Nowotwory niestety były, są i będą z nami od zawsze. To choroba, której obawia się każdy. Może zaatakować każdy organ w ludzkim ciele. Guz mózgu jest przyczyną ok. 3% zgonów na nowotwory złośliwe u osób dorosłych. Jakie są objawy sugerujące posiadanie guza mózgu? Jak umiera się umiera na guza mózgu, glejaka? Przeczytaj poniższą treść artykułu.
Objawy mogące sugerować obecność guza mózgu
Najczęstsze objawy towarzyszące guzowi mózgu to bóle głowy i ataki padaczki. Może nastąpić także nadciśnienie śródczaszkowe, zaburzenia świadomości, senność, nudności, pogorszenie wzroku, wymioty, zaburzenia równowagi i mowy, zaburzenia funkcji pisania, niedowłady kończyn. Często występującym typem nowotworów ośrodkowego układu nerwowego są glejaki. Nazwa pochodzi od tego, że pochodzą on z komórek glejowych, będących składnikiem tkanki nerwowej. Komórki glejowe składają się z astrocytów i oligodendrocytów. Najczęściej glejaki powstają z pierwszego rodzaju komórek. Jest to m.in. glejak wielopostaciowy, który zaliczany jest do nowotworów złośliwych. Szczególnie dotyka osoby starsze. Leczenie odbywa się przez teleradioterapię oraz brachyterapię. Chemioterapia wydłuża życie. Niestety jest to bardzo groźny nowotwór i aż 95% przegrywa walkę z tym rodzajem glejaka. Pozostałe 5% po zastosowaniu odpowiedniego leczenia żyje zazwyczaj ok. rok od operacji.

Kolejny popularny nowotwór to gwiaździak anaplastyczny, który bardzo często przekształca się w glejaka wielopostaciowego. Leczenie odbywa się w podobny sposób, jak w przypadku glejaka wielopostaciowego. Szansa na wyleczenie jest większa. Gwiaździak włókienkowy szczególnie dotyka osoby młode. Niestety bardzo często przeradza się w glejaka wielopostaciowego. Leczenie jest zależne od jego umiejscowienia. Może się zdarzyć, że całkowita ekstrakcja guza nie jest możliwa ze względu na położenie w miejscach sąsiadujących z ważnymi ośrodkami w mózgu. Wtedy operację uzupełnia się radioterapią. Nie zawsze okazuje się ona jednak skuteczna. Wszystko zależy od stanu i wieku organizmu, położenia i stopnia zaawansowania glejaka. Gwiaździak włosowatokomórkowy jest odmianą łagodną. Występuje najczęściej u ludzi młodych i dzieci. Lokalizowany jest zazwyczaj w nerwie wzrokowym, pniu mózgu i móżdżku. Rokowania są duże, dlatego nie należy zwlekać z leczeniem. Im szybciej zostanie wdrożone, tym lepiej. Przeżywalność wynosi aż 75%. Obszarami nieoperacyjnymi są guzy w podwzgórzu i w dolnej części pnia mózgu.
Jak się umiera na glejaka? Jak się umiera na guza mózgu? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta i jednoznaczna. Wszystko zależy od przebiegu choroby, lokalizacji guza i jej zaawansowania. Zanim jednak przejdziemy do szczegółów, warto wspomnieć o innych rodzajach glejaka. Jest to np. skąpodrzewiak. Dotyka zarówno osób młodych i dorosłych. Jeśli lokalizacja guza na to pozwala, przeprowadza się całkowitą ekstrakcję guza. Jeśli fragmenty guza będą nie do usunięcia, leczenie uzupełnia się radioterapią i chemioterapią. Kolejną odmianą glejaka jest wyściółczak. Najczęściej spotykany jest u dzieci i młodzieży. W przypadku małych dzieci stosowana jest jedynie chemioterapia, a u dzieci powyżej 3. roku życia ma miejsce leczenie operacyjne.
Jak się umiera na glejaka?
Chorzy i rodzina często zadają pytanie- jak się umiera na glejaka? Jak się umiera na guza mózgu? Średni czas życia od momentu postawienia diagnozy wynosi 5 lat. Podczas choroby towarzyszy ciągły ból głowy. Może on obejmować całą głowę lub tylko jej część. Często najbardziej odczuwalny jest w nocy. Nowotwór mózgu to ciągła walka o każdy dzień. Tak naprawdę nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie, jak umiera się na glejaka czy guza mózgu.