Cukinia, którą niektórzy nazywają również kabaczkiem, to warzywo, pochodzące z Meksyku. W ostatnim czasie cieszy się sporą popularnością w dietach wielu osób. W Europie cukinia pojawiła się na początku XX wieku. W Polsce mogliśmy ją poznać dopiero w latach 80 ubiegłego wieku. Nazwa swoje pochodzenie ma we włoskim słowie ‘’zucchina’’, które oznacza małą dynię. Dzięki niskiej zawartości indeksu glikemicznego jest rekomendowana dla cukrzyków. Natomiast bogata zawartość witamin i składników mineralnych czyni cukinię idealnym uzupełnieniem diety wegetariańskiej. Jarzyna ta zaliczana jest do rodziny dyniowatych (podobnie jak ogórek, arbuz czy dynia). Cukinia polecana jest także dla osób, które zmagają się z nadwagą. Dzięki wysokiej zawartości wody (aż 90%) jest praktycznie bezkaloryczna i nie jest obciążająca dla układu pokarmowego. Do jej niewątpliwych zalet należy również brak metali ciężkich. Spożywanie cukinii w znaczącym stopniu odkwasza organizm. A o jej niezwykłych właściwościach może również świadczyć fakt, że jest to jedno z warzyw, które możemy podać już półrocznym dzieciom. Wielu miłośników smaku tego warzywa zastanawia się, czy cukinia na surowo jest trująca? Odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Spożywając surową cukinię, można wyczuć jej delikatnie orzechowy smak. Dopiero obecność gorzkiego posmaku pozwala przypuszczać, że zawiera trujące związki.
Cukinia na surowo jest trująca?
Wielu kulinarnych pasjonatów obawia się o to, że cukinia na surowo jest trująca. Niepotrzebnie. Surowe warzywa i owoce posiadają najwięcej właściwości odżywczych. Cukinia posiada małą zawartość tłuszczu i rekomendowana jest w diecie antyrakowej. Potrawy z cukinią rekomendowane są także dla osób, które zmagają się z problemami żołądka takimi jak wrzody, zgaga lub niestrawność. Warto pamiętać, że cukinia na surowo nie jest trująca, dzięki czemu może być idealnym pomysłem na przekąskę.

Gorzka cukinia i zatrucie
Spożywając dania z zawartością cukinii, możemy niekiedy zauważyć zmianę jej smaku. Gorzka cukinia i zatrucie, które występuje po jej spożyciu, jest wynikiem występujących w niej trujących związków tzw. kukurbitacyn. Ich głównym celem jest odstraszanie roślinożernych owadów i pasożytów. Ich nadmiar może być szkodliwy dla organizmu co jako pierwszy przebadał francuski doktor Philippe Assouly. Zgłosiły się do niego dwie pacjentki, które spożyły dania z gorzką cukinią. Zatrucie, którego doświadczyły, spowodowało liczne wymioty, biegunkę, nudności a w przeciągu kilku następnych tygodni spowodowało całkowitą utratę włosów. Dlatego w momencie, w którym stwierdzimy gorzki smak cukinii, powinniśmy wiedzieć, że obróbka termiczna nie wyeliminuje występujących w niej związków kukurbitacyjnych. Decydując się natomiast na przydomową hodowlę cukinii, powinniśmy pamiętać o jej odpowiednim nawodnieniu. Cukinie, które narażone są na suszę i zapylenie przez sąsiadujące z nimi rośliny są szczególnie podatne na występowanie w nich związków kukurbitacyjnych. W momencie, w którym wyczuwalna będzie przez nas zmiana jej smaku, powinniśmy zrezygnować z dalszego jej spożywania. Gorzka cukinia przyczynia się do zatrucia organizmu, który zazwyczaj wymaga pomocy medycznej.
Dlaczego cukinia jest gorzka?
Dlaczego cukinia jest gorzka? Odpowiada za to występowanie w nich substancji kukurbitacyjnych. Powodem, dlaczego cukinia jest gorzka, jest ochrona dziko rosnących roślin przed żerującymi na nich pasożytami i szkodnikami. Natomiast kwestia smaku zdrowej cukinii spotyka zarówno zwolenników jak i przeciwników. Przez niektórych określany jest jako mdły i bez wyrazu zaś przez innych jako słodkawy o lekkiej nucie orzechów włoskich. Wiele przepisów zawierających cukinię poleca użycie dużej ilości przypraw, które to warzywo uwielbia, uwalniając dzięki nim swoje najlepsze walory smakowe. Najlepszy jej smak uzyskamy poprzez dodanie dużej ilości świeżych ziół takich jak tymianek i mięta, a także oregano i cytryny.
Wyróżnić można wiele odmian cukinii, do których należą:
- Nefretiti i Astra, które charakteryzują się ciemnozieloną skórką
- Atena z żółtą skórką
- Lajkonik i Nimba, z prążkowaną skórką
Oprócz wizualnych różnic w smaku warzywa te są takie same. Ich dostępność jest niemalże całoroczna, jednakże te z okresu letniego charakteryzują się cieńszą skórką. Nie musimy wtedy martwić się o jej obieranie. Jednak gdy zakupimy cukinię w czasie zimy, warto obrać jej skórkę, która znacznie spowalnia proces trawienia oraz obciąża nasz układ pokarmowy. W książkach kucharskich istnieje wiele przepisów uwzględniających cukinie. Warto pamiętać, że to warzywo nie przepada za zbyt długą obróbką termiczną, która zaburza jej smak, a także zabija właściwości odżywcze.
Sprawdź również: