rynku? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Kwestia ta uzależniona jest od kilku czynników. Przykładowo – w Indiach nerka kosztuje około 20 000 dolarów, z kolei zdrowa nerka z Izraela – to koszt 160 000 dolarów. 

Koszt nerki w Chinach zaczyna się od 40 000 USD, a w Polsce – 30 000 zł.  Zdarzają się jednak znacznie wyższe oferty. Jak widzisz, cena nerki różni się nawet w zależności od państwa. 

Cena nerki – od czego zależy?

Cena nerki może być różna i zależy m.in. od wspomnianej wyżej lokalizacji. W krajach takich jak Turcja, ceny te są zdecydowanie najwyższe, zatem to właśnie w tych rejonach najczęściej słyszy się o tego typu transakcjach. 

Koszt nerki zależy również od wieku dawcy. Im jest młodszy, tym nerka często jest zdrowsza, a co się z tym zwiąże – również droższa. Kwestie zdrowotne także wpływają na cenę nerki. 

Wymienione wcześniej ceny dotyczą zdrowych nerek. Na czarnym rynku można również spotkać się ze sprzedażą chorych narządów, jednak jest to zdecydowana rzadkość. Nawet najmniejsze infekcje znacznie obniżają ceny nerek. 

Ile kosztuje ludzka nerka? Transplantacja a grupa krwi

Grupa krwi potencjalnego dawcy nerki musi zgadzać się z grupą krwi potencjalnego biorcy. Wyróżnia się:

  • dawcę grupy O – organ może przyjąć biorca O, A, B, AB
  • dawcę grupy A – organ może przyjąć biorca A, AB
  • dawcę grupy B – organ może przyjąć biorca B, AB
  • dawcę grupy AB – organ może przyjąć biorca AB

Na to, ile kosztuje nerka, wpływa więc również grupa krwi. Zdecydowanie najrzadszą z nich jest grupa AB, jednak to nie jedyny czynnik, który ma znaczenie. Istotne jest także zapotrzebowanie na organy posiadaczy konkretnych grup w krwi. Jest to więc kolejny czynnik wpływający na to, ile kosztuje nerka na czarnym rynku. 

Za ile można sprzedać nerkę?

Za ile można sprzedać nerkę? Tutaj również nie sposób jest jednoznacznie odpowiedzieć. Cenę można ustawić tak naprawdę dowolną, pytanie jednak – czy się sprzeda? To, za ile można sprzedać nerkę zależy wyłącznie od tego, ile ktoś jest w stanie za nią zapłacić. 

Poza wspomnianymi wyżej czynnikami, które mają wpływ na to, ile kosztuje nerka, istotne jest również, kim był lub jest dawca. Jeśli przykładowo jest to osoba znana, koszt nerki można znacznie poszybować w górę. Z kolei organ przypadkowej, ”zwykłej osoby” – najczęściej będzie dostosowany do cen na czarnym rynku. Niektórzy, chcąc zarobić możliwie jak najszybciej – proponują atrakcyjne, niskie ceny, które przekonują zainteresowanych i pozwalają dokonać wprost ekspresowej transakcji. 

Oczywiście ceny ulegają nieznacznym zmianom, zatem to, ile kosztuje nerka na czarnym rynku – zależy od szeregu czynników i ciężko jest uzyskać jednoznaczną odpowiedź. 

Ile kosztuje przeszczep nerki w Polsce

Ile kosztuje przeszczep nerki? Samo jej usunięcie wiąże się z kosztem wynoszącym około 8 tys. zł. Z kolei wszczepienie nerki jest obecnie znacznie droższe, to koszt od ok. 18 tys. zł do nawet 30 tys. zł. Tutaj należy również doliczyć pieniądze, które pacjent będzie wydawać na leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu – zaleca się ich stosowanie do końca życia. 

W każdym państwie odpowiedź na pytanie „ile kosztuje przeszczep nerki” będzie inna. W ostatnich latach coraz więcej słyszy się o turystyce transplantacyjnej, która polega na podróży dawców i biorców do krajów, w których koszty związane z przeszczepem są najniższe. Transplantacja nerki jest jedną z metod nerkozastępczych. To bardziej opłacalne, niż np. dializoterapia, która wychodzi dwa, a nawet i trzy razy drożej. Ponadto przeszczep umożliwia długie, szczęśliwe i bezpieczne życie. Zaleca się jednak, by był to narząd osoby żyjącej i zdrowej. Średni czas życia przeszczepu, kiedy nerka pochodzi od zmarłej osoby, a od żywej – to różnica nawet 15 lat. 

Czy wiesz już, ile kosztuje przeszczep nerki i za ile można sprzedać nerkę? Mamy nadzieję, że tak!

Ewa Burnejnikowa
Ewa Burnejnikowa
Z medycyną związana od ponad 15 lat. Przez ten okres odbyłam wiele staży w instytutach medycznych, gdzie mogłam pogłębić moją wiedzę oraz zdobyć praktykę.
Powiązane

NAJPOPULARNIEJSZE